Kedilerde kronik böbrek hastalığı

Pencere eşiğinde perdeden bakan kedi

Kedilerde böbrek hastalığı nedir?

Kronik böbrek hastalığı (CKD), birkaç ay boyunca bir veya iki böbrekte görülen her türlü anormallik olarak tanımlanır. Her 3 kediden 1'ini etkileyen, yaygın bir durumdur.1

Kedinizin böbrekleri, kan akışından metabolik artıklarını kaldırma, sıvı ve elektrolit dengesini düzenlemede, önemli hormonları üretme ve aktive etmede ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olmada hayati bir role sahiptir. Kedinizin böbrekleri işini tam olarak yapmazsa CKD, nihayetinde yaşamı tehdit eden sorunlara yol açabilir.

Ebeveyniyle pencereden dışarı bakan kedi

Kedilerde böbrek hastalığının etkenleri nelerdir?

Kedilerde CKD'nin nedeni çoğunlukla bilinmez ancak kedinizde böbrek hastalığı gelişmesinin ve hastalığın ilerlemesinin riskini artırabilen birden çok etken olabilir:

Köpek ve saat simgesi

Yaş

Kediler yaşlandıkça böbrek hastalığı gelişme olasılığı artar.2

Beslenme simgesi

Beslenme

Fosfor açısından zengin olan gıdalar, kedilerde CKD ilerlemesini hızlandırır.

Gen Simgesi

Genetik

CKD riski, bazı kedi ırklarında daha yüksek olabilir (ör. İran kedileri).

Pano simgesi

Hastalık

Diğer hastalıklar ve sağlık sorunları, kedilerde CKD'nin kötüleşmesine neden olabilir.

Hidrasyon simgesi

Dehidrasyon

Dehidrasyona yol açan her durum (ör. kusma, ishal, şok) böbrek işlevinin kötüleşmesine ve CKD'nin ilerlemesine neden olabilir.

 

Kafasını kucağa koymuş daha yaşlı köpek

Kedinizde böbrek hastalığının erken tespiti

İşaretler genellikle böbrek işlevinin %75'i kaybedilene kadar çıkmadığı için işaretler bariz hale gelmeden önce CKD'nin tespit edilmesi önemlidir.2 7 ve daha büyük yaştaki kedilerde, böbrek hastalığı riski artar. Bu nedenle yıllık kontrolleri sırasında "yaşlılara yönelik tarama" yaptırmayı ihmal etmeyin. CKD, ilerleyen ve geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Ancak veteriner hekiminiz, uzun vadeli bakım sağlama konusunda yardımcı olabilir ve daha yaşlı kedilerde işaretleri nasıl takip edeceğinizi size gösterebilir.

Kedilerde böbrek hastalığının işaretleri ve belirtileri nelerdir?

İlk aşama böbrek hastalığının işaretleri gözle görülmez. CKD, teşhis edildiğinde zaten bir süredir mevcuttur ancak ilerlemesi, veteriner hekim onaylı böbrek hastalığına yönelik kedi mamasının yardımıyla yavaşlatılabilir. Böbrek hastalığının sonraki aşamalardaki işaretleri ve belirtileri de benzer olabilir ancak evcil hayvan ebeveynleri bunları daha kolay fark edebilir.

İşaretler

  • Artan susuzluk
  • İştahın azalması
  • İdrar miktarının artması
  • Kilo kaybı
  • Kötü nefes veya ağızda acı
  • Yorgunluk veya güçsüzlük
  • Kusma ve ishal
  • Kabızlık
Kasede mama verilen, arka ayakları üstünde kedi

Böbrek hastalığı olan kedilerde beslenme

Kedinizin böbrek hastalığı varsa doğru beslenme, yaşamı üzerinde olumlu bir etki oluşturabilir. Fosfor ve yüksek düzeyde sindirilebilir protein miktarları azaltılmış ve balık yağıyla omega 3 yağ asitleri artırılmış, özel olarak formüle edilen klinik besinlerin, tipik bir evcil hayvan mamasına kıyasla CKD teşhisi olan kedilerde yaşam kalitesini ve süresini iyileştirildiği görülmüştür. CKD'si olan kedinizin iştahı zaman zaman değişebilir ve ona, veteriner hekim ekibinizin önerdiği uygun bir mamanın farklı formlarını (kuru, yaş) ve aromalarını sunmak bu konuda oldukça yardımcı olabilir. Yeni bir mamaya geçiş yapacağınız zaman bunu aşamalı olarak yapmanız önemlidir. Bazı kedilerin yeni bir mamaya alışması birkaç hafta veya daha uzun sürebilir.

Evcil hayvanınızın mikrobiyomunu besleyin

Bağırsak sağlığı ile böbrek sağlığı arasında bir bağlantı olduğuna dair yeni kanıtlar mevcuttur.3 Bağırsak mikrobiyomunu beslediği bilinen malzemelerle formüle edilen besinler, kedinizin bağırsaklarına zararlı olabilecek atık ürünleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Böbrek hastalığı olan kediler için ev yapımı bir beslenme tercih edilebilir mi?

İnternette oldukça popüler bir hale gelmiş olsa da böbrek hastalığı olan kediniz için ev yapımı bir beslenme (veya çiğ beslenme) tercih ederken kontaminasyon riskleri, besin değerlerini dengeleme ve genel maliyet gibi düşünmeniz gereken birkaç etken bulunur. Böbrek hastalığı olan kediler için beslenme seçeneklerini araştırırken her zaman en iyisi veteriner hekiminizden belirli bir tavsiye almaktır.

Böbrek sorunları olan kedilerle ilgili ürünler

Hill's Evcil Hayvan Bakımı Merkezi

Kedinizin sağlıklı kalmasına yardım etme konusunda daha fazla bilgi ve makale için Hill’s Evcil Hayvan Bakımı Merkezi'ni ziyaret edin

Referanslar:
1Lulich JP, Osborne CA, O’Brien TD, Polzin DJ. Feline renal failure: questions, answers, questions. Compend Contin Educ Pract Vet. 1992;14(2):127–153.

2Brown SA. Renal dysfunction in small animals. Merck Veterinary Manual web sitesi. 2013 [https://www.msdvetmanual.com/urinary-system/noninfectious-diseases-of-the-urinary-system-in-small-animals/renal-dysfunction-in-small-animals]

3Hill’s Klinik Kanıt Raporu Bağırsak mikrobiyomunun beslenmesi, kronik böbrek hastalığı olan kedilerde ve köpeklerde böbrek sağlığını desteklemeye yardımcı olur. 2023