Evcil Hayvanınızın Mikrobiyomu Arkasındaki Mükemmel Bilim

Published by
min read

Vücudunuzda yaşayan mikroorganizma sayısının vücudunuzdaki hücrelerin sayısından fazla olduğunu biliyor muydunuz? Bu durum tüylü dostlarımız için de geçerlidir. Bilimsel araştırmalara göre, kedi veya köpek mikrobiyomunu oluşturan mikroorganizma topluluğunun, evcil hayvanların vücuduyla karşılıklı yarar ilişkisi vardır. Özetle, evcil hayvanın genel sağlığını ve zindeliğini korumak için ikisi birlikte çalışır.

Peki Mikrobiyom Nedir?

Mikro, çok küçük anlamına gelirken biyom, bir ekosistemde yaşayan canlı organizmaların doğal topluluğu anlamına gelir. Bir kedinin veya köpeğin mikrobiyomunu kavramsallaştırmanın en kolay yolu, onu evcil hayvanların ekosisteminde, yani vücudunda yaşayan ve büyüyen milyarlarca bakteri, virüs, mantar ve protozoalardan oluşan mikroskobik bir popülasyon olarak düşünmektir. 

Bakteri türlerinin, virüslerin, mantarların ve protozoaların özel karışımı her bir kediye ve köpeğe özgü olup, her canlıda farklıdır. Nature'da yakın zamanda yayınlanan bir makale de, birlikte yaşayan insanların ve evcil hayvanların mikroorganizmalarını birbirine geçirdiklerini açıklandı. Nature Communications'a göre ilginç bir bulgu da, bu mikroorganizmaların farklı kişilerde farklı olmasına rağmen metabolik işlevlerde olduğu gibi genelde aynı şeyleri yapmaları ve aynı şekilde çalışmalarıdır.

Bağırsak mikrobiyomunu sıklıkla duysanız da deride, ağız boşluğunda, kadınların alt üreme sistemlerinde ve solunum yolunda yaşayan mikroorganizmalar da bulunmaktadır. Vücudun içindeki ve dışındaki her alan farklıdır ve bu bölgelerde yaşayan mikroorganizma türleri de farklılık gösterir. Yani her birinin kendine özgü mikrobiyomu bulunur.

Sindirim sistemi ekosisteminde yaşayan bir bağırsak mikrobiyomu vardır. Bağırsak mikroorganizmalarının çoğunluğu kalın bağırsakta yaşasa da mide, ince bağırsak ve üst kalın bağırsak gibi diğer sindirim sistemi kısımlarında da mikroorganizmalar bulunur.

Evcil Hayvan Dostlarımızda Mikrobiyom Nasıl Gelişir?

Kediler ve köpekler mikrobiyomla birlikte doğmaz. Kedi ve köpek yavrularının mikrobiyomu doğumdan hemen sonra gelişmeye başlar ve mikroorganizmalarını anneden, evde yaşayan insanlardan ve bulundukları ortamdan alırlar. Evcil hayvanınızın mikrobiyomu; her gün temas ettikleri şeylerden; yani oyuncaklardan, kapalı ve açık ortamlardan ve hatta sizden aldıkları çeşitli şeylerle oluşabilir.

Kedi ve köpek yavruları büyüdükçe mikrobiyomları da değişir ve olgunlaşır. Yetişkin kedi ve köpeklerin bir hastalık ya da yetersiz beslenme nedeniyle sağlıkları bozulmadığı sürece mikrobiyomları aynı kalır.

Mikrobiyom Evcil Hayvanımın Genel Sağlığını Nasıl Etkiler?

Texas A&M Gastrointestinal Laboratuvarında ki araştırmacılara göre, bağırsak bakterileri sindirime yardımcı olmanın yanı sıra vitaminleri ve temel aminoasitleri sentezler, enfeksiyon oluşmasını önlemeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve genel sağlığı ve zindeliği destekler. Sağlıklı kedi ve köpeklerin mikrobiyomları, bağırsak mikroorganizmalarının miktarını ve türünü değiştiren bir hastalık ya da beslenme değişimi olmadığı sürece çok fazla değişmez. Birçok hastalık bağırsak disbiyozuyla, yani bağırsak mikrobiyomunun işlevini etkileyen değişikliklerle ilişkilidir. Mikrobiyom, evcil hayvanınızın vücudundaki neredeyse her organı etkilediğinden, genel sağlık için dengeli bir mikrobiyom esastır.

Beslenme Mikrobiyomu Nasıl Etkiler?

Gıdalar, kedilerin ve köpeklerin mikrobiyom sağlığı ve miktarı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kedinizin veya köpeğinizin mamasını hızlı bir şekilde değiştirmek gibi zararsız görünen bir durum bile onların mikrobiyomunu etkileyebilir. Farklı miktarlarda protein, yağ, karbonhidrat, çözünür lif ve çözünmez lif bir köpeğin veya kedinin mikrobiyom dengesini etkileyebilir ve değiştirebilir. Yemek masasındaki kırıntılar veya evcil hayvanın mutfak çöpünü kurcalaması bile mikrobiyom dengesinin bozulmasından kaynaklanan sindirim sorunlarına yol açabilir. 

Kalın bağırsağa farklı gıdalar girdiğinde, bağırsak bakterileri de etkilenir ve kötü kokulu aşırı gaz üretilmesine ya da evcil hayvanın dışkı kalitesinin değişmesine yol açabilir. Bu nedenle, bağırsak bakterilerinin de benimsemek ve dengeyi korumak için zamana ihtiyacı olduğundan, evcil hayvanınızın yeni bir gıdaya geçişini zamana yaymanız en iyisidir. 

Evcil hayvanınızı beslediğinizde, onların mikrobiyomunu da beslersiniz. Araştırmalar henüz ilk aşamalarında olsa da, evcil hayvanın mikrobiyomunu beslemenin onun genel sağlığı üzerinde etkisi olduğunu gösteren yeni bulgular her gün ortaya çıkmaktadır. 

Hill's Global Pet Nutrition Center'da, evcil hayvan bilim insanlarından ve beslenme uzmanlarından oluşan bir ekip, belirli besinlerin evcil hayvanınızın mikrobiyomuna ve hücrelerine etkisini araştırıyor. Bu besinler ile bakteriler arasındaki ilişkiyi anlamak, mikrobiyom sağlığını destekleyen mamalar üretilmesine yardımcı olmakta. Evcil hayvanlarımızda vücudunda yaşayan mikroorganizmalar, sağlıklarını ve zindeliklerini korumak için doğru şekilde dengelenmelidir. Evcil hayvanınıza verdiğiniz gıdalar, onların sağlıklarını destekler ve genel zindelikleri için esas olan mikrobiyomlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Yazarın Biyografisi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, 2002 yılında UC Davis Veteriner Fakültesinden mezun olmuştur. Amerika Veteriner Gazeteciler Topluluğu üyesi olan Dr. Wooten, mesai saatlerini Greeley, Colorado'daki küçük bir veteriner kliniğinde ve mesleğiyle ilgili kamu konuşmalarına, liderlik yapmaya ve müşterilerle iletişim kurup yazışmaya ayırıyor. Ailesiyle kamp yapmak, kayak, dalış ve triatlona katılmak boş zamanlarında yapmayı sevdiği aktivitelerden.

İlgili Yazılar

 • Hangi Besinler Evcil Hayvanın Bağışıklık Sistemine Yardımcı olur?

  Antioksidan ve amino asitler gibi besinlerin evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini güçlendirmeye nasıl yardımcı olabileceğini ve ayrıca evcil hayvan mamalarındaki en iyi antioksidanların neler olduğunu öğrenin.
 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.

İlgili Ürünler