Mama Saklama Önerileri

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedi ve köpek mamalarınızı sakladığınız yer, açıldıktan sonraki kalite ve tazeliği korumak açısından büyük fark yaratabilir. Hill's tarafından üretilmiş tüm kuru ve ıslak kedi - köpek mamalarının saklanmasıyla ilgili sorular ve öneriler şunlardır.

Kedi veya köpeğimin kuru mamalarını nasıl saklamalıyım?
Science Plan™ ve Prescription Diet™ kuru kedi veya köpek maması 38°C'nin altındaki serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Burada amaç vitaminlerin yapısının değişmesini ve yağların oksidasyon sonucu bozulmasını önlemektir. Evcil hayvan mamaları, lezzetlerini en iyi bir yağ bariyeri oluşturan orijinal ambalajlarında saklandığında korur. 48 saatten daha uzun süre 48°C sıcaklıklarda saklanması, vitaminlerin bozulmasını veya tahribatını hızlandırabilir.

Kedi veya köpeğimin konserve mamasını garajda saklasam olur mu?
Kedi veya köpeğinizin mamasını garaj veya açık hava gibi kontrolsüz bir ortamda saklamak tavsiye edilmez.

 • Kuru kedi-köpek maması için
  • Mamayı serin ve kuru bir ortamda saklayın. Potansiyel böcek istilasını önlemek için paketi yerde tutmamak en iyisidir.
 • Konserve kedi-köpek maması için
  • Açmadan önce konserve mamaları sıcaklığın 50-100°F arasında olduğu bir yerde saklayın. Mamanın görünüşü ve tadı değişebileceği için konserve kedi - köpek mamasını dondurucuya koymayın.

Kedi veya köpeğimin maması için plastik bir saklama kabı mı kullanmalıyım?
Birçok evcil hayvan sahibi, kedi veya köpeklerinin kuru mamasını torbasından alıp başka bir kaba koymayı sever. Hill's® ambalaj mühendisleri tarafından yapılan çalışmalar, evcil hayvan mamalarını çeşitli plastik kaplarda (çöp kutuları, fermuarlı torbalar, çöp poşetleri, mutfak çantaları, lastik/plastik kaplar ve kovalar, vb.) muhafaza etmenin bu mamaların kurumasına ve mamanın tadını olumsuz etkileyen bir koku ve şekil bozulmasına neden olduğunu göstermiştir. Fermuarlı torbalar, çöp poşetleri ve benzeri torbalar aynı zamanda torbanın dışında yağ birikmesini de önleyemez. Temiz metal kaplarda (küçük metal kutular, metal çöp kovaları, vb.) saklama kabul edilebilir. Bir saklama kabı kullanmayı tercih ederseniz, ideal bir saklama yeri oluşturmak için mamaları kap içerisinde orijinal ambalajında muhafaza edin.

Açılmış konserve kedi ya da köpek mamalarını nasıl saklamalıyım?
Kapağı açılmış Science Plan™ veya Prescription Diet™ kedi - köpek mamaları nem seviyesini korumak, havaya maruz kalmayı en aza indirmek ve diğer yiyeceklere koku transferini engellemek için buzdolabında saklanmalıdır. Açılmış konserve kedi - köpek mamasını saklamanın en iyi yolu, nem kaybını ve koku transferini önlemek için teneke kutunun tepesine, ona uygun plastik bir kapak takmaktır. Plastik bir kapak mevcut değilse, streç film nem, hava ve koku açısından çok iyi bir bariyer sağlar. Fermuarlı torbalar iyi bir nem bariyerleri sağlar, ancak oksijen ve koku açısından koruma sunmaz.

Bazen evcil hayvanım kabındaki tüm mamayı yemiyor. Kedi veya köpeğimin kuru maması kaba koyduktan sonra ne kadar süreyle iyi durumda kalır? Konserve mama açıldıktan sonra ne kadar süreyle iyi durumunu korur?

 • Kuru kedi-köpek maması için
  • Mama kabı serin, kuru, doğrudan güneş ışığından uzak şekilde böcek ve haşarat istilasına maruz kalmayacağı bir yerde tutulursa, kediniz veya köpeğinizin kuru mamasının kabında beklemesinde herhangi bir mahsur yoktur. Bununla birlikte kedi - köpek mama kabının her gün yıkanıp doldurulmasını tavsiye ediyoruz.
 • Konserve kedi-köpek maması için
  • Evcil hayvanınızın kabı, ortam sıcaklığı 50 ° F'nin üzerinde olduğunda 4 saat içerisinde kedinizin veya köpeğinizin yemediği ıslak veya konserve mamadan temizlenmelidir. Açılmış konserve mamalar buzdolabında 40-45 ° F arasındaki sıcaklıklarda en fazla 5-7 gün süreyle saklanmalıdır. Bu süreden sonra yenmemiş olan kedi ya da köpek maması çöpe atılmalıdır.

Açılmamış bir poşet veya konserve kedi - köpek mamasının bozulup bozulmadığını nasıl anlarım?
Kuru kedi-köpek maması için

 • Plastik ambalajlarımızdaki tarih kodu, torbanın en altında 4 veya 5 basamaklı SKU numarasının yakınındaki sol köşede yer almaktadır. Orta boy ve büyük ambalajlarımızdaki tarih kodu, genellikle ön yüzde torbanın en üstünde yer alır. Aşağıdaki örnek, bu paketteki evcil hayvan mamasının Nisan 2010'dan önce tüketilmesi gerektiğini göstermektedir. 1 Nisan 2010'dan sonra açılmamış evcil hayvan mama paketi atılmalıdır.

Konserve kedi-köpek maması için

 • Lütfen tüm konserve ürünlerin altındaki damgalanmış son kullanma tarihine bakın. Aşağıdaki örnek, bu konservedeki evcil hayvan mamasının Aralık 2010'dan önce tüketilmesi gerektiğini göstermektedir. 1 Aralık 2010'dan sonra açılmamış konserve evcil hayvan maması atılmalıdır.

Kedi veya köpeğinize verdiğiniz mamanın onların sağlığı açısından kritik öneme sahip olduğunu, bunun yanı sıra kedi ve köpeğinizin mamasını sakladığınız yerin tüylü dostlarınız açısından büyük bir fark yaratabileceğini unutmayın. Evcil hayvan mamalarını en uygun şekilde saklamayla ilgili bu pratik bilgileri aklınızda bulundurun.

Related Articles

 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.

Related Products