Küçük ırk köpekler de tıpkı diğer ırk köpekler gibi eşsizdir!

Küçük ırk köpekler için doğru bir mama, ihtiyaçlarını karşılayan malzemelerin ve besin maddelerinin optimize edilmiş halini içermelidir.

Küçük ırk köpekler de tıpkı diğer ırk köpekler gibi eşsizdir!

Yetişkin ağırlıkları 10 kg'nin altında olan küçük ve minyatür ırk köpekler genellikle "Süs", "Minyatür" veya "Arkadaş" köpekler olarak sınıflandırılır. Yüzyıllardır, bu köpekler Tibet Spaniel ırkını tercih eden Himalaya keşişlerinden, Papillion'lara bayılan Avrupa soylularına kadar her yerde insanların en sevdiği dostları olmuşlardır. Terrier'ler gibi diğer küçük ırk köpekler de en sevdikleri insanların yanında yorgunluk nedir bilmeden çalışmak üzere yetiştirilirdi. Başlangıçtaki amaçları ne olursa olsun günümüzde bu köpekler şüphesiz gittikleri her yerde bütün kalpleri kazanmaktadır.

Yorkshire terrier looks over the shoulder of his owner.

Küçük ırk köpeklerin, biyolojilerine, ırklarına ve karakterlerine göre özel ihtiyaçları vardır

 • Küçük ırk bir köpek için kocaman olan dünya, onlara biraz korkutucu görünebilir. Elektrikli süpürge gibi günlük kullanılan ev eşyaları bile gözlerinde büyüyebilir. Rutinlerindeki değişiklikler - mesela seyahate çıkmak, veteriner kliniğine gitmek veya yeni insanlarla tanışmak - aileden ayrı kalmak veya yüksek sesler stresi tetikleyebilir.
 • Boyutlarından dolayı küçük ırk köpeklerin yaşam süreleri daha uzundur. Fakat bu aynı zamanda hücrelere ve DNA'ya zarar verebilecek serbest radikallere de daha uzun süre maruz kalmaları anlamına gelir.
 • Köpeğiniz size sağlıklı görünebilir; ancak ideal kilo, ırk ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Veteriner hekiminiz, köpeğiniz için ideal kilonun ne olduğunu size söyleyebilir.

Hergün stresli durumlar

Evcil hayvanlarımıza, yaşamlarındaki muhtemel stres faktörlerini azaltarak, yeterince tanıdığı ve güvendiği insan dostlarıyla yardımcı olabiliriz. Bir köpek, sepet veya paspas gibi kendini güvende ve rahat hissedebileceği kendine ait bir alana sahip olmalıdır. Hill's Science Plan Calm & Happy gibi doğru bir mama hidrolize süt proteini gibi içerdiği sakinleştirici malzemelerle küçük ırk köpeklerin duygusal dengesini düzenlemeye yardımcı olur.

Daha fazlasını bulun

Ayrılık
Kaygısı

 

Düzenli beslenme, yürüyüş ve oyun zamanlarının tahmin edilebilir bir günlük rutinde olması köpeğinizin daha güvenli hissetmesine yardımcı olabilir.

 

Gürültü
Hassasiyeti

 

Sesleri baskılamak için hafif bir müzik çalmayı düşünebilirsiniz.

 

 

 

Rutinde&Çevrede
Değişiklikler

Köpekler, istediklerinde çekilebilecekleri kendilerine has özel alanlarının olmasını severler. Tanıdık bir battaniye veya eski bir kazak seyehat sırasında uyuyabilmelerini sağlar.

Kişisel Alanın
İşgali

 

Çocuklar özellikle evcil hayvanlarla hassas bir şekilde ilgilenme ve zamanı geldiğinde onları rahat bırakabilme konularında bir rehbere gereksinim duyabilirler.

 

Black and brown terrier looks up intently.

Bakım önemlidir

Bakım ihtiyaçları ırka göre oldukça değişiklik gösterir. Kabarık Poodle'lar ve ipeksi Yorkie'lerin tüyleri, Shiba Inu'lar veya Miniature Pinscher'lar gibi kısa tüylü ırklara göre daha fazla bakım gerektirir. Tüyleri iyi durumda tutmak ve gidermesi acı verici olabilecek düğümleri ve yapağıları önlemek için uzun tüylü köpeklerin en az günde bir kez taranması gerekir. Köpeğinizin tüylerini her zaman büyüme yönüne göre nazikçe tarayınız ve köpeğinizin vücudunun her bir parçasını taradığınızdan emin olunuz. Doğru mama ile besleme büyük bir fark yaratabilir - omega-6 yağ asidi gibi maddeler, sağlıklı bir deriyi ve parlak tüyleri desteklemeye yardımcı olur.

Küçük ırk köpeklerde düzenli bakımı alışkanlık haline getirmek önemlidir:

 • Köpeğinizin kendini rahat hissedeceği ılık su kullandığınızdan emin olunuz.
 • Köpeğiniz için özel olarak üretilen bir şampuan kullanınız, kesinlikle insan ürünleri kullanmayınız.
 • Uzun tüylü köpekler için tasarlanmış düğüm açıcı bir tarak kullanınız.
 • Deri problemlerini önlemek için deriyi iyice durulayınız.
 • Havluyla kurulama aşamasını köpeğinizi şımartmak ve rahatlatmak için kullanınız.
 • Köpeğinizin tüylerini en soğuğa ayarlanmış bir saç kurutma makinesi ile kurutmak da bir seçenektir; eğer köpeğiniz gergin görünüyorsa köpeğinizi havluyla kurulayınız.

Oyun zamanı önemlidir

Oyuncaklarla oynamak, köpeğinizin egzersiz yapması, zihinsel uyarımı ve sizinle olan ilişkisini geliştirmesi için önemli bir fırsattır. Küçük bir planlamayla köpeğinizin oyuncaklarını birkaç haftada bir değiştirerek oyuncakların köpeğiniz için yeni ve ilgi çekici kalmasını sağlayabilir, böylece köpeğinizin oyuncaklarından azami düzeyde yararlanabilirsiniz.

DOĞRU BÜYÜKLÜKTE OYUNCAK VERİN

Çok küçük oyuncaklar boğulma tehlikesi yaratır ve köpeğiniz bunları yutabilir.

 

OYUN ZAMANI GÜVENLİ OLSUN

 

İpler, kurdeleler veya lastik bantlar köpeğinizin ilgisini çekebilir, fakat tehlikeli oyuncaklardır.

EV EŞYALARI OYUNCAK DEĞİLDİR

Ev eşyaları köpeğinize eğlenceli gelebilir, ama bunlar zehirli olabilir veya parçalanıp kıymık oluşturabilir.

YENİ OYUNCAK VAKTİ

 

Her türlü oyuncak için geçerli olan kural, oyuncak yıpranmaya veya parçalanmaya başladığında değiştirmektir.

İlgili ürünler

Köpeğinizin Bakımı

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi

 • Hamile veya Emziren Köpeği Besleme Yöntemi

  Bir köpeğin hamileliği ortalama 63 gündür ve emzirme birkaç hafta daha devam eder.
 • Evcil hayvan mamalarının karıştırılması

  Kuru mama ile konserve mamayı karıştırarak vermek popüler bir uygulamadır. Gerçekten de, yapılan araştırmaların sonuçları, terapötik kuru köpek maması verilen pek çok köpeğe, bir süpermarketten alınan yaş köpek mamalarının da verildiğini göstermektedir.
 • Çok fazla tuz tüketimin riskleri

  Dogs running Tuz, köpeğinizin beslenmesinde önemli bir bileşendir ve onun refahında önemli bir rol oynamaktadır. Tuz (ya da sodyum klorür), vücutta sıvı tutulmasını sağlar ve sinir sistemi ile organların çalışması için gereklidir.
 • Yemek Konusunda Seçici Köpeklere Nasıl Davranmak Gerekir

  Dogs running Köpeğinize hem lezzetli hem de besleyici bir mama vermenize rağmen o, mamayı sadece koklayıp yalamakla mı yetiniyor? Bir sonraki öğün vakti geldiği halde önceki öğünde verilen mama halen bitmedi mi? Köpeğiniz çok zor beğenen bir tip olmalı!
 • Köpeğinizi nasıl ve ne zaman beslemelisiniz?

  Dogs running Köpeğinizi doğru miktarda mama kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir ancak bu biraz ustalık ve dikkat gerektirebilir - köpeklerin beslenme gereksinimleri büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir.
 • Yavru köpeğinizin beslenmesi.

  lk günlerde, yavru köpeğinize yetiştiricinin kullandığı aynı mamayı vermelisiniz.