Küçük ırk köpekler için
Büyük faydalar…

BUNU, BİLİM BAŞARDI.

Hangi köpekler küçük ırk olarak tanımlanır?

Dachshund'lardan Yorkshire teriyerlerine kadar, tüm küçük ırk köpekler son derece karakterli köpeklerdir ve size candan bir arkadaşlık sunarlar. Küçük ırk köpekler genel olarak ağırlığı 10 kilo ve altı olan ve hemen her grupta bulunabilen köpek ırkları olarak tanımlanır. Yaygın olarak "oyuncak", "minyatür" veya "refakatçi" köpek olarak sınıflandırılan bu köpeklerin biyolojileri, ırkları ve mizaçlarına göre özel ihtiyaçları vardır.

süveterli köpek

Küçük ırk köpeklerin, kendine özel beslenme gereksinimleri vardır.

Küçük ırk köpeklerin, büyük ırk köpeklerden farklı bir biyolojileri vardır ve doğru beslenme, küçük tüylü arkadaşınızın dengeyi geliştirmesine yardımcı olabilir. Dikkate alınması gereken bazı beslenme gereksinimleri şunlardır:

Köpek midesi simgesi

Kalori alımı

Metabolizmaları büyük köpeklerden daha hızlı olan küçük ırk köpekler, günlük olarak kilo başına 88 kaloriye ihtiyaç duyarken büyük köpekler bu miktarın yalnızca yarısına ihtiyaç duyar.[1] Köpeğinizin ideal kilosunun ne olduğunu veteriner hekiminize sorun.

Köpek oksidatif simgesi

Oksidatif stres

Küçük köpekler daha uzun bir ömre sahip oldukları için, bu uzun ömürleri boyunca serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olabilecek yüksek düzeyde antioksidan içeren mamalara ihtiyaç duyarlar.

 

Boş mama kaselerinin önünde oturan köpek

Islak ve kuru mamayı karıştırın…

Islak mamayı, kuru mama ile karıştırmak, evcil hayvanınızın mama saatine, lezzet ve aroma katmanın, harika bir yoludur.

Karışık Seçenek Kuru Mama Islak Mama
Az gevrek %95 %5
Yumuşak ve gevrek %90 %10
Leziz bir sunum %80 %20

Hill’s küçük ırk köpek mamaları, ömür boyu sağlıklı kalmaları için üretilmektedir.

Hill's olarak, tüm özel tariflerimizle küçük ırk köpeklerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için bir mama tanesi büyüklüğünün ötesinde yenilikler sunuyoruz. Küçük ırk köpeklere özel kuru ve ıslak mamalarımızı, benzersiz kalori gereksinimleri ve yaş ihtiyaçları için özel formüle ediyoruz. Islak mamalarımız, küçük ırk köpeklere ihtiyaçları olan enerjiyi verirken bayılacakları yumuşak bir dokuya ve ağız sulandıran tada sahiptir.

 

 

 

 

 

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? Sağlıklı bir küçük ırk köpek 20 yaşına kadar yaşayabilir. Köpeğinizin ömrünün çeşitli faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceğini unutmamak gerekir.

Küçük köpeğini seven kadın

Küçük ırk köpeğin bakımı

Küçük ve mini ırk köpekler, daha büyük ırklerin son derece farklı özelliklerinin yanı sıra kendilerine has karakteristik özellikleri eğlenceli bir toplam halinde bünyelerinde barındırırlar.

Birçok küçük köpek kolayca strese girebilir

Büyük dünya, küçük bir köpek için bunaltıcı olabilir, ancak bazı yaygın stres faktörlerini azaltarak ve tanıdık insanlarla arkadaşlık etmesini sağlayarak ona yardımcı olabilirsiniz.

Bazı yaygın stres kaynakları şunlardır:

 • Ayrılık:  Köpekler, istediklerinde çekilebilecekleri rahat bir kişisel alana sahip olmayı severler
 • Yüksek gürültüler:  Gürültüleri bastırmaya yardımcı olması için yumuşak müzik çalmayı deneyin
 • Rutindeki değişiklikler:  Düzenli beslenme, yürüme ve oyun zamanları ile öngörülebilir bir günlük rutin oluşturun
 • Alanlarının istila edilmesi:  Özellikle çocukların, evcil hayvanlarla ilgilenme ve bazen de rahatsız etmeme konusunda rehberliğe ihtiyacı olabilir

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? Küçük bir köpeğin, kendilerini güvende ve rahat hissedebilecekleri sele, taşıma kabı, sepet veya paspas gibi kendi alanlarına sahip olmaları gerekir.

Birçok küçük köpek ırkinin özel bakıma ihtiyacı vardır

Tüylü kanişler veya ipeksi tüylere sahip teriyerler gibi küçük uzun tüylü köpeklerin tüyleri, iyi durumda kalmalarını sağlamak ve çözülmesi acı verici olabilecek dolaşmaları önlemek için her gün fırçalanmalıdır.

Küçük ırk köpekler için düzenli bakım alışkanlıkları önemlidir:

 • Evcil hayvanınız için kendisini rahat hissettiren ılık su kullandığınızdan emin olun
 • Köpekler için üretilmiş özel bir şampuan kullanın
 • Uzun tüylü köpekler için tasarlanmış bir dolaşıklık açıcı fırça kullanın
 • Tüyleri uzadığı yönde nazikçe fırçalayın
 • Deride olabilecek sorunları önlemek için iyice durulayın
 • Köpeğinizi sıcak bir havluyla sararak kurulayın

Küçük köpek ırklarının oyun zamanına ihtiyacı vardır

Oyuncaklarla oynamak, köpeğinizle olan bağı güçlendirebilir ve ona fiziksel ve zihinsel egzersiz imkanı sağlayabilir.

 • Doğru büyüklükte bir oyuncak verin: Çok büyük oyuncakların tutulması zordur - çok küçük oyuncaklar da boğulma tehlikesi yaratabilir
 • Kendisinden büyük oyun arkadaşlarıyla oynarken dikkatli olun: Büyük ırk köpekler ve özellikle onların yavruları küçük ırk köpekleri oyuncak sanabilir
 • Gözünüz çocukların üzerinde olsun: Çocuklarınızın küçük bir köpekle ona zarar vermeden oynamayı bildiğinden emin olun
 • Ona her zaman bebek gibi davranmayın: Küçük köpeğinizin yine de bir köpek olduğunu unutmayın, bu yüzden onlara kendi doğalarına uygun davranabilmeleri için bazı fırsatlar verin
small paws center

Küçük köpeğinizin özel gereksinimlerine adanmıştır

Hill's, küçük ırk köpeklerin beslenme, sosyal, duygusal ve davranışsal ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için küçük ırk köpeklere özel Small Paws Centre oluşturmuştur. Küresel Evcil Hayvan Besleme Merkezimiz olan Pet Nutrition Centre'ın bir parçası konumundaki bu yeni tesiste, küçük köpeklerin benzersiz ihtiyaçları için özel olarak formüle edilmiş beslenmeyi oluşturmak için en son teknolojiler kullanılır.

Small Paws Center, 6 kg'ın altındaki 80 küçük köpeğe ev sahipliği yaparken bu tesisteki her bir köpek için kapsamlı veteriner hekim bakımı ve açık havada havlama parkı da dahil olmak üzere gün boyunca katılabilecekleri çeşitli açık ve kapalı alan aktiviteleri sunar.

1 Coates, Jennifer. “Nutritional Differences for Small, Toy, and Large Breed Dogs.” Petmd.Com, PetMD, 3 Feb. 2012, www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/jcoates/2012/feb/nutrition_differences_for_small_toy_large_breeds-12459. Erişim Tarihi 26 Ekim 2020.