KÜÇÜK IRK
KÖPEKLER VEBÜYÜK FARKLILIKLARI

 

 

 

 

Dachshund'lardan, Yorkshire Teriyerlerine kadar, tüm küçük ırk köpekler, son derece karakterli köpeklerdir ve size candan bir arkadaşlık sunarlar. Dışarıda farklı çeşitlikte, birçok küçük köpek türü var ancak hepsinin, benzersiz ihtiyaçları aynıdır.

Hangi köpekler, küçük ırk olarak tanımlanır?

Küçük ırk köpekler, genel olarak, ağırlığı 10 kg ve altı olan, hemen her grupta bulunabilen köpek ırkları olarak, tanımlanır. Yaygın olarak "oyuncak", "minyatür" veya "refakatçi" köpek olarak sınıflandırılan bu köpeklerin ihtiyaçları,  biyolojileri, ırkları ve mizaçlarına göre özel değişkenlik gösterir.

 

 

 

 

sahibinin kucağındaki küçük köpeğin fotoğrafı

Küçük Irk köpeğin bakımı

Küçük ve mini ırk köpekler, daha büyük ırkların son derece farklı özelliklerinin yanı sıra, kendilerine has karakteristik özelliklerini eğlenceli şekilde, bünyelerinde barındırırlar.

 • Birçok küçük ırk köpek, kolayca strese girebilir

  Büyük dünya, küçük ırk bir köpek için bunaltıcı olabilir ancak bazı yaygın stres faktörlerini azaltarak ve tanıştığı insanlarla arkadaşlık etmesini sağlayarak, ona yardımcı olabilirsiniz.

  Bazı yaygın stres kaynakları şunlardır:

  • Ayrılık: Köpekler, istediklerinde çekilebilecekleri rahat bir kişisel alana sahip olmayı severler
  • Yüksek gürültüler: Gürültüleri bastırmaya yardımcı olması için yumuşak müzik çalmayı deneyin
  • Rutindeki değişiklikler: Düzenli beslenme, yürüme ve oyun zamanları ile öngörülebilir bir günlük rutin oluşturun
  • Alanlarının istila edilmesi: Özellikle çocukların, evcil hayvanlarla ilgilenme ve bazen de rahatsız etmeme konusunda rehberliğe ihtiyacı olabilir

  BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? Küçük ırk köpeklerin, kendilerini güvende ve rahat hissedebilecekleri sele, taşıma kabı, sepet veya paspas gibi kendi alanlarına sahip olmaları gerekir.

 • Birçok küçük ırk köpek, özel bir bakıma ihtiyaç duyar

  Tüylü kanişler veya ipeksi tüylere sahip teriyerler gibi küçük uzun tüylü köpeklerin tüyleri, iyi durumda kalmalarını sağlamak ve çözülmesi acı verici olabilecek dolaşmaları önlemek için her gün fırçalanmalıdır.

  Küçük cins köpekler için düzenli bakım alışkanlıkları önemlidir:

  • Evcil hayvanınız için kendisini rahat hissettiren ılık su kullandığınızdan emin olun
  • Köpekler için üretilmiş özel bir şampuan kullanın
  • Uzun tüylü köpekler için tasarlanmış bir dolaşıklık açıcı fırça kullanın
  • Tüyleri uzadığı yönde nazikçe fırçalayın
  • Deride olabilecek sorunları önlemek için iyice durulayın
  • Köpeğinizi sıcak bir havluyla sararak kurulayın
 • Küçük ırk köpeklerin, oyun oynamaya ihtiyacı vardır

  Oyuncaklarla oynamak, köpeğinizle olan bağı güçlendirebilir ve ona fiziksel ve zihinsel egzersiz imkanı sağlayabilir.

  • Doğru büyüklükte bir oyuncak verin: Çok büyük oyuncakların tutulması zordur - çok küçük oyuncaklar da boğulma tehlikesi yaratabilir
  • Kendisinden büyük oyun arkadaşlarıyla oynarken, dikkatli olun: Büyük ırk köpekler ve özellikle, yavru küçük ırk köpekleri oyuncak sanabilir.
  • Gözünüz çocukların üzerinde olsun: Çocuklarınızın küçük ırk bir köpekle oynarken, ona zarar vermeden oynamayı bildiğinden emin olun.
  • Ona her zaman bebek gibi davranmayın: Küçük ırk köpeğinizin yine de bir köpek olduğunu unutmayın. Bu yüzden onlara, kendi doğalarına uygun davranabilmeleri için bazı fırsatlar verin.
oyuncak kaniş evcil hayvan ebeveyn besleme fotoğrafı

Küçük ırk köpeklerin, kendine özel besin gereksinimleri vardır

Küçük ırk köpeklerin, büyük ırk köpeklerden farklı bir biyolojileri vardır ve doğru beslenme, küçük tüylü arkadaşınızın, sağlık dengesini geliştirmesine yardımcı olabilir. Dikkate alınması gereken bazı beslenme gereksinimleri şunlardır:

Kalori alımı

Büyük ırk köpeklerden daha hızlı bir metabolizmaya sahip olan küçük ırk köpekler, kilogram başına günde yaklaşık 88 kaloriye ihtiyaç duyarken, daha büyük ırk köpekler, bu miktarın yarısından biraz fazlasına ihtiyacı duyar.[1] Köpeğinizin ideal kilosunun ne olduğunu veteriner hekiminize mutlaka sorun.

Oksidatif stres

Küçük ırk köpekler, uzun bir ömre sahip oldukları için ömürleri boyunca serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olabilecek, yüksek düzeyde antioksidan içeren mamalara ihtiyaç duyarlar.

Bilimsel temelli malzemeler

Omega-6 yağ asitleri gibi bileşenler, sağlıklı deri ve parlak tüyleri desteklemeye yardımcı olur.

 

 

 

 

Hill's küçük ırk köpek mamaları, ömür boyu sağlıklı yaşam için üretilmektedir

Hill's olarak, tüm özel tariflerimizle küçük ırk köpeklerin, beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için bir mama tanesi büyüklüğünün ötesinde yenilikler sunuyoruz. Küçük ırk köpeklere özel, kuru ve yaş mamalarımızı, benzersiz kalori gereksinimleri ve yaş durumuna göre, özel formüle ediyoruz.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? Sağlıklı bir küçük cinsırk köpek, 20 yaşına kadar yaşayabilir. Köpeğinizin ömrü, çeşitli faktörlere bağlı olarak, büyük ölçüde değişebileceğini de unutmamak gerekir.

 

 

 

 

Küçük patiler tesisinin 3 boyutlu görüntüsü

Küçük ırk köpeğinizin özel gereksinimleri konu almıştır

Hill's, küçük ırk köpeklerin, beslenme, sosyal, duygusal ve davranışsal ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için küçük ırk köpeklere özel, Small Paws Centre oluşturmuştur. Küresel Evcil Hayvan Besleme Merkezimiz olan Pet Nutrition Centre'ın bir parçası konumundaki bu yeni tesiste, küçük ırk köpeklerin benzersiz ihtiyaçları için özel olarak formüle edilmiş beslenmeyi oluşturmak için en son teknolojiler kullanılır.

Small Paws Center, 6 kg'ın altındaki, 80 küçük ırk köpeğe ev sahipliği yaparken, bu tesisteki her bir köpek için de kapsamlı veteriner hekim bakımı ve açık havada, havlama parkı da dahil olmak üzere, gün boyunca katılabilecekleri çeşitli açık ve kapalı aktivite alanları sunar.

çimenlerde köpeği sevişen çocuğun görüntüsü

Gelecek nesiller için bir adım atın

1939'den beri evcil hayvan maması üreten bir şirket olarak, uzun vadeli sürdürülebilirlik için planlamanın değerini biliyoruz.

evcil hayvan beslenme merkezi çalışanının kediyi sevişmesinin resmi

İyiliğe adanmış

Üretim sürecimiz her türlü etik, sürdürülebilir ve sorumlu standartları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

karton kutunun içindeki kedi resmi

Güvenebileceğiniz bir ürün

Evcil hayvanınızın mamasının beslenme, güvenlik ve tat açısından en yüksek kriterleri karşılamasını nasıl sağladığımızı öğrenin.

1 Coates, Jennifer. “Nutritional Differences for Small, Toy, and Large Breed Dogs.” Petmd.Com, PetMD, 3 Feb. 2012, www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/jcoates/2012/feb/nutrition_differences_for_small_toy_large_breeds-12459. Erişim Tarihi 26 Ekim 2020.