Kediniz kaşıntı, pul pul döküntü veya kuru ciltten mi şikayetçi?

 

İdeal olarak, kedinizin tüyleri temiz ve kabarık olmalı ve onu severken yumuşak ve pürüzsüz bir his vermelidir. Kedinizi severken kızarıklık, döküntü, pullanma veya diğer tahriş belirtileri görürseniz, bu durum tedavi edilmesi gereken bir deri problemini gösteriyor olabilir. Kaşıntı ve yalamaya daha sık başvurup başvurmadığına dikkat edin.. 

 

 

Kedilerde kaşıntının nedenleri nelerdir?

 

Kedinizin derisinde kaşıntı ve kuruluk olmasının çok sayıda nedeni olabilir. Tahriş belirtileri gösteriyorsa, durumunu teşhis edebilecek bir veteriner hekime danışın. Veteriner hekiminiz, kedinizin deri problemlerinin tam sebebini belirlemek için testler önerebilir. Yaygın nedenler arasında şunlar olabilir:

 

GIDA HASSASİYETLERİ

Bu durum, kedi mamalarındaki bazı proteinlere karşı gelişen istenmedik reaksiyonlar sonucu oluşabilir.

DİĞER ALERJİLER

Kediniz toz, polen, küf vb. gibi "solunan" alerjenlere karşı alerjik olabilir. Bazı pire tedavileri "temas" alerjilerine neden olabilir.

PARAZİTLER

Pire, bit ve toz akarlarının tümü cilt tahrişine yol açabilir. Parazitlerin ısırıkları tahriş edicidir ve kedilerin kendilerini ısırmaları ve kaşırken tırmalamaları bunun sonucunda da derilerine zarar vermelerine neden olur.

HORMONEL DENGESİZLİKLER

Bazı hormonlardan çok fazla veya çok az olması kedilerin deri sorunlarına yatkın olmalarına sebebiyet verebilir. Bu dengesizlikler altta yatan ve tanımlanması ve tedavi edilmesi gereken bazı ciddi sorunları işaret ediyor olabilir.

ENFEKSİYONLAR

Bakteri enfeksiyonları deride sorunlara yol açabilir.

 

Kedilerde dikkat etmeniz gereken deri problemleri

 

 

Eğer bir kediniz varsa, tüylerini temiz tutmak için gösterdiği çabayı görmüşsünüzdür. Bu son derece iyi bakımlı dış görünüm sayesinde onu rahatsız eden deri sorunlarını tespit etmek biraz zaman alabilir. Aslında, şu işaretlerden birini görmedikçe bu tür bir iritasyonu fark edemeyebilirsiniz bile:

 • Kırmızı lekeler, noktalar veya sivilce
 • İyileşmeyen yaralar, kabuklar veya deride kalınlaşma
 
 • Kuru, pul pul veya döküntülü lekeler
 • Tüy dökülmesi
 • Deride kötü koku
 • Kaşıntı, sürtünme veya yalanmada artış

 

Kedimin kaşıntısını gidermeye yardım etmek için ne yapabilirim?

 

Zararlı böcekleri kontrol edin

 

Kedinizin derisini ve tüylerini pire, akar, bit ya da diğer parazitlerin varlığı açısından iyice inceleyin. Eğer herhangi birisine rastlarsanız, veterinerinize danışın ve uygun tedaviyi uygulayın.

Alerjileri göz önünde bulundurun

 

Kedinizde herhangi bir zararlı böcek bulunmuyorsa ve sağlıklıysa, rahatsızlık, çevredeki polen, toz veya küf gibi bir şeye alerjik bir reaksiyon şeklinde gelişmiş olabilir. Alerjik dermatit, yalamaya, kaşıntıya, tüy dökülmesi ve döküntülü, kuru deriye neden olan bir deri iltihabıyla sonuçlanabilir.

Kediniz iyi besleyin

 

Kedinizdeki deri probleminin nedeni beslenme ile ilgili olmasa bile, deri hassasiyeti için özel formüle edilen mamalar kedinize en iyi şekilde yardımcı olabilir. Yüksek kaliteli protein, faydalı yağ asitleri ve antioksidan içeren bir mama arayın zira bunların tümü kedinizin derisini iyileştirmeye ve korumaya yardımcı olabilecek önemli besinlerdir.

 

Veterinerinizle konuşun

 

Deri problemleri, parazitlerden alerjilere, hormonal dengesizliklerden bakterilere, enfeksiyonlara ve strese kadar pek çok nedenden ötürü oluşabilir. Kedinizin bireysel sağlığı ve tedavi seçenekleri hakkında veterinerinize danışın ve mama değiştirmenin bu sorunun çözümünde yardımcı olup olmayacağını sorun..

 

anchor

Her Şey Kediniz İçin

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi

 • Kediler için Kaynaklar ve Araçlar | Hill's Pet

  Kediler için hazırladığımız detaylı arşivimize bakarak hayatınızı kolaylaştıracak bir çok faydalı bilgili bulabilirsiniz.
 • Yeni Evcil Hayvan Sahibi: Kedi | Hill's Pet

  Eve ilk defa bir evcil hayvan getiriyorsanız, nasıl hazırlanmanız gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Oyun ve Egzersiz: Kedi | Hill's Pet

  Kedilerin en çok hangi oyuncakları sevdiğini ve bu oyuncakların onlara nasıl harika egzersiz kaynağı olduğunu öğrenebilisiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedilerin Rutin Bakımı | Hill's Pet

  Kedinize kolay ve basit bir şekilde nasıl bakabilirsiniz? Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Besinler ve beslenme: Kedi | Hill's Pet

  Kedinizin mamasını değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi içerikleri tercih etmeniz gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedi Sağlık Bakımı | Hill's Pet

  Kedinizin bazı haraketleri sağlık problemlerinin sinyali olabilir. Bu hastalık belirtilerini ve önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.