Coronavirüs, COVID-19 ve Evcil Hayvanınız: Bilmeniz Gerekenler

$authorText
min read

Evcil hayvanıma Koronavirüs bulaşabilir mi?

Endişeli bir evcil hayvan sahibi olarak Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) hakkında okuduklarınız, siz ve evcil hayvanınız arasında hastalığın bulaşma riski olup olmadığını merak etmenize neden olabilir.

Şu anda, kedi ve köpeklerin, mamalarının veya mama ambalajlarının enfeksiyon kaynağı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Kedi ve köpeklerdeki koronavirüs (COVID-19) hakkında bilmeniz gerekebilecek diğer şeyler şunlardır. Dünya Küçük Hayvan Veteriner Hekimler Derneği'nin (WSAVA), düzenli olarak güncelledikleri ve sorularınıza cevap olabilecek, özel Soru&Cevap kısmınında dahil olduğu bir WSAVA Tavsiye Belgesi yayınladığını özellikle size iletmek istiyoruz.

Hangi Tip Koronavirüs İnsanları Etkiliyor?

Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezleri, insanları enfekte edebilecek 7 çeşit koronavirüs olduğunu bildirmektedir. 4 tipi dünya da yaygın olarak görülmekte olup, soğuk algınlığı ile benzer semptomlara neden olmaktadır. Diğer insan koronavirüs tipleri daha ciddi olup, yeni SARS-CoV-2 de dahil olmak üzere COVID-19'a neden olmaktadır.

Koronavirüs'ün insandaki belirtileri influenza da görülen belirtiler ile benzer olup, ek olarak ateş, enerji kaybı ve öksürme görülmektedir. Daha şiddetli enfeksiyonlar pnemoni ve diğer ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Close-up of a beagle sleeping.

Evcil Hayvanım Öksürdüğünde Endişelenmeli miyim?

Eğer evcil hayvanınız öksürük, ateş ve letarji gibi insandaki COVID-19'a neden olan semptomlar ile benzer semptomlar var ise influenza, kennel cough, kedi üst solunum yolu enfeksiyonları, kalp yetmezliği, bronşitis, pnemoni ve kalp kurtları hastalığı sadece bir kaçını saydığımız hastalıklardan birisi evcil hayvanınızın sağlığını etkileyebileceği için lütfen veteriner hekiminizden randevu alınız Bu hastalıkların bir kısmı diğer virüsler kaynaklı olabilir ancak bilmeniz gereken bu virüslerin veya hastalıkların hiç birinin COVID-19 ile ilişkili olmadığı ve CDC'ye göre köpek influenza virüsünün insanlara bulaştığı ile ilgili bir kanıtın olmadığıdır.

İnsanlar COVID-19'ü Evcil Hayvanlarına Bulaştırabilirler mi?

Güvenli bölgede olabilmeniz için CDC, eğer COVID-19 pozitif olduğunuz belirlenirse insanlarla ve hayvanlarla olan kontağınızı sınırlandırmanızı tavsiye ediyor. Bu evcil hayvanınız ile yiyecek paylaşmamanız; onlara sarılmamanız veya öpmemeniz; veya onların sizi yalamasına müsade etmemeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Eğer mümkünse, siz iyileşinceye kadar evcil hayvanınıza sağlıklı birisinin bakmalıdır. Eğer siz bakma zorunda iseniz yüz maskesi takınız, tek kullanımlık eldiven kullanınız ve evcil hayvanınıza dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.

Gray cat with yellow eyes lays on a white blanket in human bed.

Kedi ve Köpeklerde Koronavirüs

Koronavirüs, bir virüs ailesidir. Adı, virüsün mikroskop altındaki görüntüsünden gelmektedir. Güneş tacı veya corona gibi gözüken protein halkaları ile çevrelenmiştir.

Kedi ve köpekleri onlara özgü olan diğer koronavirüs tipleri etkileyebilir ve bu kennel cough, solunum yolu enfeksiyonları ve sindirim sistemi hastalıkları gibi diğer hastalıklara neden olabilir. Bilmeniz gereken önemli detay bu virüslerin hiçbirinin COVID-19 ile ilişkili olmadığı ve hiçbirinin insanlar için bulaşıcı olmadığıdır.

Yakın zamanda yapılmış olan bir çalışma, kedilerin birbirine COVID-19'u bulaştırabileceğini, ancak COVID-19'un kedilerden insanlara bulaşabileceğine dair bir kanıtın olmadığını öne sürmektedir.

COVID-19 ile İlgili Başka Ne Bilmeliyim?

Burada hastalık ile not etmeniz gereken son bilgiler yer almaktadır:

 • COVID-19'un insandan insana yayılması birçok ülkede meydana gelmiştir.
 • Şu aşamada, ne sizin evcil hayvanınıza, ne de evcil hayvanınızın size COVID-19'u bulaştırabileceğine dair kanıt bulunmamaktadır.
 • İyi hijyen ve el yıkama hastalığın size bulaşma ihtimalini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Related Articles

Related products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken yağsız kas kütlesini ve hayati önem taşıyan organların sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısı mevcuttur. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme