Hangi Besinler Evcil Hayvanın Bağışıklık Sistemine Yardımcı olur?

Herkes evcil hayvanının sağlıklı olmasını ister ve doğru beslenme, burada önemli bir rol oynayabilir.

Tıpkı insanlar gibi köpekler ve kediler de çeşitli virüslere ve enfeksiyonlara açıktır, bu nedenle doğal bağışıklık tepkisini proaktif olarak destekleyen besinler içeren bir köpek veya kedi maması seçmek önemlidir. Bir evcil hayvan mamasının etiketini incelerken, tüylü dostunuzun bağışıklık sistemini bugün ve yarın güçlü tutacak en önemli besinler aşağıda verilmiştir.

Antioksidanların Gücü

Tıpkı sizin vücudunuz gibi evcil hayvanınızın vücudu da sürekli olarak toksik ve oksitlenmiş molekülleri sisteminden atmaya çalışır. Kontrol altına alınmadığında bu moleküller (serbest radikaller) hücrelerde birikerek oksidatif stres yaratır. Hücre ne kadar fazla strese maruz kalırsa, hücrenin görevini yerine getirmesi veya kendini onarması da o kadar zor olur.

Antioksidanlar, vücudun serbest radikallerini işlemek ve vücuttaki hücre yapısını ve DNA'yı etkilemeden oksidatif stresle mücadele etmek için kullandığı önemli araçlardır.

Evcil hayvanlar için en önemli üç antioksidan

E Vitamini

E vitamini, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek bunlara antioksidan etkilerini veren bir grup bileşikten (tokoferoller olarak bilinir) oluşur. E vitamini kan dolaşımını artıran ve dokuların iyileşmesine yardımcı olan bir antioksidandır.

İnsanlarda E vitamini yağlar vasıtasıyla doğrudan cilde uygulanabilir ya da ağızdan takviye yoluyla alınabilir, ancak birçok evcil hayvan mamasına katkı olarak kolayca eklenebilir. E vitamininin yağda çözünür olduğunu ve vücutta birikebileceğini, bu nedenle evcil hayvanınızın bu vitamini doğru miktarda aldığından emin olmak için en iyisinin dengeli ve doğru bir evcil hayvan maması seçmek olduğunu hatırlamak önemlidir.

C Vitamini

C vitamini de enflamasyonu azaltmaya ve E vitamininin tekrar oluşmasına yardımcı olan önemli bir antioksidandır.

İlginç bir nokta ise, köpeklerin ve kedilerin vücutlarındaki zorunlu işlevleri destekleyecek şekilde kendi C vitaminlerini sentezleme yeteneğine sahip olmasıdır. Beslenmelerine dengeli bir miktarda diğer önemli besinlerin yanı sıra ilave C vitamini takviye etmek, evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Orange cat eating from a bowl on wood floor

C vitamini suda çözünür, bu da evcil hayvanınıza verildiğinde vücudunun tam da ihtiyaç duyduğu kadarını kullanması, kalanın da vücuttan atılması anlamına gelir. Vücutlarını gereğinden fazla çalıştırmadan yararlı olacak miktarı almalarını sağlamanın en iyi yolu, C vitamini de içeren eksiksiz ve dengeli bir mamadır.

Beta Karoten

Tıpkı diğer antioksidanlar gibi beta karoten de serbest radikallerin birikmesini ve sağlıklı hücrelerin yapısını bozmalarını önlemede etkilidir. Evcil hayvanlarda bu besin E vitaminini destekler ve daha güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşmasını sağlar.

Evcil hayvanınızın bağışıklık sistemindeki diğer önemli unsurlar

Popüler antioksidanların yanı sıra taurin, selenyum ve esansiyel bir amino asit olan metionin, evcil hayvanınızın doğal savunma sistemlerinde kritik bir rol oynayabilir.

Buna ilaveten omega-3'ler, antienflamatuar özellikleri nedeniyle giderek popülerlik kazanmaktadır. EPA ve DHA, soğuk su balıklarından elde edilen balık yağlarında yaygın olarak bulunan spesifik omega-3 yağ asitleridir. Linolenik asit esansiyel bir omega-3 yağ asididir ve soya fasulyesi ile keten tohumu gibi ürünler, bu bakımdan zengin kaynaklardır.

Bu yararlı besinleri içerecek şekilde özenle formüle edilen evcil hayvan mamaları, evcil hayvanınıza yaşına veya önemsediğiniz etkenlere göre eksiksiz ve dengeli bir beslenme sağlamanızı kolaylaştırır.

Bununla birlikte evcil hayvanınızın günlük beslenmesi, sadece kutulardaki bileşenleri veya besinleri incelemekten fazlasını gerektirir. Köpek veya kedinizin yaşam evresi, cüssesi, aktivite düzeyi ve olabilecek özel sağlık sorunlarının tümü, uzun ve sağlıklı bir yaşam için evcil hayvanınızın ihtiyacı olan şeylerin belirlenmesinde rol oynar; bu nedenle evcil hayvanınızın özgün ihtiyaçlarına uygun doğru köpek veya kedi mamasını belirlemede en iyisi veteriner hekiminize danışmaktır.

Related Articles

 • Evcil Hayvanınızın Mikrobiyomu Arkasındaki Mükemmel Bilim

  Evcil hayvan mikrobiyomunun ne olduğunu, bunun evcil hayvanınızın bağırsak ve genel sağlığına nasıl katkı sağladığını ve sağlıklı mikrobiyomu korumada beslenmenin neden önemli olduğunu öğrenin.
 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.

Related products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken yağsız kas kütlesini ve hayati önem taşıyan organların sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısı mevcuttur. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme