Köpeğinizin veya Kedinizin Ateşini Nasıl Ölçebilirsiniz

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvan ebeveynleri artık dostlarının sağlığına hiç olmadığı kadar çok ilgi gösteriyor. Birçoğu bir kedinin veya köpeğin ateşinin nasıl ölçüldüğünü bile bilmek istiyor. Veteriner hekimler, daha fazla sayıda evcil hayvan ebeveyninin dostlarının sağlığıyla ilgilendiğini görmekten çok memnun ve çoğu da bu basit konuda onlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor. Köpeğinizin veya kedinizin ateşini ölçmeyi öğrenmek oldukça kolay. Tüylü aile üyelerinizin ateşini en iyi nasıl ölçebileceğinizi öğrenelim.

Neden Evcil Hayvanınızın Ateşini Ölçmeyi Öğrenmelisiniz?

 

Kışın pencerenin önündeki pembe battaniyenin altında yatan kedi.

İnsanlarda olduğu gibi, bir köpeğin veya kedinin vücut sıcaklığı da onların genel sağlığıyla ilgili bize birçok bilgi verebilir. Onların normal vücut sıcaklığı bizden yüksek olsa da, çok yüksek ve çok düşük olduğu kolayca anlaşılabilir. Merck Veteriner Kılavuzu'nun rektal ısı referans rehberine göre, kediler için normal aralık 38,1 ile 39,2°C arasındayken, köpekler için 37,9 ile 39,9°C arasındadır. Ateş veya normal üst sınırın üstündeki bir sıcaklık, evcil hayvan ebeveynlerine sıcak çarpması, enfeksiyon veya sistemik inflamatuar hastalıklar gibi sorunlarla ilgili bilgi verebilir. Normal alt sınırın altındaki vücut sıcakları da, evcil dostlarımızın çok fazla vücut ısısı kaybettiğini gösterir. Hipotermi (ör. kışın aşırı soğuğa maruz kalma) geçiriyor olabilirler veya şok, kan şekerinin düşmesi, yetersiz beslenme ya da başka ciddi bir sistemik hastalık gibi bir durum olabilir. Ayrıca, evcil hayvanınız hamileyse vücut ısısının biraz düşmesi bebeklerini doğurmaya hazır olduğunu gösteriyor olabilir.

Evcil Hayvanın Ateşi Ne Zaman Ölçülmelidir?

Evcil hayvanınız aşırı halsiz veya normalden daha sessiz olduğunda, iştahında veya diğer normal davranışlarında bir değişiklik gösterdiğinde ateşinin ölçülmesi faydalı olabilir. Bu durum, özellikle hastalığın birçok belirtisini gizlemekte başarılı olan kediler için doğrudur. Ancak birçok hastalığın vücut ısısında değişime neden olmadan da görülebileceğini unutmayın. Bu nedenle, evcil hayvanınızın ateşini veteriner hekiminizle hemen iletişim kurmayı ve evcil hayvanınızın sağlığıyla ilgili endişelerinizi paylaşmayı planlıyorsanız ölçün. Evcil hayvanınızın vücut ısısını ölçmek, veteriner hekiminizle iletişime geçip geçmeyeceğinize veya ne zaman iletişime geçeceğinize karar verme konusunda yardımcı olabilir (yüksek ateş varsa veteriner hekiminizi hemen aramalısınız). Ateş ölçümü, veteriner hekiminize de evcil hayvanınızın durumuyla ilgili faydalı bilgiler sağlayabilir.

Hatta evde ateş ölçümü çok faydalı olduğu için veteriner hekimlerin ve ekiplerinin sıklıkla öğrettiği bir konu haline gelmiştir. Henüz bunu öğrenmeye fırsatınız olmadıysa ve evcil hayvanınızın ateşini ölçmeniz gerektiğini hissediyorsanız öncesinde veteriner hekiminizin yönlendirmesini isteyin. Bu, hem sizin hem de evcil hayvanınızın güvenliği için en doğrusudur. Ateş ölçmeyi öğrenmek istiyorsanız veteriner hekiminizden size bunu öğretmesini isteyin. Çoğu veteriner hekim, bunu evde nasıl güvenli bir şekilde yapacağınızı göstermekten mutluluk duyar.

 

Bir Köpeğin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Bir köpeğin ateşini ölçmek kolaydır. Sadece bu basit adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

Bir döşeme üzerine uzanmış Jack Russel terrier'in başını tutan bir kişi.

  1. Doğru aleti alın: Köpeğinizin ateşini ölçmek için plastik bir dijital rektal (oral olmayan) termometreye ihtiyacınız olacak. Genelde eczanelerde uygun fiyatlara bulabileceğiniz, insanlar için üretilmiş termometreleri kullanabilirsiniz.
  2. Köpeğinizi doğru şekilde tutun: Birçok evcil hayvan ebeveyninin bunu iki kişiyle yapması gerekir. Bir kişi evcil hayvanının kafasını ve vücudunu hareketsiz tutarken, diğeri de kuyruğunu kaldırabilir. Bazı köpekler oturmaya çalışarak ateş ölçmenizi zorlaştırabilir; bu nedenle köpeğinizin ayakta durmasını sağlayacak üçüncü bir kişiye ihtiyacınız olabilir. Dikkatlerini dağıtmak için ödül veya oyuncak da kullanabilirsiniz.
  3. Ateşi ölçün: Termometrenin ateş ölçer kısmına bezelye büyüklüğü kadar vazelin sürdükten sonra termometreyi rektuma itin (2-3 cm yeterli olacaktır). Daha sonra bip sesini (veya dijital okumanın sabitlenmesi) bekleyin. İşte bu kadar!
  4. Evcil hayvanınız huzursuz olursa veya onu güvenli bir şekilde tutamazsanız ateş ölçme işlemini veteriner hekiminizin yapması daha iyi olacaktır. Evcil hayvanınızın vücut ısısını bilmek faydalı olsa da sizin veya köpeğinizin güvenliğini ya da sağlığını olumsuz etkilememelidir.

Bir kedinin ateşini ölçmeyi öğrenmek mi istiyorsunuz? O da çok kolay. İşin zor kısmı yalnızca kedinizin sakin kalmasını sağlamak. Kediler genelde daha küçük ve sabit tutulmaya karşı daha dirençli oldukları için kedi ebeveynlerinin çeşitli ikna veya sabit tutma tekniklerine ihtiyacı olabilir. Kedinizin boyutuna ve davranış şekline göre veteriner kliniğinde çalışan görevlilerin size en iyi yöntemi göstermesi faydalı olabilir.

Evcil Hayvanınızın Ateşini Ölçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir köpeğin veya kedinin ateşini ölçmeyi öğrenirken doğru ekipmanlara sahip olmak çok önemlidir. Örneğin, cam termometreler kırılarak evcil hayvanınızın civa ve cam parçalarına maruz kalmasına yol açabilir ve eski termometrelerin ateşi ölçmesi daha uzun sürebilir. Ayrıca evcil hayvan ebeveynlerinin, evcil hayvanlarının ateşini rektumdan ölçmesi de önemlidir.

Veteriner hekimler, hastalarının ateşini ölçmek için daha az rahatsız edici yöntemler tercih etse de rektal olmayan yöntemlerle ölçülen ateşi yorumlamak daha zor olabilir.

Bir kedinin ateşini ölçmeyi öğrenirken kedinizi sabit tutmak için biraz zaman ve sabır gerekebilir. Kedinizi doğru şekilde sabit tutmayı öğrenmek için videolar izlemek faydalı olabilir ancak veteriner hekiminizin sizin kediniz özelinde bunu nasıl yapacağınızı göstermesi en iyisi olacaktır.

Ayrıca bazı evcil hayvanların vücut sıcaklıklarının genelden doğal olarak daha yüksek veya düşük olduğunu da unutmamak gerekir. Evcil hayvanınızın ateşi normal görünse de endişelerinizi görüşmek için veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz. Son olarak, tüm evcil hayvanların bu yöntemi kabul edecek şekilde eğitilemeyeceği de unutulmamalıdır. Ciddi strese neden oluyorsa veya evcil hayvanınızın ya da sizin güvenliğinizi tehlikeye atıyorsa ateş ölçme işlemini veteriner hekiminizin yapması daha uygun olur.

 

Yazarın Biyografisi

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly; bağımsız düşünmesi, evcil hayvanlarla ilgili güçlü savunması, veterinerlik mesleğine olan tutkusu ve evcil hayvan sağlığıyla ilgili yazılarıyla tanınan, ödüllü bir veteriner hekimdir.

Dr. K, Wellesley College ve Pensilvanya Üniversitesi Veteriner Fakültesi diplomalarına sahiptir. Prestijli VMD/MBA çift dal programının bir parçası olarak yüksek lisansını Wharton School of Business'ta tamamlayarak MBA diploması almıştır. Miami, Florida'da bir veteriner kliniği olan Sunset Animal Clinic'in sahibidir.

Ancak hepsi bu kadar değil. Dr. K okumayı, örgü örmeyi, sıcak yoga yapmayı, müzik dinlemeyi çok sevmesinin yanı sıra roman yazmayı deniyor ve yemek yemeye bayılıyor. Dört köpek, sayısız kedi, kurtarılan iki keçi ve gürültülü bir tavuk sürüsüyle birlikte South Miami'de yaşıyor.

Yazılarını DrPattyKhuly.com ve sunsetvets.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İlgili Ürünler