Sıradaki en iyi arkadaşınızı bulma: Neden sahiplenmeyi tercih etmelisiniz?

Yayımlayan : Emma Milne
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Birçok nedenden dolayı sahiplenme seçeneğini elemek kolaydır. Ailenizin yaşamına uygun şekilde yetiştirmek ve ailenizle birlikte büyümesi için bir yavru köpek veya yavru kedi istediğinize ikna olabilirsiniz. Ancak öncelikle bunun neden yapılacak en iyi şey olmayabileceği konusunda düşüncelerime kulak verin.

Dünya genelindeki sahiplenme merkezleri, çoğunun orada olma nedeni kendi hatası olmayan köpeklerle ve kedilerle dolup taşıyor. Genelde "kurtarma" merkezlerindeki hayvanları, yaramaz oldukları için orada olduklarını varsayarak sorunlu hayvanlar veya hasarlı mal olarak görürüz. Ancak çoğunlukla orada olmalarının gerçek nedeni, önceki sahiplerinin saçma tercihleri veya aile durumlarındaki değişikliklerdir.

Aslında iyi sahiplenme merkezleri, insanlarla hayvanlar arasında doğru eşleştirme yapan mükemmel yerlerdir ve sıradaki en iyi dostunuzu bulma konusunda doğru seçimler yapmanıza yardımcı olarak sizi ciddi bir sıkıntıdan kurtarırlar.

Yavru köpekler ve yavru kediler çok emek ister!

Evde çizgili kediyle oynayan mutlu kız

Bunu unutmamak çok önemlidir. Çoğumuz, çok tatlı oldukları için yavru köpek veya yavru kedi isteriz ancak onlar aynı kalmaz ve genç hayvanlarla uğraşmak çok çalışma gerektirir. Yaşı daha büyük hayvanlarda, insan bebeklerde olduğu gibi bebek hayvanlarda da yaşanan ev eğitimi, çiğneme, çılgın ergenlik davranışları ve gece uykusunun çok fazla bölünmesi gibi durumlardan kaçınmış olursunuz.

Doğru tercihler için eşleştirme.

Söylediğim gibi, ne yazık ki çoğu insan söz konusu evcil hayvanlar olduğunda fevri tercihler yapıyor. Kediler ve köpekler 10-20 yıllık bir bağlılık gerektirir ve bu, hafife alınmamalıdır. Bir filmde, reklamda ya da sosyal medyadaki bir ünlünün paylaştığı bir köpek ırkı görebilirsiniz ancak bu, o ırkın size veya yaşam şeklinize uygun olacağı anlamına gelmez.

İyi sahiplenme merkezleriyle ilgili mükemmel olan, isterseniz ailenizin durumunu inceleyecek ve o hayata mümkün olan en kolay şekilde uyum sağlayacak köpeği veya kediyi bulmanıza yardımcı olacak davranış bilimcilerin veya sahiplenme danışmanlarının olmasıdır. Aktif bir insan mısınız? Mali durumunuz nedir? Eviniz ne kadar büyük? Çalışıyor musunuz? Bahçeniz var mı? Evde çocuklar var mı ve varsa kaç yaşlarındalar? Doğru evcil hayvanı seçerken bunların tümü son derece önemlidir.

Çoğumuz mali konuları konuşmakta çekingen davranırız ancak PDSA PAW raporunda düzenli olarak çok yüksek sayıda evcil hayvan sahibinin, bir hayvana sahip olmanın maliyetini hafife aldığı ortaya çıkıyor. Hatta ırkına bağlı olmak üzere bir köpeğe sahip olmanın maliyetinin 5.000 £'dan 12.200 £ kadar yüksek bir rakama çıkabildiğini tahmin ediyorlar! Ayrıca bunlar minimum rakamlar.

Tüm bu soruları, bir evcil hayvan sahiplenmeden önce kendimize sormamız ve dürüst bir şekilde yanıtlamamız önemlidir. Milyonlarca köpek yeterince egzersiz yapmıyor ve çoğu asla tasmasız kalamıyor. Bir hayvanın tüm ihtiyaçlarının karşılanmaması, gerginliğin ve davranış sorunlarının yaygın bir nedenidir. Bunlar da altta yatan sorunun giderilmesi yerine evcil hayvandan vazgeçilmesine yol açar.

Çoğu insan, evcil hayvanların normal davranışlarını sinir bozucu bulur. Bu, kedilerin mobilyaları tırmalaması veya köpeklerin bahçede çukur kazması ve hatta havlaması bile olabilir.

Sahiplenme merkezleriyle ve davranış değerlendirme uzmanlarıyla görüşerek bu gizli tehlikelerin çoğunu kolayca önleyebilirsiniz. ABD'deki evcil hayvan sahiplenme danışmanının hikayesini buradan okuyabilirsiniz. Hayvanların ve insanların mükemmel şekilde eşleşmesine yardımcı olma işlerinin onları ne kadar memnun ettiğini görebilirsiniz. Ayrıca biri yanlış bir tercih yaptığında bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu da!

İyi bir arkadaş olma.

Alman çoban kırmasının başını okşayan kadın.
Hayvanların en yakın arkadaşlarımız olduğunu söyleriz ancak bu arkadaşlıkta üzerimize düşeni ciddiye almamız da gerçekten önemlidir. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki bağ çok değerlidir ve evcil hayvanlar hayatımıza girmeden önce doğru tercihler yapmayı onlara borçluyuz. Sahiplenseniz de satın alsanız da lütfen hayvanın tüm ihtiyaçlarını anlamak ve onunla tanışıp tanışamayacağınızı önlemek için veteriner hekiminizle ve mümkün olduğu kadar bilgili insanla konuşun. Hangi evcil hayvanı istediğinize ya da istediğinizi düşündüğünüze karar vermek kadar hangisini istemediğinize karar vermek de önemlidir. Hepimiz bunu yaparsak sahiplenme merkezleri kısa sürede bomboş kalır!

Sahiplenmenin avantajları konusunda ikna olmadıysanız neden bulunduğunuz yerdeki bir tanesine gidip kendi gözlerinizle görmüyorsunuz? Kaybedecek bir şeyiniz ve hiçbir zorunluluğunuz yok. Kim bilir, belki de birine aşık olup size en uygun evcil hayvanı bulursunuz.

Yazarın Biyografisi

Emma Milne

Emma Milne

Dr. Emma Milne, 1996 yılında veteriner hekim oldu. 12 yıl boyunca küçük hayvan hekimi olarak ve yedi yıl boyunca da klinik beslenme danışmanı olarak çalıştı. Hayvan refahı çalışmalarıyla tanınmaktadır ve evcil hayvanlar hakkında kitap yazmış bir yazardır.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • En İyi Kedi ve Köpek Adlarını Seçme

  Sokak hayvanları için hayvan barınakları hayvanların terk edilmesini, evsiz kalmasını ve gereksiz ötanazi işlemlerini bitirmeye yardımcı olur. Barınaklar ve nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinin.
 • Hayvan Barınağı Ziyaretinde Olabilecekler

  Barınaktan evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüyorsanız aklınızda çok fazla soru olabilir. Ziyaretinize nasıl hazırlanacağınızı düşünün.
 • Barınak Hayvanları: Bilmeniz Gerekenler

  Barınaktan bir hayvan sahiplenmeyi mi düşünüyorsunuz? Bir köpekte veya kedide nelere bakmanız gerektiğini, zaman ayırmanızın ve yaşam tarzınıza uygun olan evcil hayvanı seçmenizin neden önemli olduğunu öğrenin.
 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.

İlgili ürünler