İnsan Yiyeceklerinin Evcil Hayvanınızın Kilosuna Etkisi: İnsan Kalorisi Eş Değerleri

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yiyecek vermek, insanların evcil hayvanlarına sevgisini göstermesinin önemli bir yoludur. Ne yazık ki yoğun ve birçok sorumluluğumuzun olduğu hayatlarımızda, sıklıkla yürüyüş, stimülasyon ve oyun zamanı yerine ödülleri kullanıyoruz.

Artık insanlarda olduğu gibi kedilerde ve köpeklerde de obezite sorunuyla karşı karşıyayız. Avrupa'daki kedilerin ve köpeklerin yaklaşık %40'ı aşırı kilolu veya obez. Bu durum sağlıklarını büyük ölçüde etkiliyor.

Soğan, çikolata, üzüm ve bazı tatlandırıcılar hayvanlar için son derece zehirli olduğundan evcil hayvanlara hiç insan yiyeceği vermemek en iyisi. Ancak zehirli olmayan gıdalar bile sorun oluşturabilir. 70 kg olan bir insan olarak bize küçük gibi görünen bir miktar, kedi veya köpekler için tam bir öğün olabilir!

Özellikle kilo verdirmeye çalışıyorsanız kedinize veya köpeğinize masadaki yiyeceklerden vermeyin. Yalvarma, başladıktan sonra vazgeçirmesi zor bir alışkanlıktır.

Çok fazla atıştırmalık hızlıca fazla kiloya dönüşebilir! Bu ödüllere bir göz atın ve insanlar açısından ne anlama geldiklerini öğrenin.

 

 • Bir kedi için bir peynir parçası ödül gibi görünse de onlar için tam bir öğün gibidir.
 • Bir kedi için bir peynir parçası ödül gibi görünse de onlar için tam bir öğün miktarındadır.

NOT: Veteriner hekiminiz ilaç vermek için peynir ya da başka bir insan yiyeceği kullanmanızı tavsiye ederse lütfen ekstra kalorilere dikkat edin ve bunları, kedinizin veya köpeğinizin günlük toplam kalori alımına ekleyin. Herhangi bir sorunuz olursa her zaman veteriner hekiminize danışın.

Ödül çevirici

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler