İşe veya Okula Dönerken Evcil Hayvanlardaki Ayrılık Kaygısını Yönetme

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Karantinada evde kaldığınız haftalar veya aylar sonrasında okula ve işe geri dönmek hem sizin hem de evcil hayvanınız için zor olabilir. Tüylü dostunuz muhtemelen bolca sarılma, oyun zamanı ve belki de fazladan atıştırmalık saatlerinin tadını çıkarıyordu!

Evcil hayvanların ayrılık kaygısını azaltmayı bilmek, özellikle de uzun bir süredir evde karantinadaysanız veya evden çalışıyorsanız bu geçişin sizin için daha kolay olmasına yardımcı olabilir. En bağımsız kedi veya köpek bile evden ayrıldığınızda biraz strese girer; yalnızca bunu iyi saklıyor olabilirler. İşe veya okula döndüğünüzde köpeğinizi nasıl evde bırakacağınıza veya kedinizin bununla başa çıkmasına nasıl yardımcı olabileceğinize dair 5 ipucunu burada bulabilirsiniz.

1. Yeni Bir Program Ayarlayın

İşe geri döneceğinizi ve eski rutininize başlayacağınızı öğrendiğinizde düzenli olarak evden ayrılmaya başlamadan önce, evcil hayvanınızla yeni bir rutin oluşturmanız önemlidir. Bu, ikinize de yeni programınıza alışmak için zaman tanıyacağından evcil hayvanınızın ayrılık kaygısını biraz hafifletir. Evden uzun süre boyunca uzakta kalmayı sizin de yeniden öğrenmeniz gerekiyor!

Başlangıç olarak birkaç kere "deneme" amaçlı evden çıkıp geri dönmeyi deneyin. Son kez "vedalaşma" rutininize ceketinizi giyerek, kahvenizi ve anahtarınızı alarak ve kapıyı açarak başlayın. Evcil hayvanınıza veda edin, bir dakika boyunca koridora çıkın veya sırt çantanızı arabaya koyun ve tekrar içeri girin. Bunun gibi kısa süreli çıkışlarınız, evcil hayvanınıza kapıdan çıktığınızda her zaman çok uzun süre boyunca dışarıda kalmayacağınızı gösterir.

Köpekler için Evcil Hayvan Davranışları Danışmanlar Birliği, değişken programların, evcil hayvanların öngörülen rutinden öngörülemeyen rutine geçişle baş etmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Örneğin, ilk önce bir dakika, sonrasında 12 dakika, daha sonra 3 dakika boyunca evden ayrılarak onlara "beklenmeyeni beklemeyi" öğretin. Böylece köpeğiniz ne kadar süre boyunca dışarıda kalacağınızı tahmin edemez. Bu da uzun mesai günlerinizde evden uzakta kaldığınızda, köpeğinizin endişesini azaltmaya yardımcı olur.

2. Duygularınızı Saklayın

Evcil hayvan ebeveyni olarak bu, muhtemelen en zor davranış değişimidir. Eve her gelişinizin ve evden her çıkışınızın bir olay olmamasını nasıl sağlarsınız? Ancak Battersea Dogs Home'da ki uzmanlara göre tam olarak bu zamanlarda köpeğinize çok fazla ilgi göstermek aslında ayrılık endişesini çok daha kötü hale getirmekte. Köpeğinize bunun normal ve endişelenecek bir şey olmadığını göstermek için evden çıkarken mümkün olduğunca sakin davranın. Geri döndüğünüzdeyse eve sakince girmenizi ve evcil hayvanınıza nazik bir ilgiyle yaklaşmanızı öneriyorlar. Gri koltukta otururken labrador köpeğine sarılan sarı kazaklı kadın. Saatlerce ayrı kaldıktan sonra tüylü dostunuza karşı sakin bir şekilde yaklaşmak ve davranmak size uygun olmayabilir ancak onlara sakin bir şekilde yaklaşmanız duygularını çok yoğun bir şekilde yaşamalarını önlemeye yardımcı olur.

Bu da yalnız geçirdikleri sessiz saatlerden sonra, en sevdikleri insanla yeniden kavuşmanın heyecan verici mutluluğuna daha sorunsuz bir geçiş sağlar. Endişelenmeyin! Yaklaşık 20 ila 30 dakika sonra evcil hayvanınızla istediğiniz kadar oynayabilirsiniz.

3. Yeni Bir Beslenme Programı Oluşturun

Evcil hayvanların ayrılık kaygısını azaltmanın temel adımlarından biri, onların beslenme rutinlerini düzenlemektir. Evde sık kaldığınız dönemlerde evcil hayvanınızı daha sık mama ve diğer atıştırmalıklarla beslemek kolaydır. Peki tekrar dışarı çıkmaya başladığınızda ne olacak?

Kediler ve köpekler alışkanlıklarla yaşayan hayvanlar olduğundan dolayı mama saatlerindeki ani değişiklikler strese neden olabilir, bu yüzden düzenli bir besleme düzenine geri dönmeyi deneyin. Genelde köpekler biri sabah ve biri akşam olmak üzere günde iki öğün şeklinde beslenirler. Kedilerin beslenme rutini nasıl beslendiklerine bağlıdır. İstedikleri zaman mama yiyen kediler için çok değişikliğe gerek olmasa da, beslenme programı olan kediler için bu durum söz konusudur. Yapacağınız herhangi bir beslenme düzenindeki değişikliği yavaş bir şekilde, zamana yayarak yapmak en iyisidir. Evcil hayvanınızın beslenme saatlerini onlarda en az strese neden olacak şekilde değiştirme konusunda veteriner hekiminizle görüşün. İşe veya okula dönmeden önce, mamadan elinizde ne kadar olduğunu kontrol edin ve ihtiyacınız kadarını depolayın.

Bu şekilde son anda meydana gelebilecek ve stresinizi artıracak "mamanın bitmesi" durumlarını önleyebilirsiniz.

4. Bir Konfor Alanı Oluşturun

Siz evde değilken evcil hayvanınız, kendini güvende ve güvenli hissedeceği noktalar arar. Son zamanlarda koltukta çok fazla mı oturuyorsunuz? Köpeğinizi evde yalnız bırakmaya ve evcil hayvanlarda ki ayrılık kaygısını engellemeye yönelik bir ipucu da, evde olmadığınızda o konfor alanını korumanızdır. PDSA da köpeğinizin rahatsız olmayacağı, evinizin sessiz bir noktasında tel veya benzeri malzemeler kullanarak yalnızca köpeğinize ait güvenli bir alan oluşturmanızı öneriyor. Alanlarını, yastık ve battaniyelerle bir "köpek sığınağı"na dönüştürün ve buraya en sevdiği oyuncaklarını ve ödülleri koyun. Ayrıca, "kilitlenmiş" ya da kapana kısılmış hissetmemeleri için de sığınağın kapısını açık bırakın.

Kediler, ebeveynleri evde olsa da olmasa da küçük, karanlık alanlara gizlenmeyi severler. Karton koliler ve kutular mükemmel ve güvenli kedi kaleleridir. Bu alanları battaniye, yastık ve havlularla rahat bir kedi yatağına dönüştürün. Tüylü dostunuzun size sarılıyor gibi hissetmesi için bir kazağınızı veya başka bir giysinizi de koyabilirsiniz.

Yüzüne yakın bir şekilde kediye sarılan sakallı adam.

5. Zenginlik Katın

Evcil hayvanların endişelerini göstermesinin bir yolu da zarar veren davranışlardır.

Birleşik Krallık'ta ki hayvan davranışı araştırmacıları, bu tür davranışların esas tetikleyicisinin evde yalnız kalıp sıkılmaları, ebeveynlerini özlemeleri ve kızmaları olduğunu söylüyor. Bu öfke, onların bulabildikleri her şeyi kazmalarına veya çiğnemelerine yol açıyor. Aynı şekilde birçok kedi de kızgınlıklarının göstergesi olarak ebeveynlerinin koltuk kumaşlarını veya tuvalet kağıtlarını parçalayabiliyor.

Bu nedenle, sıkıntılarını gidermelerine yardımcı olmanın en iyi yolu, siz evde yokken evcil hayvanınızın meşgul olacağı zenginleştirici aktivitelerdir. Müzik çalmak veya evcil hayvanlara yönelik televizyon programları, onların yalnızlık hissini azaltacağından onlar için rahatlatıcı olabilir. Battersea Dogs Home, köpeklerin mental enerjisini doğru bir şekilde harcayabileceği yollar sunmak için koklama matı, ödül topları ve arama oyunları gibi köpeklere yönelik oyuncaklar öneriyor. Ayrıca bir top deliği oluşturmak için boş bir kabı da (küçük bir havuz veya saklama kutusu) doldurabilirsiniz! Meraklarını gidermek için mama bulmacalarıyla, avcılık için kedi otlu oyuncaklar ve hatta avcılık içgüdüleri için uygulamalarla (eletronik balıkları yakalamaya bayılırlar) kedinizi oyalayabilirsiniz.

Evcil hayvanlar ve ebeveynleri, bu geçiş sürecinde zamana ve sabra ihtiyaç duyarlar. Ancak evcil hayvanlarda ayrılık kaygısını önlemeye yönelik bu en iyi uygulamaları kullanarak, evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına dikkat etmeye devam ederek ve onlara çok fazla sevgi göstererek "normal" programınıza geri dönmenizi daha çok kolaylaştırabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D. bir yaz, STEAM eğiticisi ve sevgi dolu bir evcil hayvan annesidir. Cat Writers' Association'ın (CWA) profesyonel bir üyesi ve What to Expect When You're Expecting ile NIU STEM Read dahil olmak üzere sektörün önde gelen şirketleri ve organizasyonları için yazıları vardır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien

İlgili Yazılar

İlgili Ürünler