Evdeki Evcil Hayvan Tüylerinden Kurtulma

Published by
min read

Kediniz veya köpeğiniz varsa umulmadık yerlerde bile istenmeyen evcil hayvan tüyleriyle uğraşmanın ne demek olduğunu bilirsiniz. Kedi ve köpek tüylerinden kurtulmak sonu gelmeyen bir mücadele gibi görünebilir. Evdeki tüylerle olan mücadelenizi kazanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Halılar ve Döşemeler

Kedinin vücudundaki dökülen tüyleri alan kauçuk eldiven.Köpeğinizin tüylerini temizlemek için, bulaşıkları yıkarken kullandığınıza benzer kauçuk bir eldiven kullanın. Eldiveni nemlendirerek, tüyleri almak için eldiven giydiğiniz avcunuzu mobilyanın yüzeyine sürtmeniz yeterli olacaktır. Bu ipucu, kedi tüylerinden kurtulmak için de aynı şekilde işe yarar. Kauçuk eldveniniz yoksa Apartment Therapy, eldiven yerine, nemli bir süngeri döşemelere hafifçe sürtmenizi öneriyor. Bu yöntem, evcil hayvanınızın vücudundaki dökülen tüyleri toplamak için de kullanılabilir. Köpeğinizin veya kedinizin vücudunda kauçuk eldiven (veya evcil hayvan tüyleri için üretilen eldivenleri) kullandığınızda, tüyler statik elektrik yardımıyla evcil hayvanınızın vücudu yerine eldivene yapışır.

Halılardaki evcil hayvan tüylerini azaltmak için kauçuk kılları olan bir fırça kullanarak tüylerin bir yerde toplanmasını sağlayın. Bu tür bir süpürgeniz yoksa Bob Vila, cam sileceğinin de aynı işlevi sağladığını söylüyor.

Kedinizin en sevdiği uzanma yerleri gibi zorlu alanlarda, iyice yapışan kedi tüylerini açığa çıkartmaya yardımcı olması için elektrik süpürgesiyle farklı yönlere doğru birkaç kere süpürün. Yüksek kaliteli bir elektrik süpürgesi almak isterseniz, evcil hayvan bulunan evler için tasarlanmış olanları inceleyebilirsiniz. Bu süpürgeler, halılardan evcil hayvan tüylerini temizlemek için özel olarak üretilmiş güçlü ek parçalara sahiptir.

Sert Yüzeyler

Yumuşak bir beze mobilya cilası veya toz alma spreyi sıkarak daha sonra mobilyayı silin. Sprey hem tüyleri çekmeye, hem de evcil hayvan tüylerini çeken statik elektriğin azalmasına yardımcı olur.

Statik elektriği azaltmanın ve evcil hayvan tüylerinin yapışmasını önlemenin diğer bir yolu da süpürgelikleri ve sert yüzeyleri kurutma makinesi mendilleriyle silmektir. Bunlar, döşemelerde de işe yarayabilir. Bu mendiller ardında parlak bir katman bırakabildiği için önce küçük bir alanda deneyin. Yerleri silmek için mikrofiber paspas kullanın; statik elektriği alabilir ve standart paspaslara göre tüyleri çekme ve tutma konusunda daha başarılıdır.

Robot süpürgeler de son birkaç yılda oldukça popüler hale geldi. Bunlar hem sert zeminlerde, hem de halılarda işe yararlar. Birçok standart elektrikli süpürgeye göre daha pahalılar ve toz hazneleri de oldukça küçük. Ancak kendisi çalışacak şekilde programlanabilirler ve süpürgeye ayırdığınız vaktin azalmasına yardımcı olurlar.

Giysiler ve Nevresimler

Hızlı çözümler için, giysilerde ve nevresimlerde tüy toplama ruloları kullanabilirsiniz. Çevreye duyarlıysanız, durulanıp tekrar kullanılabilenlerden alabilirsiniz. Kadife tüy fırçası da işe yarar ve normal ruloya göre, döşemelerde daha iyi sonuç verir. İstenmeyen tüyleri toplamak için maskeleme veya koli bandının yapışkanlı tarafını da kullanabilirsiniz.

Vaktiniz varsa ya da dökülen tüy miktarı çok fazlaysa giysilerinizi 10 dakikalığına kurutma makinesine atmak çok daha kolay olacaktır. Statik elektriği azaltmak için kurutma makinesi mendili veya tekrar kullanılabilir kurutma makinesi topları atın ve tüylerin kumaştan ayrılmasına yardımcı olun. Evcil hayvan tüyleri hava filtresinde toplanır ve kumaşlarınızda tüy kalmaz.

Profesyonel köpek bakım merkezinde taranan Alaska kurdu

Tüy Dökülmesi ve Evcil Hayvanlar

Dökülen tüylerin bir sorun haline gelmesini önlemek için öncesinde evcil hayvanınızı düzenli olarak fırçalamalı ve taramalısınız. Kalın bir tüy katmanı olan köpekler için, tüyler köpeğinizin üstünden dökülmeden önce bunları yakalamak için özel olarak üretilmiş bir fırça veya tarak kullanın. Kediniz, siz onu tararken sırtına masaj yapılmasını sağlayacak uzun dişleri olan bir kedi tarağından hoşlanacaktır. Hem de daha az tüy toplarınız oluşur!

Evcil hayvanınız taranmayı sevmiyorsa, dökülen tüyleri almak için üretilmiş olan tüy toplama eldivenini deneyin. Eldiveni, kedinizi veya köpeğinizi severken giydiğinizde sorun çıkarmayacaklardır. İşiniz bittiğinde uslu duran çocuğunuzu sağlıklı bir evcil hayvan ödül mamasıyla ödüllendirip, ona sarılmayı unutmayın.

Havadaki Kedi ve Köpek Tüylerinden Kurtulma

Giysilerde ve yüzeylerde görünür tüyler, tüy döken evcil hayvanlarla ilgili tek sorun değildir. Evcil hayvan tüyleri ve kepekleri aynı zamanda havada uçuşur ve bu da alerjiler ile solunum yolu problemlerini artırabilir. Hava temizleme cihazı, havadaki evcil hayvan tüylerinin ve kepeklerinin temizlenmesine yardımcı olarak, zemindeki ve mobilyalardaki tüyleri de azaltabilir. Evcil hayvan kepeği, tüyü veya hayvanlarla ilgili diğer alerjenler için özel olarak üretilmiş bir filtreye sahip cihaz almaya özen gösterin. İstenmeyen evcil hayvan tüylerini ve kepeğini yakalamaya yardımcı olması için klimanızdaki hava filtresini değiştirmek de iyi bir fikirdir.

Kedilerin ve köpeklerin tüy dökmeleri normaldir ancak evcil hayvanınız bir anda normale göre daha fazla tüy dökmeye başlarsa veya derisi görünmeye başlarsa veteriner hekiminize danışın. Aşırı tüy dökme stresin veya başka bir sağlık sorununun göstergesi olabilir.

Evcil hayvan tüyleri sinir bozucu olsa da veya çirkin görünse de, evcil hayvanınızın size sunduğu sevginin ve neşenin ufak bir karşılığıdır.

Yazar

Jean Marie Bauhaus

İlgili Yazılar

İlgili Ürünler