Evcil Hayvanlarınızla Yurt Dışına Çıkmak - Evcil Hayvanlar için En İyi Seyahat İpuçları

Yayımlayan : Emma Milne
dk okuma süresi

İnsanlar hem seyahat etmeyi hem de kedi ve köpekleriyle vakit geçirmeyi çok severler. Bu nedenle insanların, evcil hayvanları ile beraber tatile çıkma fikrini sevmeleri de gayet mantıklıdır. Peki evcil hayvanlarımız da seyahat etmeyi, düşündüğümüz kadar seviyor mu?

Köpeklerim Pan ve Badger, neredeyse her zaman yanımdaydı: İşte, evde ve hatta uzun bir günün ardından barda!  Çoğu insan gibi biz de onları tatile götürürdük. Ancak gerçek, düşündüğümüz kadar basit değildi. Bu yüzden size bu kararı vermenize yardımcı olmak için veteriner hekim kimliğimle konuşacağım.

Bir veteriner hekim olarak, benden ne zaman evcil hayvan bakımıyla ilgili bir tavsiye istense, temel sağlık bilgilerine geri dönüp evcil hayvanların, öncelikli beş ihtiyacını düşünmeyi severim. Bu, tüm dayanaklarınızın ele alındığından emin olmanın harika bir yolu. Beş ihtiyaç şu şekilde:

 • Mama ve su.
 • Uygun çevre.
 • Diğer hayvanlarla birlikte olmak veya olmamak.
 • Normal davranışlar sergilemek.
 • Acı, yaralanma ve hastalıklardan korunmak.

Bunlar bariz noktalar olabilir ancak tatilinizi planlamak için harika bir kontrol listesidir. Bu makalede köpeklere odaklanacağım ancak aynı tavsiyeler, kediler için de geçerli.

Mama ve su.

Su, aklınıza ilk gelmesi gereken en temel ihtiyaçtır. Kediler ve köpekler, mümkünse her zaman taze suya erişebilmelidir. Uzun bir yolculuk planlıyorsanız ve arabada su veremeyecekseniz, su için sık sık mola vermeniz gerekir. Klimalı bir arabada bile arabanın içinin çok sıcak olabileceğini unutmayın. Ebeveynleri araba içinin ne kadar sıcak olduğunu fark edemediğinden, klinikte sıcak çarpması yaşayan köpekler gördüm. Ayrıca gittiğiniz yerde de suyun, sizin ve evcil hayvanınızın içebileceği kadar temiz ve güvenli olduğundan emin olmanız gerekir.

Tatil süresince yetecek kadar ve hatta gecikme durumlarına karşı da yanınıza biraz fazladan mama almayı unutmayın. Gittiğiniz yerden de mama satın alabilirsiniz ancak diyetteki bir değişiklik, evcil hayvanınızın karnında, tatilde yaşamak istemeyeceğiniz, oldukça şiddetli rahatsızlıklara neden olabilir. Bu durum özellikle, köpeğinizin veya kedinizin veteriner hekiminizden temin ettiğiniz bir reçeteli diyete ihtiyacı varsa, önemlidir.

Çevre.

Seyahat ettiğiniz yerler, yaşadığınız yerlere benzer olabilir ancak çoğu zaman, çok farklı iklimlere gidiyoruz ve bu, evcil dostunuzu etkileyebilir. Günün sıcak saatlerinde birçok aktivitede bulunmalarını beklemeyin. İstediklerinde gölge bir yer bulup dinlenmelerine izin verin. Eğer çok tüylü bir köpeğiniz varsa, tatile çıkmadan önce tıraş ettirmeyi düşünebilirsiniz. Bu, büyük oranda daha rahat hissetmelerini sağlayabilir.

Diğer evcil hayvanlar.

Seyahat sırasında, dışarıda yaşayan diğer köpeklerle ve kedilerle karşılaşma ihtimalleri daha yüksektir. Tatildeyken, evcil hayvanınızın maruz kalabileceği hastalıklar hakkında veteriner hekiminiz ile konuşmayı unutmayın. Bu, hem hastalıkları yaşadığınız yere taşımamanız hem de evcil hayvanınızın güvenliği için çok önemlidir. 

Normal Davranışlar Sergileme.

Birçok evcil hayvan rutinlerindeki değişikliklerden hoşlanmaz ve bunları mümkün olduğunca normal tutmaya çalışmak önemlidir. Tüm hayvanlarda olduğu gibi köpekler de kediler de zihinsel sağlıkları için kendilerini ifade edebilmeleri gerekir. Köpekler için bu oynamak, keşfetmek, kazmak ve benzeri davranışlardır. Tatilde dinlenmek isteseniz bile köpeğinizin, tüm gün boyunca plajda uzanmak yerine, hareket etmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Acı, yaralanma ve hastalık.

Kimse bunu düşünmek istemez ancak kazalar olabilir. Ayrıca farklı iklim şartları, köpeğinizin veya kedinizin maruz kalabileceği her türlü subtropikal hastalığı ve paraziti barındırıyor olabilir. Örneğin; kum sinekleriyle bulaşan Leishmaniasis'in teşhisini koymak zor olabilir ve bu ciddi hastalıklara ve hatta ölüme bile yol açabilir. Dirofilaria (kalp kurdu olarak da bilinir) ve Ekinokok da başka bir bulaşıcı hastalık örneği olarak verilebilir. Bunlar, hayvanların yanı sıra insanlar için de tehlikeli olabilir.

Seyahate çıkmadan önce hangi aşıların ve parazit tedavilerinin gerekli olduğunu öğrendiğinizden emin olun. Yine de bu zorunlu olanların yanı sıra veteriner hekiminizden de öneriler alınız. Yanınıza, bandaj, kene çıkarıcı, göz temizliği için steril su, cımbız vb. temel malzemelerin bulunduğu bir evcil hayvan ilk yardım seti alın. Hazır olarak satılan bir ilk yardım seti satın alabilirsiniz ve evinizde de bulundurmanız da fayda vardır. Evcil hayvanınızın kullandığı reçeteli ilaçlar varsa, planınızı önceden yapın ve tatilde olduğunuz süre boyunca yeterince ilacınız olacağından emin olun. Yurt dışında reçete yazdıramayabilirsiniz.  Daha önce de belirttiğimiz gibi, bazı "subtropik sürprizler" siz eve döndükten çok sonra kendini gösterebilir. Bu yüzden, evcil hayvanınız eve döndükten sonra hasta olursa, lütfen veteriner hekiminize gidin ve yurt dışına seyahate gittiğinizi söylemeyi unutmayın!

Son olarak…

Bizim "çocuklarla" yurt dışında çok güzel zamanlar geçirdik ancak her dakikası sorunsuz da değildi. Eğer herhangi bir hastalığa yakalansalardı kendimi affedebilir miydim, bilmiyorum. Evcil hayvanınızı yurt dışına götürmek isteyip istemediğinizi, uzun uzun ve iyice düşünün. Hem sizin hem de evcil hayvanınız için zor olabilir ve unutmayın, gittiğiniz her yerde kesinlikle hastalık riski olacaktır. Tıpkı dışarıdaki ürkek köpekler gibi kediler de özellikle seyahat ve garip yerleri çok stresli bulurlar.

Evcil hayvanınıza bakabilecek güvenilir biri varsa, evde kalması daha az stresli olacaktır ve tatiliniz de daha dinlendirici geçecektir. Hangisine karar verirseniz verin, güvenli seyahatler!

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr. Emma Milne, 1996 yılında veteriner hekim oldu. 12 yıl boyunca küçük hayvan hekimi olarak ve yedi yıl boyunca da klinik beslenme danışmanı olarak çalıştı. Hayvan refahı çalışmalarıyla tanınmaktadır ve evcil hayvanlar hakkında 10 kitap yazmış bir yazardır.

 

İlgili Yazılar

İlgili Ürünler

 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken yağsız kas kütlesini ve hayati önem taşıyan organların sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısı mevcuttur. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme