Seyahate Çıkarken Kedinizi ve Köpeğinizi Ne Yapmalısınız

Published by
min read
$authorText
$readingTime
$authorText
$readingTime
Published by
min read

Uzun süredir bu tatilin hayalini kuruyorsunuz. Peki ama tüylü dostlarınız ne olacak? Tatil planlarınız tam olarak evcil hayvan dostu değilse, seyahat ederken köpeğinizle ya da tatildeyken kedinizle ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Neyse ki tatile çıkarken evcil hayvan bakımı konusunda birçok seçeneğiniz mevcut.

Evcil Hayvan Bakım Seçenekleri

Yaşadığınız yere bağlı olarak biraz yaratıcı olmanız gerekebilir, ama çözüm bulmak çok da zor değildir.

Bir Evcil Hayvan Oteline Bırakma

Evcil hayvanınız sağlıklıysa ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşıyorsa, bir evcil hayvan oteline veya bakımevine bırakmak iyi bir seçenek olabilir. Evcil hayvanınızın ne kadar rahat edeceği, şımartılacağı ve özel ilgi göreceği, ne kadar para harcamayı göze aldığınıza bağlıdır, diyor PetBacker. Evcil hayvanınızı bir tesise bırakmaya karar vermeniz halinde ise yapmanız gerekenler:

two cats sitting by the window and watches people

 • Evcil hayvanınızın aşılı olduğundan emin olun. Bakımevine bırakmadan önce kuduz, gençlik hastalığı ve köpek parvovirüs aşılarının yanı sıra köpeğinize Bordetella aşısı da yaptırmanız gerekebilir. Birçok köpek bakımevi, veteriner hekiminizden tüm aşılarının yapıldığına ve sağlıklı olduğuna dair bir sağlık sertifikası istemektedir.

 • Pire, kene ve başka parazitleri olmadığından emin olun. Evcil hayvanınıza düzenli bir koruma protokolü uygulanıyorsa bu, sağlık sertifikalarına eklenebilir.

 • Konaklamaları sırasında yetecek kadar kullanmakta olduğu kendi mamasından hazırlayın. Mamayı hızlı değiştirme, hem köpeklerde hem de kedilerde mide rahatsızlıklarına neden olabileceğinden dolayı birçok evcil hayvan oteli ve bakımevi, evden mama getirmenizi ister.

 • Kullanma talimatlarıyla birlikte ilaçlarını hazırlayın. Evcil hayvanınız düzenli ilaç kullanıyorsa, konaklaması boyunca yetecek miktarda ilaç hazırlayın. Ayrıca otel görevlisi için ayrıntılı talimatlar yazın ve veteriner hekiminizin irtibat bilgilerini paylaşın.

 • Evcil hayvanınızın yanına evden bir şey verin. Evcil hayvanınızın favori oyuncağını yanına almasına izin vermek cazip görünse de parçalanması ya da unutulması halinde özlemeyeceği bir şey götürmek daha iyi olacaktır. Kokunuzun sindiği eski bir tişört veya battaniye, rahatlamalarına ve kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır.

 • Seyahatten önce tesisi birlikte ziyaret edin. Mümkünse, köpeğinizi veya kedinizi tatilinizden birkaç gün önce tesise götürüp mekana ve çalışanlara alışmalarını sağlayın. Bu, evcil hayvanınızı uzun süreliğine bıraktığınızda kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Evde Bırakma

Evcil hayvanınızı bırakma fikrine sıcak bakıyor, ancak evcil hayvan otellerinin ve bakımevlerinin pek de kişisel olmadığını düşünüyorsanız başka bir seçenek daha var: bir ev pansiyonuna bırakma. Bunlar, evcil hayvanları kendi evlerine yatılı alan ve profesyonel evcil hayvan bakım hizmeti veren kişilerdir. Bir bakımevinden daha pahalı bir seçenek olsa da, evcil hayvanınıza ev ortamına daha yakın bir ortam, kişisel bir bakım ve daha özel ilgi sağlayacaktır. Bu seçeneği ilginç buluyorsanız İngiltere'de ve Avrupa'da saygın ev pansiyonları bulmanıza yardımcı uygulamalar mevcuttur.

Yukarıda belirtilen maddelerin dışında evcil hayvanınız için götürmenizi istedikleri başka şeyler olup olmadığını öğrenmek için pansiyon görevlisiyle irtibat kurmak iyi bir fikir olacaktır. Ayrıca evcil hayvanınızın konaklaması sırasında iyi uyum sağlayacağından emin olmak için tek seferde kaç evcil hayvana baktıklarını ve sizin evcil hayvanınızın yanı sıra başka hangi türlere veya ırklara bakacaklarını da sorun.

Schnauzer boarding in pet hotel

Bir Arkadaşa Bırakma

Pansiyona bırakmaktan daha da iyisi, köpeğinizi veya kedinizi, onun zaten tanıdığı bir arkadaşa veya aile üyesine bırakmaktır. Arkadaşlarınızdan ya da yakın akrabalarınızdan birilerinin siz yokken evcil hayvanınıza geçici olarak bakmaya istekli olup olmadıklarını öğrenin. Bakmayı kabul ederlerse yeterli mama, ilaç, özel bakım talimatları ve kendinizin ve veteriner hekiminizin irtibat numaralarını bırakmayı unutmayın. Tüylü dostunuzun bakımında karşılaşılabilecek diğer masrafları karşılamayı da düşünün.

Bir Evcil Hayvan Bakıcısı Bulma

Evcil hayvan bakıcısı, evinizde kalıp evcil hayvanınıza bakabilecek birisidir. Evcil hayvanınız kendi evinde daha rahat edecekse bu çok daha iyi bir seçenektir. Evinizde evcil hayvanınıza bakan kişiye, evcil hayvanınızın bakımı için ayrıntılı talimatlar, sizin ve veteriner hekiminizin irtibat bilgilerini de içeren bir kontrol listesi vermeniz gerekecektir. Ayrıca bakıcının olduğu kadar evcil hayvanınızın da korunması için tüm aşılarının yapıldığından, pire ve kenelerden temizlendiğinden emin olun.

Bir Komşuya Emanet Etme

Tatiliniz uzun sürmeyecekse, günde birkaç kez uğrayarak evcil hayvanlarınızı kontrol edecek, mama ve su verecek ve onları yürüyüşe çıkaracak bir komşu bulabilirsiniz. Kediler daha az ilgiye ihtiyaç duyduğundan bu, siz tatildeyken kedinizle ne yapacağınız konusunda özellikle iyi bir seçenek olabilir. Cep harçlığına ihtiyaç duyan sorumluluk sahibi bir genç de profesyonel bir bakıcıdan çok daha uygun fiyata yarı zamanlı bir evcil hayvan bakıcısı olabilir. Evcil hayvanınızla ilgilenecek bir aile üyeniz veya arkadaşınız yoksa, arkadaşa ihtiyaç duyan bir komşu da siz yokken evcil hayvanınıza seve seve bakabilir.

Tatile Çıkan Başka Biriyle Ev Değiştirme

Seyahat ederken köpeğiniz için bir diğer iyi ama pek de alışılmadık seçenek ise bir ev takası programına katılmaktır. Love Home Swap gibi bir web sitesi, Avrupa'da ve İngiltere'de sizinle ev değişimi yapıp siz onlarınkine bakarken sizin evcil hayvanlarınıza bakmaktan mutlu olacak hayvansever seyahat tutkunları bulmanız konusunda size çok yardımcı olabilir. Ev takası web siteleri, üyelerini elemeden geçirerek sorumluluk sahibi, evcil hayvanları sizin kadar seven birileriyle evleri değiştirmenize yardımcı olacak değerlendirmeler sunar.

İster kendi evinizde bir bakıcı tutun, ister bir komşuya emanet edin, isterseniz de başka bir tatilciyle ev takası yapın, evinizde evcil hayvanınıza bakan kişiye de evcil hayvanınızın bakımı için ayrıntılı talimatlar, sizin ve veteriner hekiminizin irtibat bilgilerini içeren bir kontrol listesi vermeniz gerekecektir. Ayrıca bakıcının olduğu kadar evcil hayvanınızın da korunması için tüm aşılarının yapıldığından, pire ve kenelerden temizlendiğinden emin olun.

Evcil Hayvanınızı Tatile Çıkarmak için Pratik İpuçları

Kedileri evde bırakmak genelde en iyi seçenek olsa da, köpeğinizi tatilde yanınıza almanız durumunda gezinizde peşinize takılamayacağı zamanlar olabilir. Köpeğinizi otel odanızda birkaç saat yalnız bırakmanıza izin verilmiyorsa ne yapabilirsiniz? Muhtemelen en iyi seçenek, tüylü dostunuza gündüz bakabilecek bir evcil hayvan bakımevi bulmaktır. Aktiviteleriniz daha uzun sürecekse bir evcil hayvan oteli veya bakımevi arayın.

close up, cat and dog together lying on the floor

Konaklayacağınız bölgede köpeğinizi kabul edecek evcil hayvan dostu bir otel arayarak başlayın. Köpeğinizin odada kısa sürelerle yalnız kalmasına izin veren ya da tesiste evcil hayvan bakıcılığı veya barındırma hizmetleri sunan bir otel arayın. Böyle bir otel bulamazsanız, yakınlarda ne gibi evcil hayvan barındırma seçenekleri olduğunu araştırın. Her iki durumda da otelleri veya kullanabileceğiniz evcil hayvan hizmetlerini önceden arayarak şu soruları sorun:

 • Evcil hayvanım için rezervasyon yaptırmam gerekiyor mu?

 • Evcil hayvan bakım saatleriniz nedir?

 • Kurallarınız nedir?

 • Evcil hayvanım için sağlık gereksinimleri nedir?

 • Evcil hayvanım için ne getirmem gerekiyor?

 • Evcil hayvanımı ne kadar süreyle bırakabilirim?

Bir diğer seçenek, otelde konaklamaktan vazgeçip evcil hayvanları kabul eden bir kiralık ev ya da Airbnb tercih etmektir. Bu, ihtiyaç olduğunda köpeğinizi veya kedinizi kiraladığınız evinizde bırakma konusunda size daha fazla esneklik sağlayacaktır.

Kedinizi ve/veya köpeğinizi yanınıza almak bir seçenek olmadığında, seyahatiniz sırasında geride bıraktığınız kediniz ve köpeğiniz için olasılıklar oldukça çoktur; böylece sevdiğiniz dostunuzun eve döndüğünüzde sizi güvende ve sağlıklı bir şekilde beklediğini bilerek yolculuğunuzun tadını çıkarabilirsiniz.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, Tulsa, Oklahoma'da yaşayan bir roman yazarı ve serbest çalışan bir yazar ve editördür. Bir çok tüylü dostunun ona eşlik ettiği evindeki ofisinden, evcil hayvanlar ve evcil hayvan sağlığı hakkında yazılar yazmaktadır.

Related Articles

Related products