Hill's Transforming Lives

KÖPEKLERDE Kİ ÜRİNER
SİSTEM PROBLEMLERİ: BİRDEN FAZLA
SORUN İÇİN
BESLENME
BAKIMI

Çoğu köpekte görülen, idrar yolu enfeksiyonları (İYE) ve sitrüvit taşları dahil olmak üzere, birçok üriner sistem rahatsızlığı, veteriner hekiminizin yardımıyla tedavi edilebilirken, köpeğinizin yaşadığı bazı üriner sistem problemleri için yaşam boyu bakım gerekebilir. Özellikle, kalsiyum oksalat kristalleri bulunan köpekler uzun süreli bir problem yaşayabilirler. Neyse ki üriner sistem köpek maması sadece sitrüvit taşlarının çözünmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte oluşabilecek nüksleri önlemeye yardımcı olarak üriner sistem problemlerini yönetmede önemli bir rol oynayabilir.

İlaçlar da dahil olmak üzere kapsamlı tedavi planının bir parçası olan köpek üriner sistem maması, köpeklerin günlük yaşamlarına geri dönmelerine ve aileye yeniden katılmalarına yardımcı olabilir.

“KÖPEĞİM NEDEN HER YERE İDRAR YAPIYOR?”

YANLIŞ BİLİNEN BİR KONUYU ÖĞRENMEK

Eğitim almış bir köpek ev içerisinde idrarını yapmaya başladığında, evcil hayvan ebeveynleri tarafından bunun sadece bir kaza olduğunun düşünülmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ne yazık ki, bu durum bazen güven problemine neden olabilir ve evcil hayvan ebeveynleri ile çok sevdikleri evcil hayvanları arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, bu vakalar her zaman basit birer kaza değildir ve ciddi fakat çözülebilir tıbbi sorunlara dair önemli bir belirti olabilir. Bu nedenle, daha doğru kararlar alabilmeniz için köpeğinizin üriner sistem sorunlarına ait belirtilerini önceden tespit edebilmek önemlidir.

KÖPEĞİNİZDE Kİ ÜRİNER SİSTEM PROBLEMLERİNE DAİR BELİRTİLERİ TESPİT EDİN

Köpeğinizin üriner sistem problemleri genellikle sizin için stresli olduğu kadar onlar için de acı verici olabilir. Bu belirtilere dikkat edin ve evcil hayvanınızın üriner sistem problemi yaşadığından şüpheleniyorsanız veteriner hekiminize başvurun.

EVE İDRAR YAPMA
EVE İDRAR YAPMA

Eğer, yetişkin köpeğiniz sıkça idrar kaçırıyorsa veya idrarı olağandışı yerlere yapıyorsa, bu yaygın üriner sistem problemelerinden birinin işareti olabilir özellikle de yaptığı idrar miktarı azsa.

İDRARINI YAPARKEN ACI DUYMA
İDRARINI YAPARKEN ACI DUYMA

İdrarını yaparken kasılma veya güç idrar yapma, köpeklerde idrar taşı veya diğer üriner sistem bozukluklarının bir belirtisi olabilir.

İDRARDA KAN
İDRARDA KAN

Köpeğinizin idrarında kan görürseniz, bu durum köpeklerde idrar taşlarının veya derhal müdahale edilmesi gereken başka bir tıbbi sorunun belirtisi olabilir.

SIK İDRAR YAPMA
SIK İDRAR YAPMA

Köpeğiniz normalden daha az miktarda idrar yapıyorsa veya sürekli olarak dışarıya çıkma girişimlerinde bulunuyorsa, bu duruma dikkat edin ve endişelerinizi veteriner hekiminiz ile paylaşın.

Sign upto receive ongoing information to help manage your dog’s urinary issues.

Get Started

KÖPEKLERDE YAYGIN GÖRÜLEN ÜRİNER SİSTEM RAHATSIZLIKLARI

Köpeklerde idrar kesesi enfeksiyonları, sitrüvit taşları ve kalsiyum oksalat taşları da dahil olmak üzere evcil hayvanınızı etkileyebilecek bir dizi üriner sistem problemi mevcuttur. Tedavi, köpeğinize koyulan teşhise bağlı olarak değişebilir, ancak köpek üriner sistem mamaları genellikle gelecekte görülebilecek üriner sistem problemlerinin tekrarını önlemeye yardımcı, uzun vadeli bir yönetim planının önemli bir parçasıdır.

EVCİL HAYVANINIZIN İDRAR YOLU PROBLEMLERİ İLE BAŞA ÇIKMA

İdrar yolu problemleri yaşayan her bir evcil hayvanı kapsayan tek bir çözüm malesef yoktur. Bu nedenle, köpeğinizin kendine özel ihtiyaçlarına dönük en uygun yönetim planını belirlemek için veteriner hekiminizle beraber çalışmanız önemlidir.

Genel olarak, üriner sistem rahatsızlığı ile ilgili teşhis konan köpekler için, üriner sistem köpek mamasından, ilaçlara ve hatta gerekli durumlarda ameliyata kadar pek çok tedavi yöntemini beraber içeren kapsamlı bir yönetim planı uygulanır. Fakat en iyi tedavi sonrası bile, bazı köpeklerde bulguların nüksetmesi veya periyodik ataklar görülebileceğini unutmayın.

BESLENME
BESLENME

Üriner sistem sağlığı için en iyi köpek mamasını arıyorsanız, idrarda kristallerin oluşmasına neden olabilecek kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi belirli minerallerin alımını sınırlandıran bir mamayı tercih edin.

İLAÇ TEDAVİSİ
İLAÇ TEDAVİSİ

Köpeğinizin özel ihtiyaçlarına bağlı olarak veteriner hekiminiz, köpeğinizdeki taşlarıyla ilişkili herhangi bir ağrıyı azaltmaya yardımcı olacak bir ilaç veya antibiyotik (İYE durumunda) önerebilir. Ayrıca, taşları çözündürmek ve gelecekte yeniden nüksetmesini önlemek için size bir köpek üriner sistem maması tavsiye edebilir.

KAYNAKLAR VE PRATİK İPUÇLARI

Köpeğinizin durumu ve gelecekteki beraberliğiniz süresince ona mümkün olan en iyi bakımı sunmanın yolları hakkında daha fazla bilgi almak için veteriner hekimlerden oluşan ekibimizin oluşturduğu bu yararlı kaynaklara göz atın.

 • Köpek İdrarında Kan: Ne Yapmalısınız?

  Köpeğinizin idrarındaki kan ile ilgili ayrıntıları, ciddi bir durum olup olmadığını, yaygın üriner sebepleri ve veteriner hekiminizin nasıl tedavi edebileceğini öğrenin.
 • Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

  Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.

Mümkün olan en iyi yaşamı onlara sunabilmek için bir adım önde olan üriner sistem mamalarımız hakkında bilgi almak için veteriner hekiminize danışın

VETERİNER HEKİM BULUN