Köpek İdrarında Kan: Ne Yapmalısınız?

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir köpeğin ebeveyni iseniz bir noktada köpeğinizin idrarında kan olduğunu görebilirsiniz. Her ne kadar köpek idrarında kan ürkütücü olsa da çoğunlukla tedavi edilebilir bir durumdur. Sebep, basit bir idrar yolu enfeksiyonu veya iyi huylu bir prostat sorunu olabilir.

Hematuri, bir köpeğin idrarında kan olduğunu ifade eden bir terimdir. Genellikle bu rahatsızlık, üst veya alt idrar yolunu da içeren üriner sistemde iltihap veya enfeksiyondan kaynaklanır. İdrarda kan bulunması, yani hematuri, sebebi belirlemek ve köpeğinize yardımcı olacak tavsiyelerde bulunmak için veteriner hekiminiz tarafından değerlendirilmelidir.

Köpek idrarındaki kanın sık görülen sebepleri, köpeğinizi etkiliyorsa yapmanız gerekenler ve veteriner hekiminizin önerebileceği tedaviler aşağıda verilmiştir.

Üst İdrar Yolu Sebepleri

İnsanlarda olduğu gibi bir köpeğin üst idrar yolu, iki böbrek içerir. İdrar yolunun bu kısmından kaynaklanan idrardaki kan, böbrekleri etkileyebilir. Üst idrar yolundaki kanamanın bazı sebepleri şunlardır:

 • İdiyopatik renal hematuri: Bu, bilinmeyen bir nedenle böbrekten kaynaklanan idrardaki kandır. Sebep bir ilaç, enfeksiyon veya bağışıklık sistemiyle ilgili bir sorun olabilir. Bu genellikle kalıtımsal unsuru olan tehlikesiz bir durum olarak kabul edilir.
 • Böbrek enfeksiyonu: Köpeğinizin kanlı idrar yapıyorsa köpeğinizin böbreklerinden biri veya her ikisi de enfekte olmuş olabilir.
 • Böbrek taşları: Her ne kadar nadir görülse de böbrek taşları, böbreklerin birini veya her ikisini de etkileyerek idrarda kana neden olabilir.
 • Böbrek kanseri: Her ne kadar nadir görülse de böbrek kanseri, köpekleri etkileyebilir ve köpek idrarında kana yol açabilir. Kanser böbrekte kalabilir veya vücudun başka kısımlarına yayılabilir.
 • Renal telanjiyektazi: Welsh corgi ırkı dahil bazı köpeklerde, böbreklerdeki kan damarlarının bu spontan genişlemesine genetik bir yatkınlık vardır; bu durum da idrarlarında kana yol açabilir.

Smiling Welsh corgi pembroke dog lying down in the green grass

Alt İdrar Yolu Sebepleri

Alt idrar yolu mesaneyi ve mesaneyi dışa bağlayıp idrarın vücuttan çıkmasını sağlayan tüp olan üretrayı içerir. Buradaki kanamanın sebepleri, aşağıdakileri içerir:

 • Mesane enfeksiyonu: Alt idrar yolu enfeksiyonu (İYE), bir köpeğin kanlı idrar yapmasının açık ara en yaygın sebebidir. Deri alerjilerinden, üretra, vulva veya prepüs anatomisinden ve kısır dişilerde hormonla ilgili idrar tutamamadan kaynaklanabilir.
 • Mesane taşları: Bunlar genetik, beslenme ve kronik enfeksiyon dahil çeşitli sebeplerle oluşabilir.
 • Mesane kanseri: Köpeklerde mesane kanseri genellikle İYE'ye benzerdir; evde kazalara, idrar yapmada zorluğa ve idrarda kana neden olabilir.
 • Prostat sorunları: İyi huylu prostat büyümesi ve prostat enfeksiyonu, kısırlaştırılmamış erkek köpeklerde görülen en yaygın prostat sorunlarıdır.

Hem üst hem de alt idrar yolunu etkilemesi olası köpeğin kanlı idrarının sebepleri arasında, bir aracın çarpması veya başka bir köpeğin saldırması sonucu delinen mesane, koagülapati (temel olarak pıhtılaşma bozukluğu anlamına gelen bilimsel terim) ve vaskülit ya da başka bir deyişle kan damarlarının iltihabı sayılabilir

Tanı ve Tedavi

Köpeğinizin idrarında kan görürseniz en kısa zamanda bir randevu almak için veteriner hekiminizle iletişime geçin. Genel bir kural olarak ilk defa idrarında kan olan bir köpeğin 24 saat içinde veteriner hekime görünmesi gerekir.

Ziyaret sırasında veteriner hekim, köpeğinizin idrarını analiz ederek kanın altta yatan sebebini belirlemeye çalışacaktır. Sorunun sebebinin bakteri olup olmadığını görmek için bir idrar kültürü önerilebilir. Ayrıca kan testi yapılabilir veya röntgen ya da ultrason çekilebilir.

Tedavi ise kanın özel sebebine bağlıdır. Sorun bakteriyle ilgiliyse veteriner hekim antibiyotik yazabilir. İyi huylu prostat büyümesi ve prostat tümörü oluşumu durumunda muhtemelen kısırlaştırma önereceklerdir. Kanın sebebinin mesane taşları veya başka çeşitli sorunlar olduğunu belirlerlerse de ameliyat önermeleri olasıdır. Veteriner hekimler çoğunlukla köpeklerin sıkıntısını rahatlatmak için anti-enflamatuar veya ağrı kesici ilaçlar yazar.

Veteriner hekiminiz ayrıca mama değişimi önerebilir. Köpeklerde idrar yolu sorunlarını yönetmede beslenme, önemli bir bileşendir. Islak mamalar daha seyrelmiş idrar elde etmeye yardımcı olurken belirli gıdalar, taş oluşumunu azaltabilir ve idrar pH'ını iyileştirebilir.

Gelecekteki İdrar Sorunlarının Önlenmesi

İdrarda kan ve idrar yollarındaki diğer sorunları önlemenin en iyi yolu, köpeğinizi düzenli kontroller için veteriner hekime götürmektir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin idrar sorunlarına yatkın olup olmadığını söyleyebilir. Durum böyleyse veteriner hekim, sağlığının en iyi durumda olmasını sağlamak için köpeğinizin idrarını düzenli olarak test edebilir.

Ayrıca köpeğinizi bahçeye bırakıp işini kendi başına görmesini beklemek daha kolay olsa da arada bir köpeğinizin idrar alışkanlıklarını takip etmek, bir köpek ebeveyni olmanın gerekli bir parçasıdır. Kanda idrar gibi bir sorunun devam etmesine izin vermek, daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Köpeğinizin sağlığında ilk savunma hattı sizsiniz, bu yüzden dikkatli takip ve veteriner hekiminizle görüşme, yerinde davranışlar olacaktır. Sevgi ve özenle köpeğinizi mutlu ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilirsiniz

 

Contributor Bio

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly hem Wellesley Koleji hem de Pennsylvania Üniversitesi Veteriner Fakültesinden onur derecesiyle mezun olmuştur. Prestijli VMD/MBA çift dal programının bir parçası olarak MBA'ini Wharton İşletme Fakültesinde tamamlamıştır. Şu anda Miami, Florida'da Sunset Hayvan Kliniğinin gururlu sahibidir. Ama hepsi bu değil. Dr. K ayrıca iyi bir okuyucu, hevesli bir örgücü, heyecanlı bir yoga sever, müzik meraklısı, gayretli bir koşucu ve usanmaz bir gurmedir. Üç köpeği, sayısız kedisi, kurtardığı iki keçisi ve şamatacı tavuk sürüsü ile birlikte Güney Miami'de yaşamaktadır.

İlgili Makaleler

 • Kedi ve Köpek İdrarındaki Kristaller: Bilmeniz gerekenler.

  1115725550 Evcil hayvanınızın idrarında kristal olması yaygın görülen bir durum olabilir ancak daha ciddi bir sağlık sorununa işaret eder. Farklı kristal türleri ve ne anlama geldikleri hakkında bilgi edinin.
 • Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

  Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.

İlgili ürünler