Kusma ve İshal: Köpek Acil Durumu mu?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğiniz kusuyor mu? Dışkısının renginde bir değişiklik veya tutarsızlık fark ettiniz mi? Kusma ve ishal, evcil hayvanlarda oldukça yaygındır ve birçok nedenden kaynaklanabilir. Genelde endişelenecek bir durum değildir. Bizde olduğu gibi tatsız bir yemiş veya bir böcek kapmış olabilirler. Çoğu durum kendiliğinden düzelme gösterse de bazen endişe verici bir durumun işareti olabileceği için dikkatli olmamız gerekir. Özellikle kusma, hızlı dehidrasyona neden olabilir. Evcil hayvanınızın kusma ve ishal durumunu veteriner hekimin görüp görmemesi gerektiğine karar vermek için birkaç işaretten yararlanabilirsiniz.

Eyleme Geçme

Köpeğiniz kusuyorsa atılacak ilk adım, ona yemek vermeyi kesmek ve bol miktarda taze suya erişimi olduğundan emin olmaktır. Köpeğiniz 8 saatten daha uzun süredir veya sık sık kusuyorsa veteriner hekime danışın. Köpeğiniz ishal olduysa yemek vermeyi kesmenize gerek yoktur. Kendi kendini sınırlayan ishal, normalde 2-3 günde geçmelidir.

Ancak köpeğiniz hasta olduğunda, veteriner hekiminizle konuşmadan önce 24 saat beklememeniz gereken durumlar vardır.

Şu durumlarda veteriner hekiminizi arayın…

 • Köpeğiniz çok genç veya çok yaşlıysa (çok hızlı bir şekilde dehidre olabileceği için)
 • Köpeğinizin, diyabet gibi mevcut bir rahatsızlığı varsa
 • Köpeğiniz zaten ilaç kullanıyorsa. Evcil hayvanınız hasta olduğunda geçip geçmeyeceği veya bir şey yapılması gerekip gerekmediğini sorun
 • Kusma veya ishalde kan görüyorsanız veya siyah, katran gibi çıkıyorsa
 • Köpeğiniz çok bitkin görünürse, depresif olursa veya diş etleri kuru ve yapışkan olursa
 • Köpeğinizin karnı şişmeye başlarsa veya köpeğiniz, inliyorsa ya da kusmaya çalışıyor ancak hiçbir şey çıkmıyorsa. Şişkinlik ciddi bir sorunun işareti olabilir; karında şişme fark ederseniz hemen veteriner hekiminizi arayın.
 • 24 saatten sonra, köpeğinizin midesi sakinleşmiş gibi görünürse ve ne yemek vereceğiniz hakkında tavsiyeye ihtiyacınız olursa veteriner hekiminizle konuşun. Veteriner hekimler genelde, doğrudan evcil hayvanınızın normal mamasına dönmek yerine Hill's Prescription Diet i/d gibi özel olarak formüle edilmiş bir mama önerir.

Son bir tavsiye olarak, hasta köpeğinizi muayenehaneye götürmeden önce veteriner hekiminizi arayın. Köpeğinizde diğer hastalara bulaşıcı bir şey olduğundan şüphelenirlerse farklı bir bekleme alanında beklemenizi isteyebilirler.

İlgili Yazılar

 • Gıda Alerjileri Köpeğinizi Ne Şekilde Etkileyebilir?

  Dogs running Köpeklerde evcil hayvan maması alerjileri ve gıda intoleransının bulguları, belirtileri, tedavileri ve evcil hayvanınız üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Köpeklerde deri sorunları

  Dogs running Köpeklerde Alerjik Dermatit hastalığının ve diğer deri rahatsızlıklarının uyarıcı işaretlerini, belirtilerini ve tedavilerini öğrenin.
 • Köpeğinizin Kilosu İyi mi?

  Dogs running Köpeğinizin kilolu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Öncelikle veteriner hekiminiz, düzenli kontrollerde köpeğinizi tartar. Kontroller arasında, ellerinizi köpeğinizin kaburgalarına yerleştirin. Hissetmesi zor veya hatta imkansız mı? Öyleyse köpeğiniz aşırı kilolu olabilir.
 • Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

  Bir evcil hayvan ideal kilosunun %15 veya daha üzerindeyse obez olarak tanımlandığını biliyor muydunuz? Bu, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 gram ederken bir Rottweiler için 7,5 kilograma denk gelir.

İlgili ürünler