Köpeklerde kronik böbrek hastalığı

Açık havada bandana giymiş köpek

Köpeklerde böbrek hastalığı nedir?

Kronik böbrek hastalığı (CKD), birkaç ay boyunca bir veya iki böbrekte görülen her türlü anormallik olarak tanımlanır. CKD, yaklaşık her 10 köpekten 1'ini etkiler.1

Köpeğinizin böbrekleri kan akışından atık maddeleri atmak ve vücutta sıvı ve minerallerin dengesini korumak için çok önemlidir. Ancak böbrekler işini yapamazsa sonuç, köpeğinizin yaşamını tehlikeye atabilir.

Ebeveyniyle dışarıda oynayan köpek

Köpeklerde böbrek hastalığının etkenleri nelerdir?

Köpeklerde böbrek hastalığı iki temel kategoriye ayrılır: akut ve kronik. Akut böbrek hastalığının işaretleri genellikle bir hafta ila bir ay boyunca görülürken kronik böbrek hastalığı, en az üç ay boyunca devam eden böbrek hasarı olarak tanımlanır. Böbrek hastalığının ve ilerlemenin yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Köpek ve saat simgesi

Yaş

Köpekler yaşlandıkça böbrek hastalığı gelişme olasılığı artar.1

 

Beslenme simgesi

Beslenme

Fosfor, sodyum ve protein açısından zengin olan bazı köpek mamaları hastalığın ilerlemesini hızlandırabilir.

 

Gen Simgesi

Genetik

Bazı ırklarda belirli böbrek rahatsızlıklarının oluşma olasılığı daha yüksektir.

Pano simgesi

Hastalık

Diğer hastalıklar ve sağlık sorunları, köpeklerde CKD'nin kötüleşmesine neden olabilir.

 

Hidrasyon simgesi

Dehidrasyon

Dehidrasyona yol açan her durum (ör. kusma, ishal, şok) böbrek işlevinin kötüleşmesine ve CKD'nin ilerlemesine neden olabilir.

 

Kafasını kucağa koymuş daha yaşlı köpek

Köpeğinizde böbrek hastalığının erken teşhisi

Ciddi bir hastalığın işaretleri ancak böbrek işlevinin %75'i kaybedildikten sonra görünür1, bu nedenle böbrek hastalığı ne kadar erken teşhis edilirse altında yatan nedeni ele almak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için o kadar zaman olur. CKD, ilerleyen ve geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Ancak veteriner hekiminiz, uzun vadeli bakım sağlama konusunda yardımcı olabilir ve daha yaşlı köpeklerde işaretleri nasıl takip edeceğinizi size gösterebilir.

Köpeklerde böbrek hastalığının işaretleri ve belirtileri nelerdir?

İlk aşama böbrek hastalığının işaretleri gözle görülmez. CKD, teşhis edildiğinde zaten bir süredir mevcuttur ancak ilerlemesi, veteriner hekim onaylı böbrek hastalığına yönelik köpek mamasının yardımıyla yavaşlatılabilir. Böbrek hastalığının sonraki aşamalardaki işaretleri ve belirtileri de benzer olabilir ancak evcil hayvan ebeveynleri bunları daha kolay fark edebilir.

Böbrek hastalığının işaretleri

  • Artan susuzluk 
  • Sık idrara çıkma veya hiç çıkmama
  • İştahın azalması
  • Kilo kaybı
  • Kötü nefes veya ağızda acı
  • Yorgunluk veya güçsüzlük
  • Kusma ve ishal
  • Kabızlık
Kaseyle mama verilen köpek

Böbrek hastalığı olan köpeklerde beslenme

Köpeğinizde böbrek sorunları varsa doğru beslenme, yaşam kalitelerinde olumlu bir etki yaratabilir ve hatta yaşam sürelerini bile uzatabilir. Böbrek hastalığı olan köpekler için özel olarak formüle edilen mamalar, diğer evcil hayvan mamalarından daha az fosfor ve protein içerdiği için faydalı olabilir. Fosforun sınırlanması böbrek hasarının ilerlemesini yavaşlatabilirken kontrollü ve yüksek kaliteli proteinler, belirtilerin şiddetini azaltabilir ve normal asit-baz düzeylerinin geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

Evcil hayvanınızın mikrobiyomunu besleyin

Bağırsak sağlığı ile böbrek sağlığı arasında bir bağlantı olduğuna dair yeni kanıtlar mevcuttur.2 Bağırsak mikrobiyomunu beslediği bilinen malzemelerle formüle edilen besinler, köpeğinizin bağırsaklarına zararlı olabilecek atık ürünleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Böbrek hastalığı olan köpeklere besin mayası verilir mi?

İnternette oldukça popüler hale gelmiş olsa da mayalarda genellikle fosfor oranı yüksektir ve fosfor, CKD'si olan köpeklerde sorun olabilir. Aynı şekilde, şu anda birçok web sitesi böbrek hastalığı olan köpekler için çiğ beslenmeyi önermektedir ancak kontaminasyon riskleri, besin değerlerini dengeleme ve genel maliyet gibi düşünülmesi gereken etkenlerden bahsetmez. Böbrek hastalığı olan köpekler için beslenme seçeneklerini araştırırken her zaman en iyisi veteriner hekiminizden belirli bir tavsiye almaktır.

Böbrek sorunları olan köpeklerle ilgili ürünler

Hill's Evcil Hayvan Bakımı Merkezi

Köpeğinizin sağlıklı kalmasına yardım etme konusunda daha fazla bilgi ve makale için Hill’s Evcil Hayvan Bakımı Merkezi'ni ziyaret edin

Referanslar:
1Brown SA. Renal dysfunction in small animals. Merck Veterinary Manual web sitesi. 2013 [https://www.msdvetmanual.com/urinary-system/noninfectious-diseases-of-the-urinary-system-in-small-animals/renal-dysfunction-in-small-animals]

2Hill’s Klinik Kanıt Raporu Bağırsak mikrobiyomunun beslenmesi, kronik böbrek hastalığı olan kedilerde ve köpeklerde böbrek sağlığını desteklemeye yardımcı olur. 2023