Evcil Hayvanlarda Kanser Tanısından Sonra Beklenenler

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanlarda kanser tanısı korkutucu, yıkıcı ve kahredici hissettirebilir. Veteriner hekiminizin sağlık ekibi bu duyguların yanı sıra geleceğe yönelik endişelerinizi ve tedavi seçenekleri konusunda nasıl hissediyor olabileceğinizi anlar. İyi haber, veteriner hekimlik onkoloji alanındaki gelişmeler birçok evcil hayvanda kanserin hafifletilmesiyle sonuçlanıyor ve onların yaşam süresini ve kalitesini iyileştiriyor. Tüylü aile dostunuza kanser tanısı konulduysa bu makale size yolculuk boyunca rehberlik etmeye yardımcı olabilir.

Evcil Hayvanlarda Kanser Tanısı

Evcil hayvanınıza kanser tanısı koymadan önce, veteriner hekiminiz fark etmiş olabileceğiniz herhangi bir işaret veya belirti olup olmadığını sorar. İnsanlarda olduğu gibi, evcil hayvanları da etkileyebilen birçok farklı kanser türü vardır ve bunların olası işaretleri ve belirtileri değişiklik gösterir. Genel bir kural olarak, evcil hayvanınızın görünümünde, davranışlarında veya genel sağlığında bir değişiklik gördüğünüzde veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz. 

Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın genel sağlığını değerlendirerek ve bazı testler yaparak kanser olduğunu onaylar veya bu ihtimali eler. Ön testlerde genelde kan ve idrar testleri, tümörlerden alınan hücrelerin veya numunelerin mikroskopik değerlendirmesi ve röntgen (X-ray) ile ultrason gibi görüntüleme testleri yer alır. Bu testler, evcil hayvanınızın sağlığı hakkında temel bilgiler sağlar ve kanser olup olmadığının, kanser türünün ve diğer organlara yayılıp yayılmadığının belirlenmesine yardımcı olur. Bu bilgiler, veteriner hekiminizin veya veteriner onkoloji alanında sertifikalı bir veteriner hekimin hastalığın ilerlemesi hakkında bilgi vermesini ve bir tedavi önermesini sağlar.

Köpekte ultrason taraması yapan doktor

Evcil Hayvan Kanser Tedavisi

Mevcut evcil hayvan kanser tedavisi seçenekleri genellikle insanlarda yapılan tedavilerle aynıdır. Temel fark, evcil hayvanların kemoterapide daha az negatif yan etki yaşama eğilimidir. Evcil hayvanlarda nadiren bulantı veya tüy dökülmesi görülür. Aşağıdaki tedavilerden bir veya daha fazlasını içerebilecek tedavi planının veteriner hekiminiz tarafından düzenlenmesine izin verirseniz evcil hayvanınızın yaşamını devam ettirme şansı muhtemelen daha yüksek olacaktır.

Ameliyat

Ameliyat, kanserli dokuların alınması için yapılır ve alt sınıf mast hücresi tümörünün tamamen alınması gibi bazı kanserlerde tedavi edici olabilir. Aynı zamanda ameliyat, evcil hayvanınızın vücudundan kanseri tamamen yok etmek için diğer tedavilerle birlikte de kullanılabilir.

Kemoterapi

Bu yöntem, kanserli hücreleri öldürmeye yönelik ilaç içerir ve çoğu kanser tedavisi planının bir parçasıdır. Kemoterapi ilaçları hap şeklinde ağızdan alınabilir veya bir veterinerlik uzmanı tarafından intravenöz olarak (damar içine) uygulanabilir.

Radyasyon

Radyasyon; ameliyattan önce tümörleri küçültmek, ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek ve vücutta ameliyatın mümkün olmadığı yerlerde; örneğin burunda kanser büyümesini yavaşlatmak için kullanılır. Evcil hayvanlar için genelde birkaç doz radyasyon gerekir. Radyasyon merkezlerinin genellikle yalnızca üst derecede uzmanlaşmış veteriner hastanelerde bulunduğunu ve yüksek ücretlere sahip olabileceğini unutmayın.

İmmünoterapi

İmmünoterapi, evcil hayvanın bağışıklık sistemini kanserli hücrelerle savaşacak şekilde uyarmak için aşı kullanır. Bu terapi, köpek melanomlarında kullanılır ve kemik tümörünün tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağı araştırılmaktadır.

Palyatif Bakım

Evcil hayvanlarda kanser her zaman tedavi edilemez. Palyatif bakım, evcil hayvanınızın sahip olduğu yaşam süresi boyunca yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmaya odaklanır. Buna ağrı kontrolü, bulantıların en aza indirilmesi ve ona ne zaman veda etmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olma dahildir. Palyatif cerrahi, özellikle kemik kanseri tanısı koyulan köpeklerde ağrıyı durdurmak için kullanılabilir. Ayrıca palyatif bakım sırasında iyi beslenme de esastır. Bu nedenle, evcil hayvanınızın beslenmesini ve besinsel ihtiyaçlarını konuşmak için veteriner hekiminizle görüşmeniz önemlidir. Palyatif bakım çoğunlukla, evcil hayvanınızla aksi durumda sahip olamayacağınız, haftalarca veya aylarca kaliteli, acısız bir süre geçirmenize yardımcı olabilir ve bu gerçekten çok değerli.

Evcil Hayvanınıza Kanser Tanısı Koyulduğunda Beklenenler

Evcil hayvanınızdaki kanserin türüne, genel sağlık durumuna ve yaşına ve aldığı tedavilere bağlı olarak evde bazı değişiklikler olabilir. Örneğin:

  • Evcil hayvanınız ameliyat olursa iyileşmek için zamana ve evde bakıma ihtiyacı olur.
  • İştah veya enerji kaybına neden olan bir kanser türüne sahipse daha fazla uyuyabilir ve daha az yiyebilir. Egzersiz yapması için zorlamayın ve hareketliliğini kendisinin belirlemesine izin verin. Köpeğiniz varsa temiz hava ve güneş ışığı için onu her gün dışarı çıkarmaya devam edin. Evcil hayvanınız mama yemiyorsa veteriner hekiminiz bir iştah artırıcı reçete edebilir veya mamasını değiştirebilir.
  • Evcil hayvanınızda beyin kanseri varsa öğrenilen davranışların unutulması gibi bilişsel değişiklikler fark edebilirsiniz. Ayrıca nöbetler geçirebilir ve bunun ilaçla tedavi edilmesi gerekir.
  • Kanser veya kanser tedavileri bazen idrar veya bağırsak kontrol sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle evcil hayvanınızın daha çok tuvalete çıkması gerekebilir ve evde yanlışlıkla tuvalet kazaları olabilir.
  • Sık sık veteriner hekim ziyareti yapmanız gerekir. Evcil hayvanınız tedavi alıyorsa veteriner hekiminizin bunun ne kadar işe yaradığını değerlendirmek için tedavi sırasında ve sonrasında ek testler yapması gerekir. Tedavi maliyetli olabilir; bu nedenle evcil hayvan sigortanız varsa poliçenizin neleri kapsadığını anlamak için ilk fırsatta sigorta sağlayıcınızla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Evcil hayvanınız palyatif bakım alıyorsa ne zaman veteriner hekimin müdahelesinin gerekli olduğunu ve ne zaman veda etmeniz gerektiğini anlamak zordur. PDSA, yardımcı olabilecek bir yaşam kalitesi değerlendirme onay listesine sahiptir. 

Hasta kişilere bakan insanlardaki bakım verenin yükü kavramı incelenmiştir ancak British Medical Journal'da tartışılan bir araştırmaya göre bu, kronik veya kalıcı hastalığa sahip evcil hayvanlara bakım veren kişilerin de karşılaştığı son derece gerçek bir sorundur. Bakım verenseniz kendinize iyi bakın ve mümkünse destek alın. Blue Cross gibi kuruluşlar, ne yaşadığınızı anlayan diğer evcil hayvan ebeveynleriyle bağlantı kurma fırsatlarının yanı sıra ücretsiz ve gizli danışmanlık gibi kaynaklar sunmaktadır. Blue Cross Evcil Hayvan Yası Destek Hizmeti ile 0800 096 6606 numarasından, pbssmail@bluecross.org.uk e-posta adresinden veya canlı sohbetle çevrimiçin olarak iletişime geçin.

Evcil hayvanlarda kanser tanısı bunaltıcı olabilir ancak bu süreçte sizi yönlendirmek için veteriner hekiminiz yanınızdadır. Keder, evcil hayvanlarda kanserle baş etmenin normal bir parçasıdır. Zorlanıyorsanız değerli evcil hayvanınızla kalan zamanınızı en iyi şekilde geçirebilmeniz için destek almayı düşünebilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

UC Davis School Veterinerlik Fakültesi'nden 2002 yılında mezun olan ve veteriner hekim gazetecisi sertifikalı Dr. Sarah Wooten, 16 yıldır küçük hayvanlara veteriner hekimlik yapıyor. Veteriner hekimlik ve hayvan sağlığı bakımı alanlarında uluslararası çapta tanınan bir konuşmacı ve yazar, ayrıca tüylü dostlarına daha iyi bakmayı öğrenmeleri için evcil hayvan ebeveynlerine yardımcı olma konusunda tutkuludur.