Barınak Hayvanları: Bilmeniz Gerekenler

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Hayvan barınağı, ziyaret etmesi göz korkutucu bir yer olabilir. Sevgi ve iyi bir yuva (ki ikisini de sağlamanız gerekir) ihtiyacı olan tüm o hayvanlarla yüzleşmek, üzerinizde hemen bir evcil hayvan sahiplenme baskısı oluşturabilir. Ama ne kadar hepsini yanınızda evinize götürmek isteseniz de doğru evcil hayvanı seçmek, aceleye getirilmemesi gereken önemli bir süreç olabilir. İlk barınak ziyaretinizde hemen evinize bir evcil hayvan getirmenin neden iyi bir fikir olmayabileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Sahiplenme Pişmanlığından Kaçınma

Barınakta kırmızı taslamalı bir köpeği seven kadın.Bir barınağı ziyaret ettiğinizde gördüğünüz en tatlı ya da en üzgün köpeği veya kediyi evinize götürmeye karar verme tuzağına düşmek kolaydır. Ama ilk tercihiniz, en iyi seçim olmayabilir. Evcil hayvan sahiplenmek büyük bir sorumluluktur. Onun yaşamının kalanı boyunca ona bakmayı kabul edersiniz. Bu, hem zaman hem de para açısından büyük bir taahhüt olmanın yanı sıra evcil hayvanınızın yaşayabileceği duygusal ve davranışsal sorunlarla da baş etmek anlamına gelir. Bir evcil hayvan sahiplenmeye yönelik dürtüsel bir karar, seçtiğiniz evcil hayvan baş etmek için donanımızın olmadığı sağlık ya da davranış sorunlarına sahipse bir pişmanlıkla sonuçlanabilir ve bunun sonucu da evcil hayvanı barınağa geri götürmenin tek seçeneğiniz olduğu gibi bir his olabilir.

Doğru Evcil Hayvanı Seçme

Sevimli yeni bir dost için çok hevesli olabilirsiniz ancak doğru evcil hayvanı seçmek zaman, araştırma ve dikkatli planlama gerekir. Yani bir barınak hayvanı sahiplenirken esnek ve açık fikirli kalmak da iyi bir fikirdir. Örneğin aklınızda belirli bir tür olabilir ancak size uygun olan bir karma ırk veya tamamen farklı bir ırk bulabilirsiniz. İşte size ve ailenize en uygun evcil hayvanı evinize götüreceğinizden emin olmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

Evcil Hayvanda Nelere Bakacağınızı Bilin

Doğru evcil hayvanı seçme süreci, barınağı ziyaret etmenizden önce başlar. Bazı kriterlerinizin olması önemlidir. Çocuklarla iyi anlaşan bir köpeğe mi ihtiyacınız var? Uzun yürüyüşler ve dağ yürüyüşleri için bir antrenman arkadaşı mı yoksa rahat bir yaşam tarzından memnun olan sevimli bir dost mu arıyorsunuz? Bir kedi sahipleniyorsanız yavru köpek gibi sürekli sizi takip eden bir kedi mi yoksa daha bağımsız olan bir kedi mi arıyorsunuz? Kişiliğinize, yaşam tarzınıza ve aile dinamiğinize hangi tür hayvanın en uygun olduğuna karar verin.

Sınırlarınızı Bilin

Barınakta çok fazla zaman geçiren bir hayvana ne kadar şefkat duyarsanız duyun, barınağın evcil hayvanı sahiplendirme konusunda neden zorlandığını kendinize sormanız önemlidir. Petfinder'ın hesabına göre özel ihtiyacı olan evcil hayvanların sahiplenilmesi, özel ihtiyacı olmayan evcil hayvanlarla kıyaslandığında dört kat daha uzun sürmektedir. Genelde maliyetli olabilecek ve evcil hayvan sahiplerinde duygusal bir yük oluşturacak özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Böyle bir mücadelenin sorumluluğunu alacak kaynaklara ve isteğe sahipseniz bu mükemmel! Ama kendinize karşı dürüst olun. Hayvanın ihtiyaçlarını karşılayamazsanız uyum sağlamak için zorlamanız sizin veya hayvanın iyiliğine olmaz. Hiçbir suçluluk duymadan başka bir hayvanı düşünmeniz en iyisidir. Çoğu barınak, evcil hayvanla uyumlu olup olmadığınıza karar vermeniz için ekstra ihtiyaçların farkında olabilmeniz amacıyla elinden gelenin en iyisini yapar. Barınaklar evcil hayvanların sahiplenilmesini istese de öncelikleri, harika ve sevgi dolu kalıcı bir yuva bulmaktır. Bu yüzden evcil hayvanın farklı bir ortama daha uygun olduğunu düşünürseniz hevesiniz kırılmasın.

Barınağı Birkaç Kez Ziyaret Etmeyi Planlayın

Öncesinde, barınağa ilk ziyaretinizin bir keşfetme görevinden fazlası olmadığına karar vermek, hemen orada bir hayvan sahiplenme baskısından kurtulmanıza yardımcı olur. O gün gördüğünüz hiçbir evcil hayvana gerçekten ısınamazsanız sorun değil. Gerçekten size uygun olan bir tanesini bulana kadar beklemeniz daha iyidir. Bağ kurabildiğiniz bir evcil hayvanın başka bir aile tarafından sahiplenilme ihtimalinden endişeleniyorsanız barınakla görüşerek siz düşünürken o kediyi veya köpeği sizin için bir süre tutmalarını isteyebilirsiniz. Çoğu barınak bunu yapar çünkü evcil hayvan sahiplenmenin büyük bir karar olduğunu ve hafife alınmaması ya da aceleye getirilmemesi gerektiğini bilirler. Siz barınağın duygusal ortamından uzakta, bu konu üzerine düşünürken sizin için 24 veya 48 saatliğine bekletmeye istekli olabilirler. Bu tutma süresinde genelde diğer olası aileler evcil hayvanı ziyaret edebilir ve sizin sahiplenmemeye karar vermeniz durumunda sahiplenmek için adlarını listeye yazdırabilirler. Ancak bu tutma süresinde, sahiplenme önceliği size verilir.

Sağ omzunda tüylü bir kedi tutan mavi kareli gömlekli kadın.Olası Evcil Hayvanınızı Tanıyın

Barınağı birkaç kez ziyaret etmek, sahiplenmeyi düşündüğünüz hayvanların size uygun olup olmadığına daha iyi karar vermenize olanak sağlar. Hayvanla vakit geçirmiş barınak çalışanlarına ve gönüllülere sorular sorun. Tıbbi geçmişleri de dahil olmak üzere, evcil hayvanın önceki yaşamı hakkında mümkün olduğunca bilgi edinin.

Evinizde çocuklar varsa veya gelecekte çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız bile nasıl anlaşacaklarını görmek için evcil hayvanla etkileşim kurmalarını sağlamak iyi bir fikir olabilir. Henüz çocuğunuz yoksa test etmeniz için size eşlik edebilecek çocuğu olan ailenizden veya arkadaşlarınızdan istemeyi düşünebilirsiniz. Yalnızca onlarında evlerine bir tüylü dost götürmek isteyebileceklerini unutmayın!

Bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız ve evinizde de bir köpek varsa çoğu barınak, sahiplenme olasılığınız olan köpekle nasıl etkileşim kurduklarını görmek için köpeğinizi barınağa getirmenize izin verir. Bu da sahiplenmeyi düşündüğünüz köpeğin evinize uyumlu olup olmayacağını belirlemek için iyi bir testtir. Şirin bir köpeği sahiplenmeyi isteyip evinizdeki köpeğinizle anlaşamadığını görme tehlikesinden kaçının.

Barınak hayvanı sahiplenmek, değerli bir çabadır ancak evinize bir evcil hayvan getirmek için acele etmek, hem sizin hem de onun için gereksiz bir stres yaratabilir. Kendinizi hızlıca bir evcil hayvan bulma beklentisinden kurtararak ihtiyacı olan bir evcil hayvan için gerçek bir kahraman olmanızı sağlayan başarılı bir sahiplenmeye zemin hazırlayabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, yazılarını kucağındaki tüylü bebekleriyle Tulsa, Oklahoma'dan yazan bir evcil hayvan annesi, evcil hayvan blogu ve roman yazarıdır.

İlgili Yazılar

 • En İyi Kedi ve Köpek Adlarını Seçme

  Sokak hayvanları için hayvan barınakları hayvanların terk edilmesini, evsiz kalmasını ve gereksiz ötanazi işlemlerini bitirmeye yardımcı olur. Barınaklar ve nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinin.
 • Hayvan Barınağı Ziyaretinde Olabilecekler

  Barınaktan evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüyorsanız aklınızda çok fazla soru olabilir. Ziyaretinize nasıl hazırlanacağınızı düşünün.
 • Sıradaki en iyi arkadaşınızı bulma: Neden sahiplenmeyi tercih etmelisiniz?

  Bir köpek eğitmeninin nasıl evcil hayvan sahiplenme danışmanı olduğunu ve insanları doğru evcil hayvanlarla eşleştirme becerisini nasıl kazandığını öğrenin.
 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »