Yetişkin bir kedi söz konusu olduğunda, kedinin mizacı konusunda hemen çok iyi bir fikir edinebileceksiniz. Yavru bir kedinin küçük olduğu dönemde sergilediği davranış, büyüdükçe önemli ölçüde değişebilir (ve bu değişim her zaman daha iyi yönde değildir). Yetişkin bir kedinin kişiliği daha tutarlı olacaktır ve siz de, barınak ekibiyle olan etkileşimi yoluyla tüm kişisel özellikleri ve davranış eğilimlerini değerlendirebilirsiniz.

Kolaylaştırın

Açık söylemek gerekirse, yavru kedi yerine yetişkin bir kedi almanın bir başka nedeni de, yetişkin kedilerin daha az iş çıkarmasıdır. Yavru kedileri harekete geçirmek ve onların beladan uzak durmalarını sağlamak için çok fazla dikkat gereklidir. Yavru bir kediyi oyalamak için zamanı ya da enerjisi olmayan bir kişi için, erişkin bir kediyi sahiplenmek muhtemelen çok daha kolay olacaktır.

Barınaklardaki yetişkin kedilerin buralarda bulunma nedeni nadiren bu kedilerden ya da kişiliklerinden kaynaklanmaktadır. Çoğunlukla sahiplerinin yaşama koşulları değişmiş ya da yuvaları olan ilk evde alerji sorunları ortaya çıkmıştır. Bunlar genellikle, yeni bir aileye katılmaktan hoşlanan cana yakın, arkadaş canlısı kedilerdir.

Kişilik

Bir kediyi sahiplenirken göz önünde bulundurmanız gereken ilk nokta, kişiliğinin size iyi uyum sağlamasıdır. Barınak ekibi, kedinin mizacı konusunda size yararlı fikirler verebilecektir. Bu kişiler, size bu kedinin diğer hayvanlarla arasının iyi olup olmadığını ya da tek başına olmasının daha iyi olup olmadığını söyleyebilir. Ayrıca, kedinin fazlasıyla sokulgan ya da daha rahat bir kişiliği olduğunu da söyleyebilecektir. Zaten kediler ve köpeklerin bulunduğu bir eve yeni bir kedi alıyorsanız, daha önce başka hayvanlarla birlikte yaşamış olan bir kedi aramalısınız. Geçmişine bağlı olmaksızın, herhangi bir kedi, güzel bir evde barınağa göre daha mutlu olacaktır.

Birbirinizi tanıyın

Evinize götürmek istediğiniz kedi ya da kedilerle başbaşa kalmak için zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Barınak ekibine, bakımevi dışında kediyle birlikte olabileceğiniz sessiz bir yer olup olmadığını sorun. Barınakta olmak kedi için son derece stresli ve korkutucu olabilir; dolayısıyla sakinleşmesi ve gerçek kişiliğini görmenize izin vermesi birkaç dakika alabilir.

Barınakların çoğu, zaten kapsamlı bir sağlık kontrolü yaptırmış olacaktır ve kedinin tüm aşılarının güncel ve önceden kısırlaştırılmış olması olasıdır. Ancak yine de, herhangi bir sağlık sorununu olup olmadığını saptamaya çalışarak, kediyi burnundan kuyruğuna kadar incelemelisiniz.

Satır aralarını kontrol edin

Bazı barınaklarda, sahiplenmeye hazır olduğunuzda bir sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşmeyi mutlaka tam olarak okuyunuz. Kedinin hediye olarak verilemeyeceği gibi bazı koşullar içerebilir. Kediyi hediye olarak vermeyi planlıyorsanız, gelecekte sahiplenecek olan kişinin barınağı ziyaret etmesi ve sahiplenme işlemine katılması için gereken düzenlemeyi yapmalısınız.

Genel olarak, size verdiği çekicilik duygusu en güçlü olan kediyi (ya da kedileri) almalısınız. Ailenize katılacak yeni birey için bol şans diliyor ve sizi kutluyoruz.