Hayvan Barınağı Ziyaretinde Olabilecekler

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Barınaktan evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüyorsanız aklınızda çok fazla soru olabilir: Süreç nasıl olacak? Sonraki gün evcil hayvanımı eve getirebilir miyim? Bir inceleme süreci olacak mı? Bir evcil hayvanı eve getirme konusunda endişeli ve heyecanlı olmak normaldir ve sorular sormak, bu sürece hazırlanmanın en iyi yoludur. Hayvan barınağı ziyareti mutlu bir an olmalıdır ve neler olabileceğini bilirseniz öyle olacaktır.

Büyük Ziyarete Hazırlanma

İlk önce, bir hayvan sahiplenmenin internetten bir şey satın almak olmadığını anlayın. Evet, yerel barınağınız barınaktaki hayvanların profillerini web sitesinde yayımlayabilir ancak web sitesini güncellemek zaman alır ve çoğu barınağın buna ayıracak yeterli zamanı yoktur. Kendinizi internette gördünüz belirli bir köpeği veya kediyi görmekle sınırlamayın. Bunun yerine, bir yuva arayan tüm hayvanları görmek için oraya bizzat gidin.Kafesten dışarıya bakan, yeşil gözlü yavru kedi

Bölgenizde çok fazla hayvan barınağı varsa yakın zamanda hayvan sahiplenen arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden tavsiye alın. Öyle biri yoksa kendiniz ve muhtemelen tüm ailenizin ziyaret ederek hayvanlardan biriyle özel bir bağ kurup kuramayacağınızı görebileceğiniz bir randevu ayarlamak için arayın veya e-posta gönderin. Ancak ziyaretinizi planlamak için yalnızca telefon çağrısına veya e-postaya bağlı kalmayın. Hayvan barınaklarında genelde gönüllüler çalışır ve oldukça meşgul olurlar. Barınağın çalışma saatleri internette veya bir ilanda yazıyorsa evcil hayvanlarla bizzat tanışmak için oraya gidebilirsiniz.

Tüylü bir arkadaşa aşık olma ve o akşam onu yanınızda eve getirme ihtimalinize karşılık ziyaret etmeden önce evinizi hazırlamayı ihmal etmeyin. Ancak söz konusu bir evcil hayvan sahiplenmek olduğunda asla ani bir karar vermeyin. Genelde bir veya iki gün üzerine düşünmek en iyisidir. Çoğu barınak, sahiplenmenin ne kadar büyük bir karar olduğunu bildiği için evcil hayvanı sizin için bekletme seçeneği sunar. Başlangıçta evcil hayvanınızın ve kişisel eşyalarınızın zarar görmemesi için evinizin kediye veya köpeğe karşı korunaklı olduğundan emin olun. Hem yeni evcil hayvanınızın hem de ailenizin bu değişikliğin üstesinden gelmesine yardımcı olacak diğer malzemelerin yanı sıra mama, tasma, kayış ve kedi kumu gibi gerekliliklere ihtiyacınız vardır. İhtiyacınız olan her şey tamamlandığında barınağı bizzat ziyaret etmeye hazır olursunuz.

Süreç Nasıldır?

Görmek istediğiniz belirli bir evcil hayvan yoksa barınağı ziyaret etmenin ilk adımı, evcil hayvanları görmek için kulübelerin bulunduğu alanda gezinmek olacaktır. Gözünüze çarpan bir köpek veya kedi olduğunda barınak çalışanları onu kafesinden çıkararak sizin ve onun birbirinizi tanıyabileceğiniz bir alana koyar. Belirli bir evcil hayvanla tanışmak için gittiyseniz resepsiyondaki çalışana söylerseniz hemen onunla tanışmanızı sağlayacaktır. Ne aradığınızdan tam olarak emin değilseniz aileniz ve neden hayvan sahiplenmek istediğiniz hakkında personelle konuşun. Sizin ihtiyaçlarınıza ve kişiliğinize yönelik evcil hayvanlara yönlenmenize yardımcı olurlar.

Aşık olma ihtimaliniz oldukça fazla. Önceden uyaralım!

Hayvanla, özellikle de internette görüp tanışmak için gittiğiniz köpekle veya kediyle aranızda bir bağ olmazsa üzülmeyin. Hayvan barınağından sahiplenmenin en önemli kısmı, herhangi bir hayvanla değil, doğru hayvanla bağ kurmanın önemidir. Bu evcil hayvan ailenize uygun değilse endişelenmeyin. Nihayetinde ömürlük yuvasını bulacaktır. Bu durumda, barınak çalışanı veya gönüllüsü evcil hayvanı kulübesine geri götürür ve size, diğer evcil hayvanlarla tanışma fırsatı sunar.

Belki de tanıştığınız ilk hayvanla otomatik olarak bağ kurarsınız. Bu durumda tebrikler! Ailenize yeni bir üye katıldı ve bu kedi ya da köpek, kalbinizde özel bir yere sahip olacak. Yapılacak ilk şey, barınaktan evcil hayvan sahiplenme sürecinde ilerlemek istediğinizi bir çalışana söylemektir.

Tesise bağlı olarak, onlar yönetim sürecine başlarken evcil hayvanla oynamaya devam etmenize izin verilebilir ya da bazı evrakları doldurmak için siz ofise giderken yeni evcil hayvanınızdan geçici olarak ayrılabilirsiniz.

Tüm sahiplenme süreçlerinde evcil hayvanı evinize götürebilmeniz için fotoğraflı bir kimlik, bir başvuru ve ücret alınır. Barınağa bağlı olarak ücret 35 £ ile 200 £ arasında değişiklik gösterir. Bu harcama için bütçenizi önceden ayarlamak için öncesinde fiyatı öğrenmek için barınağı arayın. Aşılarla ilgili ayrıntılı bir listenin yanı sıra kısırlaştırma sertifikasını ve mevcutsa diğer tıbbi geçmiş bilgilerini istemeyi unutmayın. Kasabanızda ya da şehrinizde lisans almak için buna ihtiyacınız olursa ve veteriner hekiminiz de bu bilgileri dosyaya eklemek isteyecektir.

Artık, çoğu durumda, evcil hayvanınızı eve götürebilirsiniz. Ancak evcil hayvanı almanıza izin vermeden önce, barınak ziyaretinden sonra belirli bir süre beklemenizi gerektiren birçok barınak da vardır. Yaygın olmasa da bazıları ev ziyareti yapmak isteyecektir. Barınak ziyaretinden sonra evcil hayvanı orada bırakmanızın gerekli olması sizde olumsuz bir etki oluşturabilir. Bu durum sizin için bir öncelikse ziyaret etmeden önce daha fazla ayrıntı almak için barınağı arayın.

Barınakta en az bir saat kalmayı planlayın ve ailenizi, özellikle çocukları da yanınızda götürüyorsanız biraz daha uzun sürebileceğini dikkate alın.

Yanınızda Ne (veya Kimi) Götürmelisiniz?

Aileden bahsetmişken, barınaktan evcil hayvan sahiplenmek için yanınızda birini götürmeli misiniz? Bunun yanıtı, kişiden kişiye ve aileden aileye değişiklik gösterir. Yalnız yaşıyorsanız, size eşlik etmesini ve manevi destek vermesini istemiyorsanız kararınızı onaylaması için yanınızda birisini getirmenize gerek yoktur. Çift olarak yaşıyorsanız özellikle de kedinin veya köpeğin ikinizi de lideri olarak görmesi gerektiği için ikinizin de orada olması gerekir.

Aile durumunda işler biraz daha karışıktır. Hayvanlarla tanışması için küçük çocukları barınağa getirirseniz ancak herhangi bir hayvanı evinize götürme konusunda kararsız kalırsanız çocuklar, özellikle de hayvanlardan biriyle bağ kurdularsa hayal kırıklığına uğrayabilirler. Aynı şekilde küçük çocukların enerjisi çok fazladır ve bu da hayvanla tanışma ortamınızı bozabilir. Son olarak, evcil hayvan herhangi bir sinirlilik belirtisi göstermese de kedinin veya köpeğin çocuklara karşı bir saldırganlık geçmişi olup olmadığını bilmek imkansızdır.

Ancak tüm ailenizin orada olması için birçok iyi neden de vardır. Birincisi, o evcil hayvan yalnızca sizinle yaşamayacak. Yeni tüylü dostunuz yeni bir aileye katılıyor ve herkesin bu seçimden memnun olmasını ve sevgi dolu hayvanla bir bağ kurmasını istersiniz. Her yaştaki çocuklar, seçimin yapılmasına yardımcı olduğu ve fikir verdiği için özel hisseder. Son olarak, kedinin veya köpeğin çocuklarınızla etkileşim kurabildiğini izleyip ilişkilerinin güçlü bir şekilde başladığını bilerek daha emin hissedersiniz.

Sahiplenme Süreciyle İlgili Önemli Sorular

Bir hayvan sahiplenmeden önce barınağa sormak isteyeceğiniz çok fazla soru olacaktır. İlk olarak mevcut ve geçmiş sağlık durumunu öğrenin. Fiziksel olarak herhangi bir sorun yaşadı mı? Yaşadıysa evcil hayvanın belirli bir beslenmeye ya da ilaca ihtiyacı olup olmadığını öğrenin. En iyi mamayı ve ödülleri seçmenize yardımcı olacağı için yaşını da bilmeniz iyi olur. Son olarak, davranışlarıyla ilgili sorular sormayı unutmayın. Özellikle evinizde çocuklar varsa hayvanda herhangi bir egemenlik veya saldırganlık sorunu olup olmadığını bilmeniz iyi olur. Aynı şekilde, evinizde başka bir evcil hayvan varsa yeni evcil hayvanın diğer hayvanlarla anlaştığından emin olun.

Barınak çalışanlarının da sizin yanıtlamanızı istediği soruları olacaktır. Onların amacı, hayvanın güvenli ve sevgi dolu bir ortama yerleştirildiğinden emin olmaktır. Kedinin veya köpeğin evler arasında gezmesini ve kısa bir süre içinde barınağa geri dönmesini istemezler. Sizi sıkıştırıyorlar gibi hissetmeyin. Sordukları tüm sorular, söz konusu evcil hayvana uygun olup olmadığınızı belirlemelerine yardımcı olmak için önemlidir. Hayvanlar konuşmadığı için barınak çalışanları, onların sağlıklı ailelere gittiğinden emin olmak için kedilerin ve köpeklerin savunucuları görevi görürler.

Hayvan barınağını ziyaret etmek ve barınaktan evcil hayvan sahiplenmek çok büyük bir iştir. Bu önemli olay için sizi tebrik ederim!

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Twitter'daki @ReinventingErin hesabından ulaşın veya http://erinollila.com adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

 

İlgili Yazılar

 • En İyi Kedi ve Köpek Adlarını Seçme

  Sokak hayvanları için hayvan barınakları hayvanların terk edilmesini, evsiz kalmasını ve gereksiz ötanazi işlemlerini bitirmeye yardımcı olur. Barınaklar ve nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinin.
 • Barınak Hayvanları: Bilmeniz Gerekenler

  Barınaktan bir hayvan sahiplenmeyi mi düşünüyorsunuz? Bir köpekte veya kedide nelere bakmanız gerektiğini, zaman ayırmanızın ve yaşam tarzınıza uygun olan evcil hayvanı seçmenizin neden önemli olduğunu öğrenin.
 • Sıradaki en iyi arkadaşınızı bulma: Neden sahiplenmeyi tercih etmelisiniz?

  Bir köpek eğitmeninin nasıl evcil hayvan sahiplenme danışmanı olduğunu ve insanları doğru evcil hayvanlarla eşleştirme becerisini nasıl kazandığını öğrenin.
 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.

İlgili ürünler