Evinizi Yavru Kedi İçin Güvenli Hale Getirmenin 10 Kolay Yolu

$authorText
min read

Ailenize yeni bir yavru kedi mi dahil oldu? Yeni tüylü dostunuzun kendisine ait olmayan eşyaları çiğnememesi, yutmaması veya çizmemesi için evinizde bazı önlemler almanız önemlidir. Daha yaşlı kediler daha uslu olabilir, ancak yine de onlar için de mobilyaları zarar veremeyecekleri hale getirme anlamında birkaç yöntem düşünmelisiniz. İşte evinizi kedi dostu bir ev haline getirmek için birkaç pratik öneri.1. Pati Atmayı ve Isırmayı Severler

Yavru kediler de insan yavrularına benzer ve tıpkı onlar gibi etraflarındaki dünyayı gözleri, elleri (yani patileri) ve ağızlarıyla öğrenirler. Hangi yaşta olursa olsun kediler etrafta bulabilecekleri her şeyle oynamayı doğuştan seven bir yapıdaki eğlenceli hayvanlardır. Bu son kısım önemlidir çünkü evinizdeki zeminin temiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak dizleriniz ve elleriniz üzerinde yürürseniz, muhtemelen siz de yavru kediniz için sorunlara neden olabilecek bazı şeyler görebilirsiniz.

İşte yavru kedi eve getirmeden önce dikkat etmeniz ve koltukların arkası ile raflardan kaldırmanız gereken şeyler:

 • ipler
 • torba bağları
 • saç tokaları
 • kurdeleler
 • ambalaj lastikleri
 • plastik torbalar
 • dikiş malzemeleri
 • bebek/oyuncak parçaları
 • küçük masa oyunu parçaları
 • silgiler

Yavru kedi açısından hareketli eşyalarınıza pati atması ve ağzına alması daha kolay olsa da, evinizde elektrik kabloları da dahil olmak üzere çiğnemeye çalışacağı pek çok şey mevcuttur. Birlikte taşınması gereken bir cihaz için kalıcı olarak kullanılsalar bile, zorunlu olarak yavru kedinizin ulaşabileceği yerlerde bulunan kabloları bantlayın. Bununla birlikte, ütü gibi aletler kullandığınızda, sarkan kordon yavru kediniz için cazip bir oyun aracı olabilir. Onu oynayabileceği bir şey olarak düşünebilir ve ütüyü ütü masası üzerinden çekerek ciddi şekilde yaralanabilir.

Yavru kediniz için zararsız gibi görünen elektrik prizleri ve kablolarının yanı sıra, telefon kabloları, perde bağcıkları ve panjurlardaki kordonları da sağlamlaştırmalısınız. Evinizi yavru kediniz için güvenli hale getirirken bunları da unutmayın!

2. Tüm Bitkiler Sağlıklı Değildir

Ev bitkileri evinizin biraz yeşil görünmesini sağlar ancak yeni yavru kedinizin bunlarla teması konusunda dikkatli olmanız gerekir. Deve tabanı, zambak, ökse otu ve Atatürk çiçeği, yavru kedinizi sürekli maruz kalması durumunda hasta edebilecek zehirli ev bitkilerinden sadece birkaçıdır. Zambak, açelya ve nergis, yavru kediler için toksik olan yaygın bahçe bitkileridir. Benzer şekilde, evinize getirdiğiniz vazo çiçeklerinin, yavru kedilerin etrafta dolaşması açısından güvenli olup olmadığını kontrol etmek ve emin olmak gerekir.

3. Klozet Kapağını Kapalı Tutun

Yetişkin ve yavru kediler gün boyunca yudumlayabilecekleri su ararlar. Su içmenin en kolay olduğu noktalardan biri de banyo tuvaletidir. Bu sizin için iğrenç görünebilir fakat bütün kediler buna pek duyarlı değildir ve susadığı takdirde içebileceği su orada her zaman mevcuttur. Evinizde bir yavru kedi varsa, klozet kapağını daima kapalı tuttuğunuzdan emin olun. Klozet kapağı açıkken tüylü dostunuz klozete düşerek boğulma tehlikesi yaşayabilir. Peki evinizde kapağını kapalı tutmanız gereken diğer şeyler nelerdir? Çöp kutuları, çamaşır sepetleri, çamaşır ve kurutma makineleri. Yavru kedinizin bunlardan birinin içine kaçamayacak şekilde hapsolmasını istemezsiniz.

4. Sıcak Noktalar Güvenli Değildir

Her ne kadar yavru kediler sıcaktan hoşlanıyor olsa da, bayıldıkları bu yerlerde güvende olmalarını sağlamak size aittir. Sıcaklık ister şömineden ister odun sobasından gelsin, bu sıcak noktaların uykuya dalma yeri olmadığından emin olun. Gerekirse, tırmanma yerlerini başka yere taşıyarak veya belirli bir süre sonra onu uyandırarak kedinizin buralara erişimini düzenleyin. Son olarak tüm elektrikli ısıtıcıların kullanılmadığında fişinin çekildiğinden ve düzgün şekilde saklandığından emin olun. Fişlerinin takılı olması durumunda, ailenizi aşırı ısıdan korumak için ısıtıcıyı her zaman kontrol altında tutun.

5. Kedi Dostu Mobilyalar

Yetişkin ve yavru kediler pati atmaya bayılırlar, ancak siz onlara öğretene kadar nerelere pati atabileceklerini bilmezler. Kedinizin patileri ve tırnakları için en kolay hedefler kanepe veya masa gibi ağır mobilyalardır. Kilimler ve halı kaplı merdivenler de favorileri arasında sayılabilir.Small striped kitten playing with kitten toy standing on cat tree.

Evinizdeki mobilyaları kedilerin verebileceği zararlara karşı korumaya çalışırken, sadece yavru kedinizin tırnak atabileceği şeyleri değil perde, uzun masa örtüsü veya raflar gibi tırmanabileceği eşyaları da göz önünde bulundurun. Bu eğilimlerini tırmalama direği veya kedi ağacına yönlendirerek tam olarak hangi eşyaların ona ait olduğunu bilmesini sağlayın.

6. Ona Ait Olmayan Şeyleri Emniyete Alın

Kediler doğası gereği meraklıdır, bu nedenle bir dolabın kapısını kapatmak, tüylü dostunuzun ondan uzak duracağı anlamına gelmez. Temizlik malzemesi veya ilaç bulunan dolaplar için çocuk emniyet kilitleri edinmeyi düşünün. Erişemeyeceklerinden emin olmak için bu eşyaları dolabın en üst rafında tutabilirsiniz. Kedinizin çok iyi bir tırmanıcı olduğunu unutmayın ve dolap kapısını sürekli kapalı tutun.

Kedinizin girmemesi gereken özel bir oda varsa bu odanın kapısını her zaman kapalı tutun. Çevre ve sürdürülebilir yaşam konusunda en fazla ziyaret edilen web sitesi olan Mother Nature Network'e göre, çocuk veya köpek kapıları kendi boylarının beş katına sıçrayabilen bir kediyi aynı şekilde dışarıda tutamaz. Özellikle sizin ve aileniz için önemli hatıraları barındıran nesneler kilitlenmeli veya emniyete alınmalıdır. Yaşlı bir akrabanız size ailenize özel bir vazo mu verdi? Evcil hayvanlarınız bu eşyalara zarar vermeyecek şekilde büyüyene kadar güvenli bir şekilde sarın ve depoya kaldırın.

7. Dar Alanları Kontrol Edin

Kediler dar ve sıcak yerlerde kıvrılıp yatmaya bayılırlar. Örneğin, kurutma makinesinin kapağını kapatmadan önce, yavru kedinizin öğlen şekerlemesi için gizlice oraya girmediğinden emin olun. Aynı durum şifoniyer çekmeceleri, dolaplardaki sepetler, buzdolabı ve derin dondurucu gibi diğer sessiz yerler için de geçerlidir.

8. Tüm Sineklikleri Kilitleyin

Kediler doğaları gereği güneş ışığına bayılır ve bu doğal sıcaklığın keyfini sürmek için gizlice pencere kenarlarına çıkar. Evinizi kediniz için güvenli hale getirirken pencere ve kapılarınızdaki tüm sineklikleri kışın bile kontrol edin. Kediniz çevresine alışmaya başladığında, bunu ilkbahar veya yaz aylarında kesinlikle yapmayı unutmayın. Bir sineklik uygun şekilde kapatılarak kilitlenmezse, kediniz tehlikeli bir durumla yüz yüze kalabilir. Daha güvenli olması için, kedilere karşı dayanıklı panjurların yanı sıra, kedilere dayanıklı sineklikleri satın alın. Kedilere dayanıklı sineklikler sadece güvenlik sağlamaz aynı zamanda normal sinekliklere göre daha uzun süre dayanır ve kolay parçalanmaz.

9. En Sevdiği Oyuncaklardan Çok Sayıda Satın Alın

Evcil hayvanınız ne kadar meşgul olursa başını belaya sokma olasılığı o kadar düşüktür. Yavru kediler oyun oynamaya bayılır bu yüzden şekerlemesi bittiğinde oynayabileceği bazı oyuncaklardan etrafta bol miktarda bulundurun. Tahmin edebileceğiniz gibi, oyuncak fareleri ve çıngıraklı topları sevecek böylece siz de gün içinde çeşitli zamanlarda çıkardığı seslerden onun nerede olduğunu bileceksiniz. Kedinizin sizinle oyun oynama ile kucağınızda uyuklama arasında geçiş yapmasını bekleyin.

10. Evinizi Kediler İçin Güvenli Hale Getirirken Sabırlı Olun

İster genç ve toy ister yaşlı ve bilge olsun, yeni kedinizin tüm ev kurallarını tek seferde öğrenmesi imkansızdır. Bir yavru kedi, yerdeki tüm kablolardan veya hareketli nesnelerden uzak durabilir, ancak perdelere tırmanmak veya raflara zıplamak ilgisini çekebilir. Su kabından değil de lavabodan su içebilir. Öğrenme süreci boyunca geçici olarak kediler için güvenli küçük bir odada kalmasını sağlayarak yeni evini tanımasını kolaylaştırın, daha sonra kurallara alıştıkça kademeli olarak evin daha fazlasına erişmesine izin verin. Dolaşmasına ve yeni yaşam alanını keşfetmesine izin verirken her zaman dikkatli bir şekilde göz kulak olun.

Eğer onun için uygunsuz ve tehlikeli olduğunu düşündüğünüz bir bölgeye ilgi gösterirse onu güvende tutmak için gerekli önlemleri alın. Herhangi bir güvenlik sorununu ele alırken yavru kediyi sakin ve sevecen bir şekilde yönlendirmek gerekir.

Son olarak, yetişkin veya yavru bir kediyi yaramazlık yaptığı için cezalandırmak iyi bir fikir değildir. Evinizin kurallarını henüz yeni öğrendiği için doğru davranışı bilmiyor olabilir. Bir kediyi cezalandırmak durumu daha da kötüleştirir ve stres yaşayarak herkesten kaçmasına neden olur. Uygun eğitim ve doğru davranışlar için ödüllendirme neyin kabul edilebilir olduğunu öğrenmesine yardımcı olacaktır. Biraz sıkıntılı olduğunu fark ederseniz, onu oyuncaklarına veya tırmalama tahtasına yönlendirin. Evcil hayvanınız henüz öğrenme aşamasında ve yönünü bulmak için size bakıyor. Dünyayı henüz yeni öğrenen küçük bir çocuğa göstereceğiniz sabrın aynısını ona gösterdiğinizde aranızdaki bağ her seferinde daha da güçlenecektir.

Katkıda Bulunan Kişinin Öz Geçmişi

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila, Fairfield Üniversitesi'nden Yaratıcı Yazarlık alanında almış olduğu yüksek lisans derecesi ile mezun olan bir evcil hayvan dostudur. Kendisine @ReinventingErin Twitter adresi veya http://erinollila.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Related Articles

 • Yavru Kedi Eğitiminde İtaat Teknikleri

  Eğitim seanslarını kısa tutun. Her seferinde tek bir komuta odaklanın ve bir kez öğrendiğinde sonrakine geçin. Komutları evin etrafındaki birçok yerde uygulayın ki her durumda size cevap vermeye alışsın. Eğitiminde clicker adı verilen ve basıldığında klik sesi çıkaran küçük bir plastik kutuyu yavru kedi eğitiminizin onu tüylerini fırçayla taramak için ayakta durmaya teşvik etmek ve arabayla seyahat etmeye alıştırmak gibi diğer yönlerine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.
 • Pireler ve bağırsak kurtları

  Pireler, bağırsak kurtları ve akarlar son derece yaygındır dolayısıyla, yavru kediniz belli bir yerde onlara yakalanmamışsa, bu durum oldukça olağan dışıdır. İyi haber, parazitlerin zararlı olmaması ve kolayca temizlenmesidir.
 • Kedinizin tüylerini nasıl taramalı ve ona nasıl banyo yaptırmalısınız | Hill's Pet

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Kedinizin tüylerini nasıl taramalı ve ona nasıl banyo yaptırmalısınız

  154502253 Kedilerin çoğu, günün büyük bir bölümünü tüylerini yalayarak temizlemeye ayıracaktır ancak bazen, örneğin yaralanmaları halinde ya da daha uzun olan tüyleri dolaştığında, fazladan bir yardıma ihtiyaçları olabilir.

Related products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »