Kediler için En İyi Kanepe ve Mobilya Malzemesi Nedir?

$authorText
$readingTime

Evinizi döşemeye hazırsınız, ama aynı zamanda kedi pençelerinin yeni bir kanepeye, sehpaya veya koltuğa neler yapabileceğinin farkında olan bir evcil hayvan ebeveynisiniz. Yine de yeni şık eşyalara yatırım yapmaya hazırsanız, ümidinizi yitirmeyin - çeşitli seçenekleriniz var.

Peki kediler için en iyi kanepe ve mobilya malzemesi nedir ve hangi malzemelerden tamamen kaçınmanız gerekir? Büyük harcamalar yapmadan önce işte bilmeniz gerekenler.

Kedi Ebeveynleri için En İyi Kanepeler Hangileridir?

Kediler tırmalamak için doğmuştur. Kedi dostlarınız için tırmalamak, evcilleşmelerinin öncesine dayanan bir içgüdüdür. Bununla birlikte kediler rahatlarına pek düşkündür ve yeni kanepenizin üstünde epey zaman geçireceklerdir. Bu demek değildir ki mobilyalarınızı alüminyum folyoya sarın - bu, kedilerin tırmalamaktan hoşlanmadığı tek malzemedir. Bunun yerine, hem harika görünen hem de kedi sahipleri için çok kullanışlı aşağıdaki kumaşlardan birini seçin:

 • Mikrofiber
 • Suni süet
 • Kot
 • Sentetik polyester, suni ipek, naylon veya akrilik

Tüm bunlar arasında rahat ve şık, ama aynı zamanda dayanıklı olan mikrofiber en iyi seçenektir. Kediniz tırmalasa bile mikrofiber, birkaç tırmığa dayanabilir.

Süet ve sentetik gibi suni malzemeler, artık demode oldukları ön yargısından kurtulmuştur, aslında tasarım trendlerindeki değişimler ve kumaşın dokusundaki güncellemeler sayesinde şimdi her zamankinden daha da popülerler. Architectural Digest, kedi ebeveynlerinin "sık dokunmuş" kumaşlar tercih etmesini ve keten ve yün gibi "gevşek dokunmuş veya ilmekli döşemeliklerden" kaçınmasını tavsiye ediyor. Neden mi? Çünkü kediniz bu küçük ilmekleri veya düğümlü ipleri "kedi oyuncağı" olarak görecektir!

Bu koltuklar, yemek masası sandalyeleri ve zemin kaplamalarının kumaşları için de iyi bir genel kuraldır. Kediler ayrım yapmaz. Fırsat verilirse gözlerine takılan her bir mobilya parçasını gidip tırmalayacaklardır.

Kitten sitting on a sofa with rips and tears from a cat's scratch

Kediler için En İyi Mobilya Malzemesi Nedir?

Yemek masası ve sandalyesi veya sehpa gibi kumaş olmayan bir mobilya arıyorsanız, kedinizin tırnaklarının batamayacağı sentetik parçalara veya pürüzsüz yüzeyleri olan koruyucu kaplamalı (apreli) ahşaba yatırım yapmayı düşünün. Queensland, Avustralya'dan Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Kraliyet Hayvanlara Eziyetin Önlenmesi Derneği veya RSPCA), bazı kediler ahşap mobilya ayaklarını, tırnaklarını törpülemek için mükemmel minik ağaçlar gibi görür, ancak zaman ve sabırla kedinize içgüdüsünü başka bir yere yönlendirmeyi ve bir kedi tırmalama tahtasını seçmeyi öğretebilirsiniz diyor. Onları ikna etmek için kendi kedi tırmalama tahtanızı bile yapabilirsiniz.

Hangi Malzemelerden Kaçınmanız Gerekir?

Mobilya ve diğer ev eşyası alışverişlerinde şönil, pamuk, tüvit ve ipek gibi kedi tırnaklarına kolayca takılabilecek malzemelerden kaçının. Bunlar çok yönlü, harika kumaşlardır; ama bunları kedinizin ulaşamayacağı eşyalara saklayın.

Bunlara ek olarak kedinizle yaşıyorsanız kesinlikle uzak durmanız gereken iki türde malzeme vardır:

1. Sisal

Yapraklarından halı, kıyafet ve sepete kadar birçok şeyin yapıldığı bir agave bitkisi olan sisal, dayanıklı lifleri nedeniyle kedi tahtalarında ve oyuncaklarında tercih edilen bir malzemedir. Ama aklınızdaki o büyüleyici sisal halıyı almadan önce iki kez düşünün; kedinizin bakış açısından "Sahibimin bana aldığı şu müthiş tırmalama yerine bak!" diye düşünürler.

Siz daha ne olduğunu anlamadan yeni zemin kaplamanız parçalara ayrılır. Bu da kedinizin suçu değildir elbette, kediler bu doğal liflere dayanamaz. Sisali, sadece kedi aksesuarlarına saklayın.

2. Deri

Deri mobilyalar gösterişli, yumuşak ve dayanıklıdır, ayrıca evcil hayvan kokularını ve tüylerini tutmaz, tüm bunlar da istenen bir mobilya dokuması olmasını sağlar. Ama kediler için en iyi kanepe malzemesi değildir: Hatta kedi tırnakları için birincil hedeftir.

Kolayca çizilir ve bir kere kedi tırnağı deriye dokunduğunda malzeme artık asla eskisi gibi olmaz. Deri mobilyayı onarabilirsiniz, ancak Furniture Clinic'teki deri onarım uzmanlarına göre bu, tipik olarak sekiz adımlı bir işlemdir. Tüm o çalışmanın sonunda da hiçbir zaman ilk aldığınız gibi iyi görünmeyecektir.

Yine de güzel eşyalarınız olup yaşam alanınızı tüylü dostlarınızla paylaşabilirsiniz. Önemli olan, eve getirdikleriniz konusunda akıllı olmaktır. Tırmalama ihtimalleri az olan kumaşlara yönelerek ve onlara tırnaklarını geçirebilecekleri ve geçirmek isteyecekleri güzel birkaç şey vererek siz ve kediniz, şık döşenmiş bir evde mükemmel bir uyum içinde yaşayabilirsiniz.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien, evinde iki Russian Blue ırkı kedisinin saltanat sürdüğü bir yazar, anne ve uzun süreli bir kedi ebeveynidir. Evcil hayvanlar, gebelik ve aile yaşantısı hakkında yazdığı yazılar Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de de yayınlanmaktadır. Kendisini Instagram'da ve Twitter'da @brovelliobrien adresinden bulup takip edebilirsiniz.

Related Articles

 • Mama Saklama Önerileri

  Kedi ve köpek mamalarınızı sakladığınız yer, açıldıktan sonraki kalite ve tazeliği korumak açısından büyük fark yaratabilir. Hill's tarafından üretilmiş tüm kuru ve ıslak kedi - köpek mamalarının saklanmasıyla ilgili sorular ve öneriler şunlardır.
 • Kedinizin Sizi Kapıda Karşılamasının Anlamı

  Hayvan sahibi olmanın en harika boyutlarından biri, kapıdan girdiğiniz anda tüylü bir dost tarafından karşılanıyor olmak. Bir kedinin kapıda karşılaması, bir köpek tarafından karşılanmayla aynı değildir ve kedinizin insanları selamlama şekli, onlara ne kadar güvendiğiyle ilgili çok şey söyleyebilir.
 • Evcil Hayvanlar Nedeniyle Oluşan Lekere Karşı Evde Hazırlayabileceğiniz Leke Çıkarıcı ve Koku Giderici Formüller

  Evde kendi hazırladığınız temizleyicilerle, İdrar, kusmuk ve tüy yumaklarını gibi kedi lekelerinden ve kokularından nasıl kurtulacağınızı öğrenin.
 • Kayıp Bir Kediye Yardımcı Olma

  Stray Cat Peeking From The Slit Kayıp bir kedi bulduğunuzda ne yapacağınıza, vahşi bir kedi ya da kayıp veya sokak kedisi olup olmadığını nasıl anlayacağınıza ve nasıl yardım edebileceğinize yönelik ipuçları edinin.

Related products