Kedinizin Sindirim Sistemini Destekleme

dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Sindirim sistemi bozuklukları, ne siz ne de kediniz için hoş değildir ve en endişeli zamanlardan biri olabilir. Kusmadan yumuşak dışkıya ve tam olarak ishale kadar, kedinizin gastrointestinal yolda yaşayabileceği birçok sorun vardır. Bu makelede, kedinizi en sağlıklı durumda tutmak ve bu rahatsızlıkları olmadan engellemek için kedinizin sindirim sistemini en iyi şekilde nasıl destekleyebileceğinizi inceleyeceğiz.

Söz konusu beslenme ve sindirim olduğunda kediler ne açıdan farklıdır?

Kedilerin, orijinal olarak çorak yerlerde yaşayan Afrikalı vahşi kediden evrimleştiği düşünülür. Bir eş buldukları zamanlar dışında, büyük oranda yalnızca yaşamlar sürmüşlerdir. Bazı hayvanlara kıyasla, kediler oldukça basit sindirim sistemi yollarına sahiptir ve küçük, sık ve et içerikli öğünlerle beslenecek şekilde evrimleşmiştir. Vahşi doğadaki kediler, zamanlarının büyük kısmını avlanarak geçirirler ve günde 10-20 küçük öğün yerler. Kedilere zorunlu etoburlar da denir; yani beslenmelerinde et olmak zorundadır, bazı aminoasitler gibi yalnızca ette bulunan bazı besinleri kendileri üretemezler.

Kedinizin sindirim sistemini destekleme: mama, besleme şekli ve stresten kaçınma

Kedinize hangi mamayı vermelisiniz?

Temel olarak kedinizin kedi mamasına ihtiyacı vardır. Bu saçma gelebilir ancak zorunlu etoburlar oldukları için onları köpek maması gibi başka bir besinle beslerseniz tüm besin ihtiyaçlarını karşılayamayabilirsiniz. Kedinize her zaman yaşına uygun olan, eksiksiz ve dengeli bir kedi maması verin. Yani yavru kediler için yavru kedi maması, yetişkin kediler için yetişkin kedi maması ve yaşlı kediler için yaşlı kedi maması. Kediniz kısırlaştırıldıysa veya evde çok hareket etmiyorsa daha aktif, dışarıya çıkan bir kediye göre daha düşük kalorili mamayla beslemeniz gerekir.

Kedinizin ideal kiloda olup olmadığını veteriner hekiminize sorun ve olması gereken kiloya göre besleyin. Aşırı kiloluysa veya zayıfsa o anki kilosundan farklı olacaktır.  

Kediniz hiçbir zaman bir sindirim sistemi sorunu yaşamadıysa o zaman kaliteli, eksiksiz ve dengeli bir kedi maması uygun olacaktır. Kediniz sindirim sistemi rahatsızlıklarına yatkınsa veteriner hekiminiz, kedinize özel sorunlara yönelik olarak yüksek düzeyde sindirilebilir bir mama veya tedaviye yönelik beslenme önerebilir.

Mümkünse kedileri her zaman yaş ve kuru mama karışımıyla beslemeye çalışın. Kediler dokulara oldukça dikkat eder, bu nedenle onları en başından çeşitli mamalara alıştırırsanız belirli bir mama türü vermeniz gerektiğinde kedinizin değişikliği kabul etme ihtimali daha yüksek olur. Yaş mama ayrıca su tüketimini sağlamanın da harika bir yoludur.

Kedinizi beslemenin en iyi yolu

Kediler basit ve oldukça kısa sindirim sistemi yollarına sahiptir, bu nedenle bir veya iki büyük öğün yerine, küçük ve sık öğünlere daha uygundurlar. Gün içinde birkaç küçük öğünle beslemek, kedinizin iştahını açık tutar ve gün boyunca tok hissetmesini sağlar; ayrıca sindirim sistemi yolları bu şekilde evrimleştiği için sindirime de yardımcı olur. İdeal olarak günde 4-6 öğün şeklinde besleyin.

Gün içinde evde değilseniz öğünleri ayırmak için zamanlayıcılı mama makineleri kullanışlı olabilir. Ayrıca kediler gün ve gece boyunca aktif olmaya eğilimli olduklarından, aç kedi dostunuzun gece yarısı sizi uyandırmaması için gece saatlerinde de bir öğün verecek şekilde programlayabilirsiniz.

Kedinizin strese girmesini önleyin

Kediler anlaması güç, hassas canlılardır ve birçok etkenden kolayca strese girebilirler: aynı evde veya çevrede başka kedilerle yaşamak, iç mekanda tutulmak, ziyaretçilerin gelmesi, evde bebek veya küçük çocuk olması ya da ebeveyninin tatile gitmesi. Stres, kedi dostlarımızda sindirim sistemi bozukluklarının en çok önleyebileceğimiz etkenlerinden biridir. Sorunun bu olduğunu düşünüyorsanız stresi azaltmak için ev ortamında yapabileceğiniz birçok küçük değişiklik bulunur.

Protein kediniz için çok fazla olabilir mi?

Kediler zorunlu etoburlar oldukları için bazı kişiler, beslenmelerindeki protein oranının yüksek olması gerektiğini söyleyebilirler. Kediler, köpeklere göre daha yüksek oranda proteine ihtiyaç duysa da çok fazla proteinin, mikrobiyomlarında olumsuz bir etkisi olduğu görülmüştür ve uzun vadede bağırsak sağlığı için zararlı olabilir.

Herhangi bir endişeniz varsa kedinizin zihninin ve vücudunun, aynı zamanda sindirim sistemi yolunun mutlu olmaya devam etmesi için ne yapabileceğiniz konusunda veteriner hekiminizle veya hemşirenizle konuşun.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA