Kedilerin mobilyaları tırmalamayı bırakması için beş ipucu

Kedilerin tırmalamasıyla başa çıkma yöntemleri konusunda size yardımcı olacak pek çok ipucu var; bunlar arasında en başta yer alan beş tanesini seçtik. Daha fazla ipucunuz varsa, bunları rahatça Facebook sayfamızda paylaşabilirsiniz!

  1. Tırmalamasını durduramazsınız, o halde bunu denemeyin. Kediler birkaç nedenden dolayı tırmalar. Bunlardan biri egzersiz, diğeri ise bölgesini işaretlemektir. Patilerinde küçük bezler vardır ve bu bezler insanların fark edemeyeceği bir koku bırakır. Üçüncü tırmalama nedeni de, kendini iyi hissetmektir. Kedinizin tırmalamasını engellemek yerine, enerjinizi tırmalaması için daha uygun yerler bulmasına yardımcı olmak için kullanın.
  2. Kedinize bir alternatif sağlamak için, tırmalayabileceği, sizi çıldırtmayacak bir şey bulmalısınız. Tırmalama ağacı iyi bir alternatiftir; ancak egzersiz yapan yetişkin bir kedinin asılması için yeterince sağlam bir tırmalama ağacı almayı unutmayın. Sallanmaya başlarsa, kedinizin bunu hatırlayacağından ve uzak duracağından oldukça emin olabilirsiniz. Ağacı normal olarak tırmaladığı bir yerin yakınına yerleştirmekle başlayın ve ağacı dışında başka bir şeyi tırmalamaya hazırlandığını görürseniz, yumuşak bir şekilde doğru tarafa yönlendirin. Doğru seçimi yaptığında, ödül bisküvisi ile ödüllendirin.
  3. Her zaman gözetim altında tutma fırsatınız yoksa ve mobilyanın belirli bir bölümünü tırmalama konusunda büyük bir inadı varsa, o bölümü hoşlanmayacağı bir şeyle kaplamayın deneyin. Örneğin yüzeyi yapışkan hale getirmek için çift taraflı bant kullanın. Veya, yüzeyi rahatsız bir hale getirmek için biraz alüminyum folyo ile kaplayın.
  4. Kedilerin hem sözlü, hem de fiziksel olarak azarlanması konusunda söylenecek çok şey vardır ve genellikle hiçbiri olumlu değildir. Bununla birlikte, kedinize bazı yerleri tırmalamasının uygun olmadığı konusunda gerçekten kesin bir işaret vermeniz gerekiyorsa, bir su püskürtme şişesi yararlı olabilir. Kısa süre püsküren su ona zarar vermeyecek, ancak bu objeyi tırmalamasının hoşgörülmediği konusunda açık ve hızlı bir geri bildirim almasını sağlayacaktır.
  5. Sabırlı olun. Kediler alışkanlıkları olan hayvanlardır ve muhtemelen siz de mobilyalarınıza zarar vermeyi hemen bırakmasını istiyorsunuz. Ancak eşyaları çok sertçe çeker ve öfkelenirseniz, bu durum ilişkinizi etkileyebilir ve daha iyi hale getirmez. Eşyaları tırmalamaya devam ediyorsa, kedilerinizin davranışınızı etkileyebilecek altta yatan diğer bozukluklar konusunda veteriner hekiminizden tavsiye isteyin.

Tırmalama karşıtı başka ipuçlarınız ya da kediniz ve mahvolmuş mobilyalar hakkında hikayeleriniz varsa lütfen Facebook sayfamızda bunları bizimle paylaşın!