Kedi Sahiplendirme: Yeni Bir Ömürlük Yuva Bulma İpuçları

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kendinizi bir kediye yeni bir ev bulma sorumluluğu altında bulursanız bu süreç can sıkıcı olabilir. Kediye yeni bir yuva bulmayı öğrenmek ve bu sürede kedinin ihtiyaçlarını karşılayacak sevgi dolu bir ev bulma zaman ve sabır ister. Ancak yeni bir ömürlük yuva bulma sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olması için izleyebileceğiniz bazı stratejiler mevcuttur.

Kedi Sahiplendirme: Her Şey Sırayla

Bir kediye yeni ev bulunması gereken birkaç senaryo olabilir ve bunlardan en yaygın ikisi, bir evcil hayvan ebeveyninin ölmesi ya da artık kedisine bakamayacak duruma gelmesidir. Özellikle kedi dahil olmak üzere herkesin yas tuttuğu durumlarda bir evcil hayvana yeni bir ev bulmak asla kolay bir iş değildir. Ancak onu bir barınağa teslim etmeden önce kediyi kendiniz sahiplendirmeyi veya güvenilir bir akrabadan veya arkadaşınızdan istemeyi göz önünde bulundurun.

Yeni bir kedi ailesi ararken evinizde kedinin rahat edebilmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Kedi güvende ve rahat olduğunda aramanıza başlayabilirsiniz.

Büyük ela gözlü, zayıf çizgili kedi.

Kediye Yeni Ev Bulma

En iyi senaryoda, kedinin ilk ebeveyni; veteriner hekimin adı, mama tercihleri ve hatta mikroçip şirketi (bu, iletişim bilgilerinin değiştirilmesini çok daha kolay hale getirir) gibi kedinin tıbbi geçmişiyle ilgili kayıtları saklamıştır. Özenli kayıtlar olmasa bile kediyi, sahiplenilmesi için iyi bir duruma getirmek düşündüğünüzden kolay olabilir.

Tıbbi Güncellemeler

Tıbbi kayıtları olsa bile kediyi, gerekirse yeni aşılar ve ilaçlarının yenilenmesi dahil, genel sağlık kontrolü için bir veteriner hekim ofisine götürün. İdeal olan onu kendi veteriner hekimine götürmenizdir ancak kendi veteriner hekiminize de götürebilirsiniz. Kedinin kayıtlarının basılı kopyalarını isteyin ve ilgilenen yeni sahipleriyle buluştuğunuzda bunları da yanınızda götürün.

Veteriner hekime gittiğinizde, henüz yapılmadıysa kediyi kısırlaştırmayı göz önünde bulundurun. Kısırlaştırma, kedinin sahiplenilme ihtimalini artırır çünkü Cats Protection'ın da belirttiği gibi bu prosedürler, gebelik ihtimalini ortadan kaldırır ve diğer birçok avantajının yanı sıra, bazı hastalıkların oluşması riskini büyük ölçüde azaltır. Kısırlaştırma, idrar püskürtme ve sinirlilik dahil olmak üzere özellikle erkek kedilerle istenmeyen davranışları azaltır.

Haberi Yaymaya Başlayın

Kedi sahiplenilmeye hazır olduğunda sosyal medyanın sihrinden yararlanabilirsiniz. Şirin fotoğraflar çekin ve kedinin kişiliğini ve durumunu vurgulayan eğlenceli bir gönderi yazın ancak dürüst olun. Yalnızca kedinin sahiplenilmesine yardımcı olması için özel bir sosyal medya hesabı da oluşturabilirsiniz! Sonrasında yerel hayvan kurtarma grupları, barınaklar ve veteriner hekim ofisleri gibi güvenilir kurumlarla iletişime geçip gönderinizi paylaşmalarını rica edin.

Teknoloji dışındaki yöntemleri de unutmayın. Ağızdan ağıza yayma ve el ilanları asma da bir kediye iyi bir yuva bulmak için oldukça etkilidir. Haberi arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla paylaşın. Ne kadar çok kişi bilirse kedinin yaşamı o kadar iyi olacaktır.

Kedinin yeni evine karar vermeden önce her yeni adayı dikkatli bir şekilde araştırın. Cats Protection'ın vurguladığı gibi bir kediyi sahiplendirmek ya da ona yeni ev bulmak önemli bir karardır. Bu yüzden, yeni evin onun için iyi olacağından kesinlikle emin olmak önemlidir. Kedinin avukatı sizsiniz: Yalnızca güvenli ve sevgi dolu bir ev halkına güvenin.

Hayvan Barınağı Seçme

Kediyi bir barınağa bırakmak zorundaysanız onunla gerçekten ilgilenecek ve ona ev bulmak için gerçekten çaba gösterecek bir barınak tercih edin. Hill's Food, Barınak ve Sevgi programı, itibarlı bir barınak bulmak için iyi bir kaynaktır.

Bir kediye ev bulmak duygusal bir deneyimdir ancak yuvaya ihtiyacı olan bir kedi için mükemmel evcil hayvan ebeveynleri bulduğunuzu bilmek değerli olabilir.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D.; Cat Writers' Association (CWA) üyesi, STEAM eğitmeni ve sadık bir kedi ebeveynidir. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Mama Saklama Önerileri

  Kedi ve köpek mamalarınızı sakladığınız yer, açıldıktan sonraki kalite ve tazeliği korumak açısından büyük fark yaratabilir. Hill's tarafından üretilmiş tüm kuru ve ıslak kedi - köpek mamalarının saklanmasıyla ilgili sorular ve öneriler şunlardır.
 • Kedinizin Sizi Kapıda Karşılamasının Anlamı

  Hayvan sahibi olmanın en harika boyutlarından biri, kapıdan girdiğiniz anda tüylü bir dost tarafından karşılanıyor olmak. Bir kedinin kapıda karşılaması, bir köpek tarafından karşılanmayla aynı değildir ve kedinizin insanları selamlama şekli, onlara ne kadar güvendiğiyle ilgili çok şey söyleyebilir.
 • Evcil Hayvanlar Nedeniyle Oluşan Lekere Karşı Evde Hazırlayabileceğiniz Leke Çıkarıcı ve Koku Giderici Formüller

  Evde kendi hazırladığınız temizleyicilerle, İdrar, kusmuk ve tüy yumaklarını gibi kedi lekelerinden ve kokularından nasıl kurtulacağınızı öğrenin.
 • Kayıp Bir Kediye Yardımcı Olma

  Stray Cat Peeking From The Slit Kayıp bir kedi bulduğunuzda ne yapacağınıza, vahşi bir kedi ya da kayıp veya sokak kedisi olup olmadığını nasıl anlayacağınıza ve nasıl yardım edebileceğinize yönelik ipuçları edinin.

İlgili ürünler