Irk Boyutu Köpek Zekasında Etkili mi?

Yayımlayan : Jean Marie Bauhaus
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kesinlikle hangi köpek ırklarının en zeki köpekler olduğuna yönelik listeler görmüşsünüzdür. Bu listeler biraz değişiklik gösterse de genelde ortak bir noktaları vardır: Daha büyük köpek ırkları çoğunluktadır. Peki küçük köpekler? Onlar da zeki değil mi? Chihuahua veya minik poodle'ınızın dahi olduğunu biliyor olabilirsiniz. Peki bu ırklar neden o listelere hiç dahil edilmiyor? Zeka söz konusu olduğunda küçük ve büyük köpekler karşılaştırmasının içyüzünü açıklıyoruz. En sevdiğiniz küçük ırkın listelere asla girememesinin nedenini öğrenmek için okumaya devam edin.

Akıllı Köpekler

Rehber köpek, şehirde kör bir adama yardım ediyor
Bir kişi matematik dehası olabilirken, diğerleri müzik, estetik ve atletik alanında başarılı olabilir. İnsanlar gibi köpekler de farklı zeka ve yetenek türlerine sahiptir. Önde gelen köpek zekası uzmanı Profesör Stanley Coren'ın araştırmasına dayanarak Pets4Homes, üç farklı zeka kategorisi tanımlar. Bunlar şu şekildedir:

  • İçgüdüsel zeka. Bu, köpeğin ırkının yetiştirilme amacına yönelik görevleri gerçekleştirme yeteneğidir. Örneğin, tazılar avı takip etme ve avlama için yetiştirilmişken çoban köpekleri, kuzulara ve büyükbaş hayvanlara çobanlık yapmak için yetiştirilmiştir. Diğer köpekler de belirli görevleri yerine getirmek üzere yetiştirilen ırklardır. Bu ölçü, bu köpeklerin içgüdüsel görevleri ne kadar iyi yaptığını gösterir. Ayrıca, arkadaş köpeklerin sahiplerinin ruh hallerine ve duygusal belirtilerine ne kadar uyum sağladığını gösterir. Her köpekte belirli ölçüde içgüdüsel zeka vardır.
  • Uyarlanabilir zeka. Bu zeka ölçüsü, bir köpeğin insan müdahalesi olmadan sorunları ne derecede çözebildiğine yöneliktir. Örneğin, bir köpeğin uzanması zor bir yere düşen yiyeceği kendisine gösterilmeden alabilmesi için uyarlanabilir zekaya ihtiyacı vardır.
  • Çalışma ve itaat zekası. Bu zeka ölçüsü, köpeklerin terbiyeli olması ve komut verilen görevleri yerine getirmesi için ne derecede ve ne kadar hızlı eğitilebildiğini gösterir. Bu kategorideki puanı yüksek olan köpekler itaat, çeviklik, spor ve diğer eğitim türlerinde uzmanlaşmaya yatkındır.

Akıllı köpek ırkları listesi genelde üçüncü kategoriye odaklanır ve ilk ikisini çoğunlukla yok sayar. Birkaç istisna dışında, 25 ile 40 kilo arasındaki büyük ırk köpekler, bu sonuncu kategoride en iyi performansı göstermeye yatkındır.

Küçük Köpekler ve Büyük Köpekler

Bu, 15 kilodan zayıf olan daha küçük ırk köpeklerin aptal olduğu anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır! Çoğu küçük köpek, diğer zeka ölçülerinde iyi puan alır. Ayrıca köpek IQ testlerinin itaat ve eğitilebilirlik yerine, mantığa ve problem çözmeye odaklandığını unutmamak gerekir. Peki küçük köpekler neden bu son kategoride daha düşük performans gösterir? Bununla ilgili birkaç teori vardır ve hiçbiri, küçük köpeğinize bir utanç şapkası takmanızı gerektirmez.

Kafa Şekli

Psychology Today, kayda değer bir çalışmanın köpek kafasının şekli ile eğitim kolaylığını ilişkilendirdiğini belirtmektedir. Teoriye göre hem bulldog ve pug'lar gibi kısa yüzleri ve düz burunları olan brakisefal köpekler hem de tazılar gibi dar, uzun yüzlü olan dolikesefal köpekler, belirli görevler için üretilmiş ırklardır: birinci grup dövüş ve koruma, ikincis grupsa koşma ve avı kovalama. Diğer yandan Labrador retrievers gibi ortalama şekilli başa sahip olan mezosefal köpekler bu tür bir özelliğe sahip değildir ve araştırmacılara göre, bu durum onlara, yeni görevleri öğrenme konusunda daha iyi yapan daha fazla bilişsel esneklik kazandırmıştır.

Huy

çimde oturan şirin Malta köpeği
Bir köpeğin huyu, onun eğitilebilirliğini ve itaatkarlığını etkiler. Golden retriever veya border collies gibi zeki köpek listelerine giren ırklar genelde son derece dost canlısıdır ve memnun etmeye hevesli olurlar. Diğer yandan, Applied Animal Behaviour Science'ta 2010'da yapılan bir araştırmaya göre küçük köpekler, çoğunlukla endişeli ve heyecanlıdır, inatçı ve itaatkar olmayan davranışlar sergiler.

Bazıları kendi akıllarının ve iradelerinin olmasının aslında küçük köpekleri, daha büyük ve tasasız arkadaşlarından daha zeki yaptığını iddia etmektedir. Söz konusu korkusuzluk ve aşırı heyecan olduğunda, dünyanın küçük köpekler için büyük köpekler için olduğundan daha korkutucu bir yer olduğu anlaşılabilir. Küçük köpekler, yeni numaralar öğrenmek yerine olası tehlikeleri izlemekle çok meşgul olabilirler.

Evcil Hayvan Ebeveynlerinin Etkisi

Diğer bir teori de küçük köpeklerin itaat ve eğitim kategorisinde genelde daha düşük olan performanslarının, aslında doğuştan gelen yetenekleriyle hiç ilgisi olmadığı ve tamamen onlara gösterilen davranış ve koşullandırmayla ilgili olduğudur. Applied Animal Behaviour Science'ta yapılan bir çalışma, küçük ırk köpek ebeveynlerinin köpekleriyle öfke, heyecanlanma ve korkusuzluğu güçlendirecek ve itaat öğrenimini zayıflatacak şekilde etkileşime geçmeye eğilimli olduğunu göstermektedir. Örneğin, küçük ırk köpek ebeveynleri genelde eğitim ve köpekleriyle etkileşim konusunda büyük köpek ebeveynlerine göre daha tutarsızdır. Ayrıca küçük ırk köpek ebeveynleri köpeklerinin davranışlarını düzeltmek için azarlama ve çekiştirme gibi cezalara daha eğilimlidir ve bu davranışların, köpeklerde korkusuzluğu ve öfkeyi güçlendirdiği görülmüştür. Çalışmada, küçük köpek ebeveynlerinin genelde, köpeklerin daha terbiyeli ve itaatkar olmasını sağlayacak geri getirme veya yürüyüşe çıkma gibi oyun ve paylaşım aktivitelerinde daha az bulunduğu ortaya çıkmıştır.

En zeki köpekler listelerinin daha büyük köpeklere karşı pozitif önyargılı olduğu görünse de aslında, genelde memnun etmeye hevesli ve eğitilmesi kolay köpeklere karşı pozitif önyargılılar. Bizi yanlış anlamayın. Düzgün davranışları öğrenmek ve belirli görevleri yerine getirmek için köpeklerin gerçekten akıllı olması gerekiyor. Akıllı köpek listelerindeki çoğu ırk, hepsi komutları saygıyla yerine getirecek mükemmel servis, polis ve asker köpekleri olabilir.

Ama köpeğinizi en iyi siz tanırsınız. Küçük köpeğinizin parlak bir zekaya sahip olduğuna inanıyorsanız bu doğrudur. İşin özü, köpeğinizin akıllı olup olmadığını söylemek için bir listeye ihtiyacınız yok. Köpeğinizin sevgiye ve ilgiye layık olması için de akıllı olmasına gerek yok.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, yazılarını kucağındaki tüylü bebekleriyle Tulsa, Oklahoma'dan yazan bir evcil hayvan annesi, evcil hayvan blogu ve roman yazarıdır.

İlgili Yazılar

İlgili ürünler