Yavru Köpeğim Ne Kadar Büyüyecek?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yavru köpeğim ne kadar büyüyecek? Bu, veteriner hekimlerin, yeni yavru köpek sahiplerinden veya daha önce sahiplenmedikleri bir ırkı sahiplenen deneyimli köpek severlerden en sık duydukları sorulardan biridir. Bazıları yalnızca meraktan sorarken bazıları da sahiplenmeden önce, evlerinde yeterli alan olacağından emin olmak için bilmek isterler. Ayrıca yeni tüylü dostlarını eve getirmeden önce kafes, köpek yatağı veya tasma boyutu gibi diğer lojistik konuları da merak ederler.

Veteriner hekiminiz yavru köpeğinizin büyümesi ve hangi boyutta olabileceği konusunda sizi yönlendirecek en iyi kişi olsa da pati boyutuna veya ırk işaretlerine bakmak gibi diğer bilinen yöntemler de sizi doğru yönlendirebilir (veya yönlendirmeyebilir). Köpeğinizin ne kadar büyüyeceğini tahmin etmeye yönelik en sık kullanılan yollardan bazılarını burada bulabilirsiniz.

Pati Boyutu Bir Gösterge midir?

Bazıları, bir yavru köpeğin patisi ne kadar büyükse yaşı ilerlediğinde o kadar büyüyeceğini gösterdiğini söyler. Ancak bu, her zaman doğru bir sonuç vermez. İri bir Bernese dağ köpeğinin patileri bir corgi'nin patilerinden daha büyük olsa da boyutlarına göre küçük patileri olan (zarif bir collie) daha iri köpekler veya tam tersi de (bulldog gibi) vardır. İnsan yavrularında olduğu gibi yavru köpeğiniz de uzun, ince, tıknaz olabilir veya büyürken orantısız oldukları aşamalardan geçebilir.

Kahverengi labrador patisi tutan el.

Saf Irklar ve Kırma Irklar

Sevimli bir köpeği sahiplendikten sonra "köpeğim ne kadar büyüyecek" diye merak ediyor musunuz? O zaman, maalesef, emin olmak için tam olarak büyümesini beklemeniz gerekebilir. Yavru köpeğinizin ırkını tam olarak bilmiyorsanız, genlerin boyutunu nasıl etkileyeceği, bir tahmin oyunudur. Köpeğinizin, iki küçük ırkın veya iki büyük ırkın yavrusu olduğunu biliyorsanız tamamen büyüdüklerinde boyutunun ne olacağını tahmin edebilirsiniz ama bunun hâlâ bir tahmin olduğunu unutmayın.

Saf ırk bir yavrunun ulaşacağı son boyutu tahmin etmek bile şaşırtıcı bir şekilde zordur. Yavrular arasındaki en küçük veya en büyük köpek olabilir veya yavruyken geçirdiği bir hastalık nedeniyle aynı ırktaki diğer köpeklerden farklı bir hızda büyüyebilir. Bir ırka ait resmi olarak bildirilen standartları okuyarak o ırktaki köpeklerin ne kadar büyük olacağını tahmin edebilirsiniz.

Veterineriniz, evcil hayvanınızın büyümesine yönelik beklentileriniz için size bazı temel ilkeler sağlayabilmelidir. Kendiniz araştırma yapmayı seviyorsanız her ırkın beklenen boyut aralığı için The Kennel Club 'ın köpek ırkları veri tabanına göz atın.

Ebeveynlerini Kontrol Edin

Köpeğinizin olası yaklaşık kilosunu ve boyutunu tahmin etmenin en iyi yollarından biri, mümkünse annesine ve babasına bakmaktır. Yetişkin boyları ve kiloları, kendi köpeğinizle ilgili beklentilerinizin iyi bir belirleyicisi olabilir. Hatta bu, insanlar için de sık sık tavsiye edilir. Ancak evcil hayvan sahiplerinin çoğu, yeni evcil hayvanlarının ebeveynleri hakkında hiç olmasa bile, çok az bilgiye sahip olurlar.

Büyüme Grafiği

Daha zahmetli olan başka bir yöntem de köpeğinizin zaman içinde büyümesini grafik haline getirmektir. Çoğu köpek, bir yaşına kadar tamamen büyürken bazı ırkların tam olarak büyümesi bir buçuk yıl sürer. Köpeğinizin yavru halinden üç aya, altı aya veya bir yıla kadar büyümesini grafik haline getirmek, tamamen büyüdüğünde ne kadar büyük olacağını daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Ancak bu yöntem, aynı ırk evcil hayvanı olan diğer evcil hayvan sahiplerinin deneyimlerine göre karşılaştırma yapmanızı gerektirir. Köpeğiniz benzersizdir ve bireysel özellikler, genel boyuta yönelik en önemli belirleyici faktördür.

Irk geçmişine bakmak veya veterinerinize danışmak dışında yavru köpeğinizin ne kadar büyük olacağını belirlemenin bilimsel bir yolu yoktur. En iyisi araştırmanızı erken yapmanızdır, böylece yeni evcil hayvanınızla oynamaya ve onunla birlikte olmaktan keyif almaya zaman ayırabilirsiniz. Şüpheniz varsa eğer büyük kafesi satın alın.

Yazar

Erin Ollila

İlgili Yazılar

 • Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

  Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır.
 • Yavru Köpek Zaman Çizelgesi: Yavru Köpekler Yetişkin Bir Köpek Olurken Nasıl Büyür & Gelişir

  Yavru köpekler ne zaman katı gıda tüketmeye başlar? Yavru köpekler ne zaman aşılanmalıdır? Yavru köpeğinizin gelişiminin hangi döneminde olduğunu öğrenmek için gelişim-zaman çizelgemizi kullanın.
 • Tasma ve tasma kayışı ile tanışma

  Dogs running Hangi tip tasma? Yavru köpeğinizin ilk tasması kesinlikle zincir ya da metal boğma bir tasma değil, tokalı bir tasma olmalıdır.
 • Ayrılık

  Evde tek başına kalması bir seçenek değildir. Süresi ne olursa olsun, yavru köpeğinizi asla tek başına bırakmamalısınız. RSPCA'ya göre, bir milyondan fazla köpek evde tek başına kaldığında endişelenmekte, gürültücü ve zarar verici olmakta, sıklıkla evi kirletmektedir.

İlgili ürünler