Köpeğim Neden Üzerimde Oturuyor? Beş Olası Neden

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

"Yanımda rahat bir yer olmasına rağmen neden bu köpek benim üzerimde oturuyor? diye kendinize sorduğunuz oldu mu hiç?" Bu durum şirinlikten mi kaynaklanıyor yoksa köpeğinizin üzerinizde oturması veya yatmasının arkasında bazı gerçek motivasyonlar mı var? Gerçek şu ki, bazı köpekler sadece eğlenmek için üzerinizde yatarken bazılarında bu davranışa neden olan bir itici güç mevcuttur. Köpeğinizin yanınızda değil de üzerinizde oturmasının beş nedenini ve onun ne zaman kucağınızda oturmasını ve ne zaman oturmamasını sağlamayla ilgili bazı pratik bilgileri burada bulabilirsiniz.

Kokularını Yaymak

Bazı köpeklerin "kanepedeki oturduğunuz yere" oturma veya tüm kanepe üzerinde yuvarlanma amacı kokusunu yaymak ve sizin ona ait olduğunuzu göstermektir. Bunun yeterli olmadığını hissettiklerinde, sizin üzerinde oturmak için harekete geçerler. Çoğu köpek sahibi ilk başta bu davranışı çok önemsemez, ancak bu davranışın bir kalıp haline gelip gelmediğini fark etmek önemlidir. Köpeğiniz bu davranışı başka bir köpek evinizi ziyaret ettikten ya da o köpek dışarı çıktıktan sonra yapıyorsa, köpek sahiplerinin yavrularına biraz daha fazla ilgi göstermeleri gerekiyor olabilir. Bu konuya ekstra dikkat etmek köpeğinizin kendisinin tamamen size ait olduğundan emin olmasına ve evin içinde istenmeyen işaretlerin oluşmasını engellemesine yardımcı olacaktır.

Black great dane sits on boy's lap at the park.Cins ve davranış ilişkisi

Bazı köpek cinsleri çok sevecendir ve her zaman size ait olan bir alanda bulunma gereksinimi duyarlar. Örneğin Danualar, nazik devler olarak kabul edilir ve çocuklara özel sevgi gösterdikleri bilinmektedir. Bu yüzden, büyük bir köpeğin oyun arkadaşıyla bağ kurup onu koruma yöntemi olarak küçük bir kucakta oturmaya çalışması normaldir.

Tahakküm Kurmak

Yeni bir köpekle karşılaştığınızda köpeğin üzerinizde hakimiyetini kurmak için oturup oturmadığını kendinize sorabilirsiniz. Yakın zamanda ailenize yeni bir köpek eklediyseniz, bunlardan biri alfa köpek olduğunu iddia etmek için üzerinize oturabilir. Köpekler insanların üzerine oturduğunda genellikle daha yüksekte olurlar ve kontrolün daha fazla onlarda olduğunu hissederler. Köpeğiniz kucağınızda otururken havladığını ya da başka evcil hayvanlara hırıldığını fark ederseniz, bu onun hakimiyet iddiasında bulunmaya ihtiyaç duyduğunu gösteren bir işaret olabilir. Bu davranışın daha sıklaşması veya agresifleşmesi durumunda, Konuyla başa çıkmanın yolları hakkında veterinerinizle konuşma vaktinin geldiğini söyleyebiliriz. Yine de bu durum çoğu köpek için sadece bir kez ortaya çıkan bir hadisedir ve endişelenmenize gerek yoktur.

Brown dog sits on a lady's lap sitting on the floor.Sadece Eğlenmek İstiyorlar

Hem dişi hem de erkek köpekler bazen sadece eğlence amaçlı sahiplerinin üzerine otururlar. Bu oturmaya kucağınızda bir miktar yuvarlanma ve hatta eğlenceli sesler çıkarma eşlik edebilir. Bu, köpeğinizle hafif sıklet bir güreş müsabakası ardından sizi duştan çıkmışcasına sırımsıklam edecek şekilde öpmesiyle sonuçlanacaktır. Yani bırakın kucağınıza otursun ve birlikte yaşayacağınız komik anların tadını çıkartın!

Kucaklama Zamanı

Gün içerisinde bazen köpek sahipleri "Keşke üzerimde oturan bir köpek olsa." şeklinde düşünebilirler. Uzun bir işgünü ya da stresli bir olayın ardından, birçok köpek sahibi kucağında ya da kollarında bir köpeğin bulunmasının sunduğu rahatlamadan hoşlanır. Köpekler ve insanlar koltuk üzerindeki alanı paylaştıklarında birlikte kaliteli zaman geçirebilirler. Bu yüzden köpeğinizin yanınıza ya da yere uzanmasını teşvik etmekten ziyade onu kucağınıza yatırarak sarılın ve bu anın tadını çıkarın.

Köpeklerin üzerinizde oturmasının çeşitli nedenleri olabilir ama kesin olan bir şey var ki; o da daima size bu kadar yakın bir köpeğe sahip olmak günlerinizin daha keyifli geçmesini sağlayacaktır!

Katkıda Bulunan Kişinin Öz Geçmişi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger bir eğitimci ve yazar olmanın yanı sıra iki çocuk, üç köpek ve üç kedi annesi. Köpeği Jake, bulduğu her fırsatta kucağında oturmaya bayılıyor! Pennsylvania'nin kırsal kesiminde aktif ve ekoloji dostu bir hayatın keyfini sürüyor.

 

Related Articles

 • Yılbaşında Kilo Aldırmadan Köpeğinizi Mutlu Etme

  Yılbaşında Kilo Aldırmadan Köpeğinizi Mutlu Etme.
 • Yavru Köpeğimin Vücut Dilini Nasil Anlayabilirim?

  Kuyruk sallama ve duruş gibi şeyler dahil yavru köpeğinizin davranışlarını vücut dilinden nasıl okuyacağınızı ve bu davranışın, yaşla birlikte nasıl değiştiğini öğrenin.
 • Ayrılık kaygısı

  Dogs running Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir. Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır.
 • Küçük Köpek Irkları: Bilmeniz Gerekenler

  Küçük bir köpek sahiplenmeyi mi düşünüyorsunuz? Size uygun olup olmadığına karar vermek için mama ve yaşama alanı özellikleri gibi küçük ırk köpeklerle ilgili avantajları ve dezavantajları düşünün.

Related Products