Gıda Alerjileri Köpeğinizi Ne Şekilde Etkileyebilir?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Alerjiler kimse için eğlenceli değildir; özellikle de size ne sorunu olduğunu söyleyemeyen köpekleriniz için. Gıda alerjileri ve gıda intoleransları, siz ve köpeğiniz için gerçek bir sıkıntı olabilir ve bunların kökenine inmek gerçekten zor olabilir. Genelde "advers gıda reaksiyonu" (AFR) olarak adlandırılan alerji, yiyecekteki belirli bir bileşene anormal tepkidir. Advers gıda reaksiyonlarının iki temel türü vardır: bağışıklık sisteminin dahil olduğu alerjiler ve bir bağışıklık elemanı olmadan meydana gelen gıda intoleransları. Alerjiler genelde biftek veya tavuk gibi yiyeceklerin protein bileşenlerine karşı reaksiyonken intoleranslar katkı maddeleri gibi diğer bileşenlere karşı görülen reaksiyondur.

Alerji gibi advers gıda reaksiyonlarına ne neden olur?

Köpeklede gıda alerjilerinin/intoleransının en yaygın nedenleri biftek ve tavuk, süt ürünleri gibi protein kaynakları ve buğdaydır. Köpeklerin, belirli bir yiyeceğe karşı alerjik reaksiyon geliştirmesi aylar veya yıllar sürebilir. Ancak bu olduğunda, o yiyeceğe karşı neredeyse her zaman negatif bir reaksiyon gösterecektir.

Gıda alerjileri/intoleransı, her yaşta görülebilir ve yaşam boyu devam edebilir. Batı Highland Beyaz Teriyeri, İspanyol Cocker ve İrlanda Setter'i gibi bazı köpek ırklarında gıda alerjisi/intoleransı gelişmesi olasılığı daha yüksektir.

Köpeğim belirli bir gıdaya alerjik mi?

Köpeğinizde belirli gıda alerjilerini teşhis etmek zor olabilir. Gıda alerjisinin/intoleransının en yaygın belirtileri sindirim sistemi bozuklukları, deride tahriş veya ikisinin birleşimidir. Köpeklerde deri lezyonları sıklıkla yüz, ayaklar ve kulaklarda görülür.

Gıda alerjileri sıklıkla diğer deri hastalıklarını taklit eder ve birçok köpekte aynı zamanda pire ısırığı hassasiyeti ve atopi gibi başka alerjiler de görülür. Kronik veya tekrarlayan dış kulak enfeksiyonu olan köpeklerde gıda alerjileri muayeneleri yapılmalıdır.

Köpeğinizde advers gıda reaksiyonu görülürse aşağıdaki işaretlerden bazılarını fark edebilirsiniz:

 • Kusma veya ishal
 • Zayıf tüyler
 • Şişkinlik
 • Sık sık kaşınma ve tüy dökülmesi
 • Kırmızı ve iltihaplı deri
 • Kronik kulak problemleri
 • Küçük köpeklerde yavaş gelişim

ÖNEMLİ: Gıda alerjisinin/intoleransının bazı belirtileri, başka ciddi rahatsızlıkların belirtileri ile benzerdir. Bu nedenle bu belirtilerin herhangi birini fark ederseniz veteriner hekiminize danışın.

Tedavi: Doğru beslenmenin önemi

Alerjilerin veya intoleransın yönetilmesindeki temel hedef, sorumlu olan gıdayı bulmak ve bunun tüketiminden kaçınmaktır. En pratik ve doğru yöntem, beslenme eliminasyonu denemesidir. Burada, köpeğinizin yediği mamadaki şüphelenilen bileşen beslenmeden çıkarılarak belirtilerin iyileşip iyileşmediği gözlemlenir. Rahatsızlığa neden olan bileşeni belirlemeye çalışırken, köpeğinizin diğer tüm köpek mamalarına, sofra gıdalarına, ödül mamalarına, atıştırmalıklara ve çiğneme oyuncaklarına erişiminin olmamasına dikkat edin.

Köpeğiniz gıda alerjilerinden muzdaripse onu doğru köpek maması ile beslemek daha da önemlidir. Mama, mümkün olduğunca az protein bazlı bileşen ve katkı maddesi içeren, eksiksiz ve dengeli bir mama olmalıdır.

Köpeğinizin belirli bir tür protein kaynağına alerjisi varsa veteriner hekiminiz, özel olarak parçalanmış proteinler içeren bir mama önerebilir. Bunlara hidrolize proteinler denir ve bunlar, vücudun bağışıklık sisteminin fark edemeyeceği, yani radara yakalanmayacak kadar küçüktür. Veteriner hekiminizin önerebileceği bir diğer yaklaşım; köpeğinizin beslenme geçmişine bağlı olarak yumurta, ördek, somon, kuzu, geyik veya alabalık gibi köpeğinizin hiç tüketmediği bir protein kaynağı içeren bir mamayla beslemektir.

Doğru teşhis ve tedavi seçenekleri için daima veteriner hekiminize danışın ve köpeğinizin mama hassasiyeti için en iyi mamayı önermesini isteyin. Kolayca yetersiz beslenmeye yol açabileceğiniz için köpeğinizin beslenmesinden bazı bileşenleri doğrudan çıkarmayı denemeyin.

Veteriner Hekiminize Sorulacak Sorular:

 1. Köpeğime alerjileri nedeniyle vermemem gereken herhangi bir gıda var mı?
  • İnsan yiyeceklerinin köpeğinizin sağlığını nasıl etkileyebileceğini sorun.
 2. Köpeğimin alerjileri için belirli bir mama önerebilir misiniz?
  • Köpeğiniz için beslenmeyle ilgili dikkat edilecek konuları sorun.
  • Köpeğinize önerilen mamadan ne kadar ve ne sıklıkla vermeniz gerektiğini öğrenin.
  • Önerilen köpek mamasıyla birlikte hangi ödülleri verebileceğinizi sorun.
 3. Köpeğimin durumunda iyileşme belirtilerini ne kadar hızlı bir şekilde görebilirim?
 4. Köpeğim için gıda alerjileri/gıda intoleransı hakkında bazı yazılı talimatlar veya bir broşür verebilir misiniz?
 5. Sorularım olursa size veya hastaneye en kolay nasıl ulaşabilirim (e-posta/telefon)?
  • Takip randevusuna ihtiyacınız olup olmadığını sorun.
  • Hatırlatma e-postası veya bildirim gönderilip gönderilmeyeceğini sorun.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS