Erken dönemde eğitim

Published by
min read

Yavru köpeğiniz nasıl öğrenir?Puppy

Herkes, bir yavru köpeğin iyi huylu, mutlu ve arkadaş canlısı olmasını ister; ancak ondan, yalnızca verdiğinizi alabileceksiniz. Bu durum, eğitime erken dönemde başlamanın neden çok önemli olduğunu açıklamaktadır. Gerçekten de, eğitim muhtemelen onu almanızdan önce başlamış olacaktır; yavru köpeğiniz, bazı temel kurallara uyumayı öğrenmenin yanı sıra tuvalet eğitimi almış olabilir. Gerçekten de, eğitim muhtemelen onu almanızdan önce başlamış olacaktır; yavru köpeğiniz, bazı temel kurallara uyumayı öğrenmenin yanı sıra tuvalet eğitimi almış olabilir.

Yavru köpeğiniz çok hızlı bir şekilde öğrenecektir; dolayısıyla, nasıl davranacağını hemen öğrenmesi önemlidir. Bunun açık olduğu söylenebilir; ancak yavru köpeğiniz, öğretmeden öğrenemiyor olabilir ve bu nedenle ilk günden itibaren ona nasıl davranacağını öğretmeniz gerekecektir.

Bu konuda yüzlerce kitap mevcuttur ve pek çok alanda yavru köpek eğitim kursları olduğunu göreceksiniz. Veteriner hekiminiz, yavru köpeğiniz için en iyi yöntemin hangisi olduğu konusunda size tavsiyelerde bulunabilir ve hatta kendisi bir kurs verebilir. Eğitim yaklaşımı için pek çok farklı yöntem olmakla birlikte, herkesin izlemesi gereken bazı altın kurallar vardır:

 

İyi çocuk: Köpekler çağrışım yoluyla öğrenir; bu yüzden, yavru köpeğiniz iyi bir şey yaparsa onu ödüllendirmelisiniz. Bu davranışın daha sonra tekrarlanma olasılığı çok daha yüksektir. Ancak ödülle davranış arasında bağlantı kurulmalı, yani yavru köpek bir ya da iki saniye içinde hızla ödüllendirilmelidir. Ödül mama ya da övgü olabileceği gibi, her ikisi de kullanılabilir ve hatta bir oyun olabilir.

 

Eğitim süresini örneğin iki dakika gibi kısa bir süreyle sınırlamalı, ancak günde beş ya da altı kez eğitim vermelisiniz. Ve yavru köpeğinize evin içinde, dışında ve yürüyüş sırasında olmak üzere farklı ortamlarda eğitim vermelisiniz; ancak talimatlarınızı anlaması için yavru köpeğinize en iyi fırsatı sağlamak amacıyla, dikkatini dağıtan herhangi bir şey olmamasını sağlamalısınız.

 

Olmaz iyi çocuk: Yavru köpeğinizin, neyi yapıp neyi yapamayacağını öğrenmesi gereklidir. Örneğin çiğneme, onun keşfetme davranışları arasındadır ve neyi çiğneyip neyi çiğneyemeyeceğini bilmiyor olacaktır. Bu şekildeki istenmeyen davranışı dikkate almamanız gereklidir; ancak bu, ona bağırmanız ya da bir yere vurmanız veya öfkeli bir şekilde bakmanız gerektiği anlamına gelmez. Yalnızca o orada yokmuş gibi davranmalısınız.

Bununla birlikte, elektrik kablosunu çiğnemek gibi bazı davranış tiplerinin göz ardı edilmesi çok tehlikeli olabilmektedir. Aynı şekilde, bağırmak ya da vurmak çözüm değildir; “Hayır” diyerek yaptığı şeyi durdurmalı, dikkatini çekmeli ve davranışını durdurarak dikkatini size yönelttiğinde onu ödüllendirmelisiniz.

 

Yalnızca HAYIR

Yavru köpeğinizin öğrenmesini isteyeceğiniz tek sözcük varsa, o da ‘hayır’ sözcüğüdür. Yavru köpeğiniz potansiyel olarak tehlikeli ya da son derece zararlı bir şey yapıyorsa, kesin bir ‘hayır’ diyerek bu davranışı durdurmalısınız. Bağırmadan, yalnızca alçak, kendinden emin bir ton kullanmanız gereklidir. Davranışından vazgeçtiğinde, onu bol bol överek ödüllendirmelisiniz.

Related Articles

 • Saldırgan davranışın ortadan kaldırılması

  Pek çok insan, köpeklerin “ısırmak istediği için” ısırdığını düşünür. Ancak köpekler, iyi bir neden olmadıkça saldırganlaşmaz ve köpeklerin çoğu, kendilerini stresli bir durumda hissettikleri için saldırganlık gösterirler.
 • Köpek ve yeni gelen bir bebek… birbirleriyle mükemmel bir şekilde geçinebilirler

  Dogs running Doğru bir hazırlıkla, bir köpeğin ve yeni doğan bebeğin bir araya gelmesi hiçbir sorun oluşturmamalıdır. Yeni bir bebeğin dünyaya gelişi daima heyecan verici bir dönemdir ancak bazen bir köpek sizin coşkunuzu paylaşmayacaktır.
 • Köpeğimin havlamasını nasıl durdururum?

  Köpeğinizin ses düzeyini kontrol altında tutmak, sorumlu davranan bir sahip olmanın önemli bir parçasıdır. Her şeyden önce, çok fazla havlama yalnızca sizin için değil, aynı şekilde komşularınız için de rahatsız edici olabilir.
 • Yavru köpeğinizin davranış eğitimi

  Yeni yavru köpeğiniz, iyi davranışlarla donatılmış olarak gelmez. Yetiştirici ilk olarak ona biraz tuvalet eğitimi vermeye başlamış olabilir ancak onun sizin ev hayvanınız gibi davranması tamamen size bağlıdır.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Puppy Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Large Breed Chicken büyük ırk köpek yavrularında iskelet sisteminin gelişimi desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve ideal seviyelerde mineral düzeyine sahiptir. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Medium with Lamb & Rice

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Lamb & Rice bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal oranlarda omega -3 & 6 yağ asitleri mevcuttur. </P> <P><BR><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Small & Mini Puppy Dog Food with Chicken

  <p> </p><p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Small & Miniature sağlıklı beyin, kas ve kemik gelişimini ve bağışıklık sistemini desteklemek adına formüle edilmiştir. Balık yağından elde edilen DHA ve yüksek seviyelerde antioksidan içerir.</p><p> </p><p><strong></strong> </p><p> </p>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Savoury Chicken bağışıklıklık sistemi ve eklem sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve DHA katkısı mevcuttur. </P> <P><B>