Kediler İnsanlarına Karşı Korumacı mıdır?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Köpekler, sahiplerine son derece bağlı olmalarıyla bilinir. Peki kediler de korumacı olabilir mi? Kedinizin size karşı korumacı hissedip hissetmediğini ve bunu size nasıl gösterdiklerini öğrenin.

Kediler Korumacı mıdır?

Onları en çok seven insanlara karşı bile kediler sıklıkla soğuk ve mesafeli olarak nitelendirilir ancak kediler de köpeklerin sahiplerine karşı olduğu kadar korumacı olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, kediler ailelerini çok sever ve aileleri de onları sever. 2011'de yayımlanan çığır açan bir çalışmada, araştırmacılar ilk kez kediler ile insanlar arasındaki bağın, insanlar arasındaki bağ kadar güçlü olduğunu göstermiştir.

Kedinizin nerede olduğunuza veya ne yaptığınıza ne kadar ilgi gösterdiğini her zaman fark etmeyebilirsiniz ancak kediler, ailelerinin güvende tutmak için son derece keskin olan duyma ve koklama becerilerini kullanır. BBC sahiplerinde kanser ve kalp hastalığı tespit eden, onları kalp krizi konusunda uyaran, genç yaştaki sahiplerini zorbalardan koruyan ve hatta Kraliyet Donanması'nda insanların yanında hizmet eden kediler olduğunu vurguluyor.

Gri Scottish fold kediyi, sarılmış bir şekilde yüzünde tutan kadın.

Daha da sıklıkla kediler, sahiplerini tehlikeli olduklarını düşündükleri kişilere karşı korumaya çalışır. Kediler vahşi yırtıcılar olsa da insanlar, bazı kedilere büyük ve korkutucu görünür. Kediler içgüdüsel olarak kendi bölgelerini ve sahiplerinin bölgesini savunur.

Kedinizin günü kurtarmak için müdahale ettiğini hayal etmek sevimli gelse de onlar hareketleri hakkında muhtemelen böyle düşünmüyorlar. National Geographic'te ünlü hayvan davranış bilimcisi Dr. John Bradshaw, insanların "kedilerin de bize benzer düşünceleri ve niyetleri olduğunu düşünme" eğilimi konusunda uyarıyor." Kediniz sizi bir şeyden (veya birinden) koruma girişiminde bulunuyorsa muhtemelen yalnızca içgüdüsünü dinliyordur.

Aşırı Korumacı Kedi Belirtileri

Bazı durumlarda kediler, saldırganlık noktasına kadar korumacı olabilir. Kedinizi neyin savunmaya geçirdiğini anlamak için kedinizin sözlü olmayan iletişimine dikkat etmeyi deneyin.

Kedinizin korumacı modda olup olmadığını anlamak için aşağıdaki kedi vücut diline bakın:

 • Büyük gözler
 • Uydu anteni gibi dışa dönük dik kulaklar
 • Keskin ve hızlı kuyruk hareketleri
 • Yere yakın duruş
 • Dişlerin ve/veya tırnakların gösterilmesi
 • Tıslama, hırlama veya tiz sesle bağırma
 • Isırma veya tırmalama

Aşırı Korumacı Kediyle Başa Çıkma

Korumacı bir kedi, ayrıca korkak bir kedidir ve bu korku, saldırganlığa dönüşebilir. Dışarı çıkmadan ce ön kapınız için "Dikkat, saldırgan kedi!" tabelası almadan önce saldırgan kedinizi sakinleştirmenin yollarını bulun ve onlara davranışının kabul edilemez olduğunu öğretin.

Kedinizin düşmanca tavrını ödüllendirmemeniz gerekse bile saldırgan bir kediyi cezalandırmak da çözüm olmayacaktır. RSPCA, kedinizi kötü davranışı için azarlarsanız veya cezalandırırsanız muhtemelen bunu anlamayacağını belirtiyor. İstenmeyen davranıştan caydırmak yerine kedinizi daha çok sinirlendirerek veya korkutarak durumu kötüleştirebilirsiniz. Peki bu tür durumlarda yapılacak en iyi şey nedir? Uzaklaşın ve evinizdeki diğer kişilerin de aynı şeyi yapmasını sağlayın.

Kediler korumacı mıdır? Tuhaf bir şey kokladıklarında, duyduklarında ya da başka bir şekilde hissettiklerin tepki vermek hayvan içgüdüsüdür. Korktuklarında savunmaya geçmek de DNA'larına kodlanmıştır. Zor anlarda kedinizin arkanızda olduğunu bilmek güzel bir duygu.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yazar, anne ve iki Mavi Rus kedisinin evini yönettiği uzun süreli bir kedi annesidir. Evcil hayvanlar, hamilelik ve aile yaşamı hakkında yazdığı çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de yayımlanmıştır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien.

İlgili Yazılar

 • Fare yakalayan kediler

  Kediler fare yakalamayı sever. Ve doğal avcılar olarak, bu işi son derece iyi yaparlar.
 • Kızgınlık dönemindeki kediler

  Kızgınlık dönemindeki kediler için özel bakım ve dikkat gereklidir. Kediniz zaten kızgınlık dönemindeyse, onun çıkardığı ulumaya benzer sesleri ve sürekli dikkat taleplerini unutamayacaksınız.
 • Yavru kedi psikolojisi

  Yavru kedinin düşünme tarzını ve bu şekilde davranmasının nedenini anlamak için çaba göstermeye değer. Bu şekilde, onunla daha da yakın bir bağ kurabileceksiniz.
 • Kediler niçin miyavlar?

  Küçük bir çocuk bile, bir kedinin çıkardığı sesi bilir ve taklit eder. Bu ayırt edici 'miyav', basit bir kedi sesi değildir.

İlgili ürünler

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »