Erkek ve Dişi Kediler Arasındaki Farklar

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Erkek ve dişi kediler arasındaki biyolojik farkları biliyorsunuzdur ancak ailenize katılacak yeni tüylü dostunuzu seçmeden önce bir cinsiyetin diğerinden daha iyi olup olmayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Kasılarak yürüyen erkekler ve mırlayan kraliçeler arasındaki farkı öğrenmek, yaşam tarzınıza ve kişiliğinize daha iyi uyacak bir kedi seçmenize yardımcı olabilir. Peki, erkek mi yoksa dişi kedi mi sahiplenmelisiniz? İlk önce dişi ve erkek kediler arasındaki farkı öğrenelim.

Hangi Cinsiyet Daha Usludur?

Erkek ve dişi kediler arasındaki davranış farkları, en çok kısırlaştırılmamış kediler bariz bir şekilde görülür çünkü davranış farkları genelde kedilerin hormonlarıyla ilgilidir. Örneğin erkek kediler, cinsel olgunluk seviyesine ulaştıklarında saldırgan olabilir, etrafa idrarla kokularını bırakabilir ve evden kaçmaya çalışabilir. Ancak kızgınlık dönemindeki dişi kediler daha sevgi dolu olabilir, neredeyse her şeye sürtünme eğilimi gösterebilir ve daha sesli olabilir. Kısırlaştırılmamış kedilerin çoğunda oldukça farklı davranışlar görülmesine rağmen, iki cinsiyet için de tüm kedilerin belirli bir şekilde davrandığı söylenemez. Bazı dişi kediler kızgınlık döneminde idrarla koku bırakırken bazı erkek kedilerin daha sevgi dolu olduğu bilinmektedir. Çoğu sahiplenme merkezi, evcil hayvan sahiplerinin kedilerini kısırlaştırmasını fazlasıyla teşvik eder. Yavru kediler kesinlikle çok tatlı fakat bir düzine yeni yavru kediniz olmadan önce evcil hayvanınızı kısırlaştırmanın doğru olup olmadığını düşünmelisiniz.  

California Üniversitesi Davis Veterinerlik Tıbbi Eğitim Hastanesi'nde yapılan bir ankete göre, insanlar genelde kedilerdeki belirli kişilik özelliklerinin ırk veya tüy rengi gibi özelliklere bağlı olduğunu varsayıyor. Örneğin, insanlar turuncu kedileri daha cana yakın ve siyah ya da beyaz kedileri daha antisosyal olarak sınıflandırdı. Ancak çoğu kedi sahibi ve veteriner, cinsiyete ya da renge göre kedi seçiminin daha sevimli veya bağımsız bir kediniz olacağının garantisi olmadığını söyleyecektir. Bir kedinin büyüdüğü ortam ve evcil hayvan sahibinin kişiliği, çoğunlukla davranışları genetikten daha çok etkileyebilir.

Yerde turuncu oyuncağıyla oynayan Maine coon.

Görünüş İçin Tam Puan

Kedi ırklarını ayırt etmek genelde köpek ırklarını ayırt etmekten daha zordur. Sahipleneceğiniz kedi farklı özelliklere, ayırt edici bir renge ve uzun ya da kısa tüylere sahip olabilir. Birçok memelide olduğu gibi her ırktan erkek kediler, dişilere kıyasla biraz daha iri olmaya eğilim gösterir. Ancak genel anlamda, hem dişi hem de erkek kediler, 2,5 - 5,5 kilogram ağırlığında ve 20 - 25 cm uzunluğunda olur. Kedinize verdiğiniz mamanın türü, yaptıkları egzersiz miktarı ve genel sağlıkları görünümleri üzerinde çok büyük etkiye sahiptir.

Yalnızca görünümüne bakarak kedi seçmek çok da faydalı değildir. Evinize getireceğiniz yeni bir kedi arıyorsanız çok çeşitli yaşta, ırkta ve kişilikte kedilere ev sahipliği yapan Blue Cross gibi bir sahiplenme merkezini ziyaret edin. Birçok merkez, kedilerin ziyaret etmeden önce inceleyebileceğiniz fotoğraflarını içeren bir web sayfası sunar ve barınak personeli, size kedilerin geçmişiyle ilgili bilgiler verebilir. Bir kediyle ilk kez karşılaştığınızda kedinin yanına oturun ve onun size yaklaşmasını bekleyin. Temas etmeden önce kedinin size bir dokunmasına veya sürtünmesine izin verin. Son kararınızı vermeden önce her zaman birkaç farklı kediyle biraz zaman geçirin.

Erkek mi Yoksa Dişi Kedi mi Sahiplenmeliyim?

Söz konusu, mükemmel tüylü dostunuzu seçmek olduğunda kedinin cinsiyeti aslında önemli değildir. Yavruluktan yetişkinliğe geçen erkek ve dişi kediler arasında bazı davranışsal farklar olsa da bir kedinin genetiği ve yaşadığı ortam, ikinizin ne kadar bağ kurabileceğiniz konusunda daha büyük bir rol oynar. Bu yüzden birkaç kediyle tanışmak için vakit ayırın ve en iyi arkadaşınız olacak kediyi seçin. Erkek ve dişi kediler arasındaki farklar, bir kedi seçerken yalnızca küçük bir role sahip olmalıdır.

Yazarın Biyografisi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Bir evcil hayvan ebeveyni olan Chrissie Klinger, evini, evcil hayvanı, iki çocuğu ve kocasıyla paylaşmaktan çok mutlu. Chrissie ders vermediği veya blog yazmadığı zamanlarda, tüm aile üyeleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanmakta. Evcil hayvan ebeveynlerinin evcil hayvanlarıyla daha aktif ve anlamlı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak makaleler yazmaktadır.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »