Kedinizin Miyavlamasının Altındaki Anlam: Özgün 5 Kedi Sesi

$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evinizi bir kedi dostunuzla paylaşırken gün boyunca birçok farklı kedi sesi duyarsınız. Her ne kadar bazı seslerin anlamı kolayca sezilse de (örneğin mama kaplarının çevresinde dolaşıp size bakarak miyavlama), ne demek istedikleri her zaman çok da bariz değildir. Bazen özellikle çenesi düşük bir kedinin ebeveyni olabilirsiniz. Kediler yaşlandıkça veya işitme duyuları bozuldukça daha konuşkan olduklarından, bu durum özellikle yaşı ilerlemiş tüylü dostlarınızda geçerlidir

İşte aşağıdaki özgün kedi sesleri ile kedinizin neler anlattığı:

1. Miyavlama

Bir evcil hayvan sahibi olarak kedinizin çeşitli şeyler yüzünden klasik şekilde miyavladığını zaten biliyorsunuz. Ama kediler bunu birbirlerine yapmaz, peki o zaman size ne anlatmaya çalışıyor? Kediniz miyavını mama veya su istemek, eve döndüğünüzde sizi karşılamak veya rahatlatıcı bir okşama veya karın kaşıma talep etmek için kullanabilir (bunun için göbeklerini açacaklardır). Kediler ayrıca duruma bağlı olarak sizinle farklı türlerde miyavlama ile konuşur, mesela "kanepedeki o yeri ben istiyorum" - her zamanki gibi.

Mama yerken, kum kabını kullanırken veya benzer değişik bir zamanda kesintisiz miyavlama, kendilerini iyi hissetmedikleri anlamına gelebilirken, çoğunlukla tüylü dostunuz sadece size merhaba demeye geliyordur.

2. Mırıldanma

Uzun bir günün sonunda kediniz size sokulduğunda, burnunu sürttüğünde ve mırıldandığında hayat bundan daha iyi olamaz. Trupanion'un söylediğine göre mırıldanma, kör ve sağır doğan yavru kedilerin anneleriyle iletişim yoludur, ama bütün kediler hayatları boyunca bu yöntemi kullanır - sizinle bile. Kedinizin mırıldanmalarına yakından dikkat edin, tonunda ve titreşiminde belli belirsiz değişimler fark edeceksiniz; tüm bunlar mutlu olduklarını ve işlerin iyi gittiğini ifade etmelerine yardımcı olur.

Daha az bilinen bir sebep: Kediler ürktüklerinde de kendilerini rahatlamak için bu seslendirmeyi kullanabilir, bu yüzden küçük motorları çalışmaya başladığında tüylü dostunuza bol bol sevgi gösterdiğinizden emin olun.

3. Tıslama

Bir kedi tısladığında ve hatta hırladığında zalim olduğu için bunu yapmıyordur, korkmuştur ve bu yüzden savunmadadır. Evcil hayvanınız evinizi ziyaret eden bir yabancıya (ve hatta tanıdıkları, ama hoşlanmadıkları birine) veya başka bir kediye "uzak dur" uyarısı olarak tıslayabilir. Nihayetinde herkese patronun kim olduğunu hatırlatıyordur (ipucu: siz değilsiniz).

Animal Planet, "Yapabiliyorsanız kedinize bağırmak veya sert bakmak yerine tıslamayı duymazdan gelin," diye tavsiye veriyor. Zaman tanıyın ve onlara duyduğunuz içten sevginin yeniden gün yüzüne çıkmasını bekleyin, tıslama ortadan kaybolacaktır. Sinirlerini yatıştırmak için onlara alan tanımak, her zaman kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır.

4. Uluma

Ulumanın sadece köpeklere özgü olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün! American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Amerika Hayvanlara Eziyeti Önleme Derneği veya ASPCA), "bazı kedi ırkları, özellikle de Siyam kedileri aşırı miyavlamaya ve ulumaya daha yatkındır," diyor, bu yüzden sadece biraz gürültücü bir kızınız da olabilir. "Üreme organları sağlam" bütün kediler, bir eş çekmek için uluyacaktır.

Kediniz bu kriterlere uymuyorsa acil bir durumda oldukları, belki bir yere sıkıştıkları, hatta yaralandıkları için uluyor olabilir. Diğer senaryolarda kediler, hemen gelip, size getirdikleri avlarını görmenizi istedikleri için uluyabilir (bu, her zaman bir oyuncak olmayabilir). Her türlü durumda her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için konuşkan ev arkadaşınıza hemen gereken ilgiyi gösterin.

5. Cıvıldama

Bu, kedilerin çok özel durumlar için ayırdıkları tuhaf seslerden biridir. Çoğu kez kediniz camın dışında bir kuş, sincap ya da tavşan gördüğünde ev halkını uyarmak için cıvıldayacak veya şakıyacaktır. The Humane Society'ye göre bu, tam uzunlukta bir miyavlama olmayıp daha çok bir komut gibidir ve kedi bunu genç bir yaşta, annesi bebeklerini hizaya sokmak için bu sesi kullandığında öğrenir. Birden fazla kediniz varsa onları bu şekilde birbirleriyle sohbet ederken de duyabilirsiniz. Zamanla sizi mama kaplarına veya yatağa götürme konusunda kandırmak için bu numarayı kullanacaklardır.

Bu kedi seslerine yakından dikkat etmek, en iyi dostunuzla aranızda daha anlamlı bir bağ kurmanızı sağlayacaktır. Ayrıca onların ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza da yardımcı olacaktır; böylece kendilerini mutlu, sağlıklı ve güvenli hissetmelerini sağlamak için onlara gereken her şeyi verebilirsiniz.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

 

Christine O'Brien, evinde iki Russian Blue ırkı kedisinin saltanat sürdüğü bir yazar, anne ve uzun süreli bir kedi ebeveynidir. Evcil hayvanlar, gebelik ve aile yaşantısı hakkında yazdığı yazılar Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de de yayınlanmaktadır. Kendisini Instagram'da ve Twitter'da @brovelliobrien adresinden bulup takip edebilirsiniz.

 

Related Articles

 • Fare yakalayan kediler

  Kediler fare yakalamayı sever. Ve doğal avcılar olarak, bu işi son derece iyi yaparlar.
 • Kızgınlık dönemindeki kediler

  Kızgınlık dönemindeki kediler için özel bakım ve dikkat gereklidir. Kediniz zaten kızgınlık dönemindeyse, onun çıkardığı ulumaya benzer sesleri ve sürekli dikkat taleplerini unutamayacaksınız.
 • Yavru Kedi Psikolojisi: Kedinizin Ne Düşündüğünü Anlama

  Yavru kedinize mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için onu anlamak önemlidir. Yavru kedinizin ne düşündüğü ve yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Kediler niçin miyavlar?

  Küçük bir çocuk bile, bir kedinin çıkardığı sesi bilir ve taklit eder. Bu ayırt edici 'miyav', basit bir kedi sesi değildir.

Related products

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
 • Hill's SCIENCE PLAN Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>