Kedilerde yas

Published by
min read

Kedilerde yas tutma davranisi konusuna fazla dikkat gösterilmemektedir ve bunun nedeni büyük oranda, 'yabanil' dogalarinin büyük bölümünü koruyan bagimsiz hayvanlar olarak görülmeleridir. Ancak kediler, bir baska kedinin kaybindan sonra davranis degisiklikleri göstermekte ve bazen bu degisikliklerin anlasilmasi güç olabilmektedir.

Kediler çok baglandiklarinda, arkadaslarinin kaybi nedeniyle üzülme olasiliklari daha yüksektir. Sürekli olarak kavga eden kediler dahi, kavga arkadaslarinin kaybi nedeniyle yas tutabilmektedir. Hiç kimse bir kedinin ölümü anlayip anlamadigini hiçbir zaman bilemeyecek olsa da, onlar bir ev arkadaslarini kaybettiklerini ve evde bazi seylerin degistigini kesin olarak bilmektedir. Bir evcil hayvanin kaybi durumunda sahibinin hissettigi üzüntü de kediye yansiyabilmekte ve onun hissedebilecegi karmasaya eklenmektedir.

Yas belirtileri

Aslinda arkadasini kaybettiginde bir kedinin nasil davranacagini tahmin etmenin hiçbir yolu yoktur. Bazi kediler hiç etkilenmemis gibi görünmekte ve çok az sayida kedi, ev arkadaslari yok oldugunda olumlu bir sekilde mutlu gibi dahi görünebilmektedir. Diger kediler ise yemeyi birakabilmekte ve çevrelerine karsi ilgilerini yitirebilmekte, yalnizda hareketsizce oturabilmektedir; bu da, onlarin depresyonda olduklarini gösterir. Çok az sayida kedi, bir arkadasini yitirdiginde kisilik ya da davranis degisiklikleri göstermektedir.

Kedilerin kayip durumundaki yasina iliskin önemli herhangi bir arastirma yapilmamis olmakla birlikte, Amerika Hayvanlara Iskence Yapilmasini Önleme Dernegi tarafindan yapilan bir anket arastirmasinda, kedilerin, bir arkadaslarinin ölümünden sonra daha az yedigi, daha fazla uyudugu ve daha fazla ses çikardigi saptanmistir. Ancak ankete katilan 160 aile bireyinin verdigi bilgiye göre, bir arkadasini kaybetmis olan tüm ev hayvanlari, sevindirici bir biçimde alti ay içinde normale dönmüstür.

Nasil yardimci olabiliriz?

Yas tutan bir kedinin kaybinin üstesinden gelmesine yardimci olmak için yapabileceginiz birkaç sey vardir. Degisikliklerin en düsük düzeyde tutulmasi kediye, arkadasi olan bir kedinin kaybini kabullenmesi için zaman verir. Kedinin rutin uygulamalarini ayni sekilde koruyun. Beslenme zamanlarindaki degisiklikler ve hatta yalnizca etraftaki mobilyalarin tasinmasi daha fazla strese neden olabilir. Yas tutan bir kedi mamasini yemeyi birakabilir. Birkaç gün mama yemeyen bir kedi, hepatik lipidozis adi verilen, potansiyel olarak ölümcül bir karaciger hastaligi açisindan tehlike altindadir. Mamayi hafifçe isitarak ya da içine su veya et suyu koyarak veya et suyunu yemesi için tesvik edin. Ögün zamanlarinda güven vermek için kedinizle birlikte oturun. Yalnizca sindirim sorunlarina neden olabileceginden, istahini arttirmak için mama degistirme girisiminde bulunmayin. Kedi üç gün boyunca mama yemezse, veteriner hekim tavsiyesine basvurun.

Kaliteli zaman

Tüy bakimi yaparak, oksayarak ve oyun oynayarak, yas tutan kediyle daha fazla zaman geçirin. Bu, evde algiladigi herhangi bir degisiklik için kedide olumlu bir düsünce gelismesini saglayacaktir. Kaybedilen kedinin yerini hemen doldurmaya çalismayin. Geride kalan kediniz, uzun süre arkadaslik ettigi kediyi özleyebilecek olsa da, kaybi yüzünden hala üzgünken bir yabanciyi hos karsilamasi mümkün degildir. Bu sirada yeni bir kedinin gelisi, yalnizca fazladan stres kaynagi olusturur. Pek çok türde oldugu gibi, arkadasinin cansiz bedenini koklayarak ve burnunu ona sürterek zaman geçirmesi, yas tutma sürecinin zorunlu bir parçasi olabilir. Bu nedenle, ötanazi uygulanan kediye ait bedenin veteriner kliniginde yakilmasi yerine, eve getirilmesi yararli olabilir Çarpici davranis degisikliklerinin ortaya çiktigi her durumda, kedi her zaman altta yatan fiziksel bir sorun açisindan veteriner hekim tarafindan kontrol edilmelidir. Çözümlenmeyen davranis sorunlari için hayvan davranisi uzmanlarina sevk edilebilir.

Related Articles

 • Evin içine idrar püskürtme ve idrarını yapma

  Kedilerin çoğu tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve sürekli olarak evin içindeki bir kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkıyalacaktır.
 • Evin İçine Dışkılama | Hill's Pet

  Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle, dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir.
 • Yavru kediniz niçin tırmalıyor

  Kediniz büyüdükçe, tırnakları da büyüyecektir. Ve onların sivri kalmasını sağlamak için de tırmalayacaktır. Tırmalama, bölgeyi belirlemenin doğal bir yöntemi ve iyi bir gerginik kazanmanın mükemmel bir yoludur.
 • Kediler niçin miyavlar?

  Küçük bir çocuk bile, bir kedinin çıkardığı sesi bilir ve taklit eder. Bu ayırt edici 'miyav', basit bir kedi sesi değildir.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>