Kediler Okşanmaktan Hoşlanır mı?

Yayımlayan :
minute timp citire

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Birkaç yıl önce Frontiers in Psychology dergisi, evcil hayvan sahiplerinin zaten bildiği bir şeyi onayladı: Hayvanlarla pozitif etkileşim, insanlarda stresi azaltır. Bu sağlığınız ve uzun ömürlülüğünüz açısından harika bir haber ancak bir kediniz varsa bu hissin karşılıklı olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Kediler okşanmaktan hoşlanır mı? Onları kucağımızda tutmaktan hoşlandığımız kadar kediler de bundan hoşlanıyor mu?

Doğru şekilde yaparsanız evet. Birçok kedi, dost canlısı olmadıklarına yönelik yaygın ve değişmeyen efsaneye rağmen insanların sevgisinden hoşlanır. Hatta kedinizi okşamak ve kucağınıza almak ikinizin arasında sevgi dolu bir ilişki kurmaya yardımcı olur.

Okşamak İçin Yaklaşma

Kedinizi okşamak karmaşık bir iş olabilir. Kolayca kedinin işaretlerini yanlış okuyabilir ve onlara yanlış şekilde ya da dokunulmasını istemedikleri bir noktaya dokunabilirsiniz.

Çiçekli bir halıda uzanan Mavi Rus kedisini okşayan bir adamın eli.
Örneğin, kedinizin yerde yuvarlandığını ve karnını açtığını varsayalım. Ancak sevimli karın tüylerini okşamayı denediğinizde sizi tırmalıyor veya ısırıyor. Cats Protection, sırtında yuvarlanmasının kedinizin size güvendiğini gösterme şekli olduğunu belirtiyor. Ancak çoğu kedi için bu, karnını okşamanız için bir davet değil! Sizi tırmaladığında veya ısırdığında kedinizin sizden nefret edip etmediğini veya hiç sevilmek isteyip istemediğini merak edebilirsiniz. Aslında size sadece onları o anda, orada okşamanızı istemediklerini söylüyorlar.

2013 yılında Physiology & Behaviour dergisinin yaptığı bir çalışma, kedileri okşamanın onları strese soktuğu şeklinde yanlış yorumlandı. İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nde Antrozooloji Enstitüsü yöneticisi John Bradshaw, hayvanlarda anksiyete yaratan şeyin onları okşamak değil, kedilerin yaşamlarındaki bir şey olduğu konusunda National Geographic'ı onayladı. (Deneyde, yalnız yaşayan kedilerdeki stres ile birden çok kedi olan evlerde yaşayan kedilerdeki stres karşılaştırıldı.) Okşamak kedinizi rahatlatabilir, bu yüzden tereddüt etmeden kedinizi sevebilirsiniz.

Baş, Omuzlar, Yanaklar ve Burun

Peki kediler vücutlarının hangi bölgelerini okşanmasından hoşlanır? Baş, çene ve boyun genelde en sevdikleri yerlerdir. Bazı kediler kuyruklarına dokunulmasından hoşlansa da bazıları kuyruklarına dokunulduğunda ürker ve hatta canı yanabilir. Yavaş hareket edin, kedinizin dokunuşunuza verdiği tepkilere çok dikkat edin ve onların tercihlerine saygı duyun.

Kedinize yaklaşırken en önemli şey, onların öncülük etmesine izin vermektir. İlk önce kedinizin işaret parmağınızı koklamasına ve burnunu parmağınıza değdirmesine izin verin. Kucağınıza almanızı isterse yüzünü elinize doğru iter ve kulaklarını, çenesini ya da sevmenizi istediği yerini size doğru yönlendirir. Yavaş hareket etmeniz daha rahat bir ortam sağlar. Kafasıyla sizi dürterse veya yanaklarını vücudunuza sürerse bu iyi bir işarettir. " Kafa sürtme" davranışı, kedilerin kokularını yanaktaki salgı bezleriyle sevdikleri ortama ve aile üyelerine bırakma şeklidir.

Kediler sevilmenin yanı sıra kucağa alınmayı da sever mi? Bazen. Çoğu kedi sarılmaktan hoşlanır ve aşamalı bir şekilde yaptığınızda genelde kucağa alınmaya hevesli olur. Kucağınıza almak için kedinize yaklaşmanın en iyi yolu, birkaç yumuşak okşamayla başlayıp dikkatli bir şekilde kucağınıza almaktır. Sallanmamaları için dört ayağını da tuttuğunuzdan emin olun. Kollarınızda güvende hissederlerse orada kalmaya daha istekli olurlar. Kıpırdanırsa ve inmek isterse onu yavaşça yere bırakın ve daha sonra yeniden deneyin. Sarılmayı öğrenmek yavaş ilerleyen bir süreçtir ve yere bırakırken kollarınızın tırmalanmaması çoğunlukla güzel bir ödül olur.

Çenesini kaşıtan tarçın renkli kedi.

Irk Önemli mi? Peki Yaş?

Bazı kedi ırkları, okşanmaya ve sarılmaya karşı diğer ırklardan daha açıktır. Örneğin Siyam kedisi, sevgi dolu Ragdoll kediler gibi sizden ilgi isteyen oyuncu ve eğlenceyi seven bir ırktır.

Kediniz fiziksel ilgiye direniyorsa telaşlanmayın. Onun kişiliği veya yetişme şekli bu olabilir. Yavru bir kedi erken yaşlarında insanlarla sosyalleşmezse ilgi gösterilmesine isteksiz olabilir. Yetişkin yaşlarında sahiplendiyseniz ve geçmişini bilmiyorsanız tatlı dille ikna etmeniz gerekebilir. Yukarıdaki stratejilerden bazılarını kullanarak kedinizi alıştırabilirsiniz ancak bazı kediler kucağa alınmaktan hoşlanmaz ve kucağınızda olmak yerine yanınızda olmayı tercih eder.

Güven oluşturmak her ilişkide aşamalı bir süreçtir. Siz sevgi ve ilgi gösterdikçe ödül olarak en yakın arkadaşınız olan bir kedi dostunuz olur (ve belki karnını okşama fırsatı bile elde edebilirsiniz).

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yazar, anne ve iki Mavi Rus kedisinin evini yönettiği uzun süreli bir kedi annesidir. Evcil hayvanlar, hamilelik ve aile yaşamı hakkında yazdığı çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de yayımlanmıştır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien.

İlgili Yazılar

 • Fare yakalayan kediler

  Kediler fare yakalamayı sever. Ve doğal avcılar olarak, bu işi son derece iyi yaparlar.
 • Kızgınlık dönemindeki kediler

  Kızgınlık dönemindeki kediler için özel bakım ve dikkat gereklidir. Kediniz zaten kızgınlık dönemindeyse, onun çıkardığı ulumaya benzer sesleri ve sürekli dikkat taleplerini unutamayacaksınız.
 • Yavru Kedi Psikolojisi: Kedinizin Ne Düşündüğünü Anlama

  Yavru kedinize mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için onu anlamak önemlidir. Yavru kedinizin ne düşündüğü ve yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Kediler niçin miyavlar?

  Küçük bir çocuk bile, bir kedinin çıkardığı sesi bilir ve taklit eder. Bu ayırt edici 'miyav', basit bir kedi sesi değildir.

İlgili ürünler