Yavru kedinizi anlamanız

Published by
min read

Yavru kedinizin ne istediğini anlayabilirsiniz

Kediler, çıkardıkları seslerle ya da vücutlarıyla ne istediklerini anlamanızı sağlama açısından iyidir. Yavru kedinizin size ne anlatmaya çalıştığını anlamanız uzun sürmeyecektir.

Miyav

Büyüdükçe, yavru kedinizden daha az 'miyav' duyacaksınız; ancak bunun yerine, daha yetişkin, ayırt edici 'miyavlarını' anlamayı öğreneceksiniz. Alçak perdeden gelen miyav sesleri, çoğunlukla kedinizin bazı nedenlerden dolayı rahatsız ya da mutsuz olduğunu ifade eder. Yüksek perdeden miyavlaması ise, daha mutlu olduğunu ve tekrarlamaya devam ederse, bazı nedenlerden dolayı sizden ilgi istediğini gösterir. Eninde sonunda, kedinizin ne zaman 'beni yere bırak', 'bana mama ver' ya da 'sev beni' demeye çalıştığını anlayacaksınız.

Miyavlamaların hemen hemen hiçbir zaman başka kedilere yönelmeyip, neredeyse her zaman insanlara yönelmesi ilginçtir. Dinleyin, sizinle konuşuyor!

Mırlama

Mırlama çoğunlukla bir memnuniyet belirtisidir; ancak her zaman mutlu olduğunu göstermez. Hasta ya da kaygılı olan bir kedi, bazen rahat bir şekilde mırlayacaktır. Bununla birlikte, yavru kediniz çoğu zaman size sürtünür, yüksek sesle mırlar; bu bir duygusal yakınlık belirtisidir ya da sizden bir şeyler istediğini, örneğin mama istediğini gösterir.

Tıslamalar ve Hırlamalar

Bu sesleri işitiyorsanız, korkmuş küçük bir yavru kediniz var demektir. Kendini koruyabilmek için, korkunç sesler çıkarıncaya kadar puflamaktadır. Başka hayvanlarla gerilimli karşılaşmaları sırasında, çoğu zaman bu tıslama ve hırlamaları duyacaksınız.

Sürtünme

Yavru kediniz yüzünü yukarıya doğru çevirip size sürtündüğünde, feromonlar salgılamaktadır. Feromonlar, yanaklarında salgılanan ve kendini iyi hissettiren hormonlardır. Arkadaşlığınızdan gerçekten memnun olduğunu ifade etmesi ve sizden hoşlandığını göstermesi nedeniyle, bu iyiye işarettir.

Kuyruğun anlattıkları

Bir kedinin kuyruğu, duygularının mükemmel bir göstergesidir. Mutlu bir kedi, kuyruğunu dik tutacaktır; korkmuşsa, kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştıracaktır. Yetişkin kedinin kuyruğunu açıkça sallaması, kızgın ya da sabırsız olduğunu gösterir. Gerçekten sinirliyse, kuyruğu hızla iki yana gidip gelecektir; bu, açıkça tehdit edici bir davranıştır. Birden kasılan bir kuyruk, yavru kedinizin heyecanı ve merakının kesin bir işearetidir.

Dikilmiş kulaklar da, aynı şekilde etrafında olup bitenlerle ilgilendiğinin bir göstergesidir. Önce dikip, sonra öne doğru eğerse, rahat ve cana yakındır. Ancak bir kedinin kulakları kafasına göre düz olacak şekilde aşağıya indiğinde, bu bir saldırı belirtisidir ve bir kavga çıkması durumunda, onları önünden çeker.

Yavru kedinizin 'masajları'

Bir kedinin rahatça oturmak üzere olduğu yeri masaj yapar gibi ovalaması sık görülen bir davranıştır. Bu hareket, memnuniyeti göstermektedir ve annesinden süt emdiği ve süt akışını arttırmak için meme ucuna masaj yaptığı zamana geri dönüştür.

Kedinizin mizaç özellikleri: meraklı ve meraklı

Hiç kuşku yok ki, kedinin çok meraklı bir mizacı vardır. Kediniz etraftayken gazeteyi masanın üzerine açıp okumayı denediniz mi hiç? Masanın üzerine sıçrayıp gazetenin tam ortasına oturacak ve onu yerinden kımıldatmanız için size meydan okuyacaktır. Bu gazetenin yerine hiçbir şey koymanıza olanak kalmayacaktır; rahat bir mindere ya da koltuğa geçmesi için istediğiniz kadar onu kandırmaya çalışabilirsiniz. Neden? Çünkü gazetenin üzerine yerleşerek, sizin tüm dikkatinizi kendisinde toplayacaktır.

Sırtının üzerinde yuvarlanır ve bacaklarını gererse, kediniz size güvendiğini ve tamamen itaat etiğini gösteriyor demektir. Ayrıca ilgi de istemektedir. Kucağınıza atlar ve mutlu bir şekilde kıvrılıp yatarsa, hiç şüphesiz yeni çevresini inceliyordur.

Related Articles

 • Kedilerde yas

  Kedilerde yas konusuna fazla ilgi gösterilmemektedir bunun nedeni, çoğunlukla 'yabanıl' yapılarını büyük oranda koruyan bağımsız hayvanlar olarak görülmeleridir.
 • Evin içine idrar püskürtme ve idrarını yapma

  Kedilerin çoğu tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve sürekli olarak evin içindeki bir kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkıyalacaktır.
 • Evin İçine Dışkılama | Hill's Pet

  Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle, dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir.
 • Yavru kediniz niçin tırmalıyor

  Kediniz büyüdükçe, tırnakları da büyüyecektir. Ve onların sivri kalmasını sağlamak için de tırmalayacaktır. Tırmalama, bölgeyi belirlemenin doğal bir yöntemi ve iyi bir gerginik kazanmanın mükemmel bir yoludur.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Tuna

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Turkey

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli hindi seçeneği ile tam ve dengeli beslenme