Kedinizin Davranışlarını Anlama

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediler, bir şey istediklerinde sözlü olarak veya vücutlarıyla size anlatma konusunda iyidir. Peki kediniz tam olarak ne söylemeye çalışıyor? Kedinizin davranışı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kediler miyavlamalarıyla ne söyler?

Yavru kediniz büyürken küçük "miiv" seslerinin yerini daha yetişkin, ayırt edici "miyav"lar almaya başlar. İlginç bir şekilde, kediler evcilleştirme yoluyla insanlarla "konuşmayı" öğrendiler. Miyav sesleri asla diğer kedilere değil, insanlara yöneltiliyor. Bu nedenle dinleyin, sizinle konuşuyorlar!

Alçak miyav sesleri genellikle kedinizin herhangi bir nedenle rahatsız veya mutsuz olduğu anlamına gelir. Yüksek sesli, neşeli miyavlar daha mutlu olduğu anlamına gelir ve bunu tekrar etmeye devam ederse herhangi bir nedenle dikkatinizi çekmek istiyordur. Nihayetinde yavru kedinizin ne zaman "beni besle", "beni sev" veya "Artık okşanmaktan çok sıkıldım!" demeye çalıştığını anlarsınız.

Mırlama ne anlama gelir?

Mırlama çoğunlukla bir memnuniyet işaretidir ancak her zaman böyle olmak zorunda değildir. Hasta veya endişeli olan kediler de kendilerini yatıştırmak için bazı mırlar. Ancak kediniz size sürtünürken veya kucağınızda otururken sesli bir şekilde mırlıyorsa bu çoğunlukla bir sevgi gösterisi veya mama gibi bir şey istediğinin işaretidir.

Kediniz neden tıslar ve hırlar?

Bu sesleri duyarsanız korkmuş veya sinirli küçük bir yavru kediniz olabilir. Bu seslere genellikle tüylerini kabartma veya kulaklarını geriye doğru yatırma gibi duruşlar ya da ifadeler eşlik eder ve kendilerini korumak için mümkün olduğunca korkutucu olmaya çalışırlar. Genelde diğer hayvanlarla gergin karşılaşmalarda tısladıklarını ve hırladıklarını duyarsınız ancak bu sesleri, ona yaptığınız bir şeyden mutlu olmadıklarını size belirtmek için de kullanırlar.

Kediler neden yüzlerini size sürter?

Kediniz yüzünü size sürttüğünde yanaklarındaki feromonları "Benim!" demenin bir yolu olarak üzerinize aktarırlar. Feromonlar,; sahiplik, alarm veya cinsel durum gibi farklı durumları iletebilen, kedinin tüm vücudunda üretilen kimyasal mesajlardır. Yavru kediniz sizi sevdiğini ve sizin varlığınızda rahat olduğunu gösterdiği için yüzünü sürtmesi iyi bir işarettir.

Kedi kuyruğu vücut dili

Kedi kuyruğu, hislerinin mükemmel bir göstergesidir. Mutlu bir kedi kuyruğunu yukarıda tutarken korkmuş bir kedi kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırır veya tüylerini kabartır. Yetişkin bir kedinin kuyruğunun geniş şekilde sallanması, sinirlilik veya sabırsızlık göstergesidir. Gerçekten sinirliyse kuyruğu hızlı şekilde iki yana sallanır ve bu kesinlikle tehdit edici bir davranıştır. Kasılan bir kuyruk, kesinlikle yavru kedinizin heyecanlı ve meraklı olduğunu gösterir. Bir kediyi okşuyorsanız ve kuyruğu kasılmaya ya da iki yana sallanmaya başlıyorsa bu, genellikle sıkıldıkları anlamına geldiğinden elinizi çekmeniz en iyisidir. Bu ince kedi iletişimleri genellikle çocukların tırmalanması veya ısırılmasıyla sonuçlandığı için çocuklarınızın da bu işaretleri bildiğinden emin olun. Bize söylemeye çalıştıklarını fark etmediğimiz için bu durumlarda genelde kediler suçlanır.

Yavru kedinizin kulakları da size ipuçları verir. Sivri kulaklar, etraflarında olanlarla ilgilendiklerinin göstergesidir. Kulaklar dik ve öne doğru eğik kalırsa rahat ve dost canlısı hissediyordur. Ancak bir kedi, kulaklarını kafasına doğru düzleştiriyorsa bu bir korku veya sinirlilik işaretidir. Yana eğik kulakları, gerginlik veya uyanıklık işareti de olabilir.

Kedinizin yoğurma hareketi yapması ne anlama gelir?

Kedinizin yerleşmek üzere olduğu yere veya kucağınıza ya da göğsünüze oturmadan önce yoğurma hareketi yaptığını sık sık görürsünüz. Bu hareket, memnuniyet göstergesidir ve sütün akışını artırmak için meme ucuna masaj yaptıkları, annelerinden süt emdikleri zamana yönelik bir hatırlamadır.

Kedinizin alışkanlıkları: daha meraklı ve daha meraklı

Kedilerin bazı oldukça meraklı alışkanlıkları olduğuna şüphe yok. Kediniz etraftayken hiç masaya gazete açıp okumaya çalıştınız mı? Masaya atlar ve gazetenin tam ortasına oturur. İsterseniz kaldırın! O gazetenin yerine başka hiçbir şey koyamazsınız ve rahat bir yastıkla veya sandalyeyle onu kandıramazsınız. Neden? Çünkü o gazetenin üstünde durduğunda tüm dikkatiniz onda olur.

İnceleyen: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS ve Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

 • Yavru Kedi Psikolojisi: Kedinizin Ne Düşündüğünü Anlama

  Yavru kedinize mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için onu anlamak önemlidir. Yavru kedinizin ne düşündüğü ve yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Evin içine idrar püskürtme ve idrarını yapma

  Kedilerin çoğu tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve sürekli olarak evin içindeki bir kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkıyalacaktır.
 • Evin İçine Dışkılama | Hill's Pet

  Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle, dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir.
 • Kedilerde yas

  Kedilerde yas konusuna fazla ilgi gösterilmemektedir bunun nedeni, çoğunlukla 'yabanıl' yapılarını büyük oranda koruyan bağımsız hayvanlar olarak görülmeleridir.

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised Genç Yetişkin Kedi Pouch

  Kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarını karşılayan, lezzetli hindi seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
  Buy Now »
 • Hill's VET ESSENTIALS Neutered Genç Yetişkin Kedi Maması

  <P>Kısırlaştırılmış kedilerde, kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3 kat daha fazla obezite ve üriner sistem problemi gözlenir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve "Kilo Kontrolü Formülü" ne sahiptir. Kilo Kontrolü Formülü (weight management formula), yağ yakımına ve kas oluşumuna yardımcı olur.  </P> <UL> <LI> Üriner sistem sağlığını destekleyen kontrollü mineral seviyeleri</LI> <LI> Vücuttan yüksek düzeyde besin maddesi emilimini sağlayan, yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler</LI> <LI> Yüksek kaliteye sahip içerikler sayesinde üstün lezzet - % 100 Memnuniyet Garantisi </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »