Yavru kedi psikolojisi

Published by
min read

Yavru kedinizi anlamakCat Image

Yavru kedinin düşünme tarzını ve bu şekilde davranmasının nedenini anlamak için çaba göstermeye değer. Bu şekilde, onunla daha da yakın bir bağ kurabileceksiniz. Ayrıca bu çaba, ona zararlı davranışlardan uzak durma eğitimi vermenize yardımcı olacak, dolayısıyla onu evinizi paylaşmayı sevdiğiniz bir kedi haline getirecektir.

Yavru kediniz nasıl akıllı bir kedi haline gelir

Yavru kediler deneyerek öğrenir; mutluluk verici bir deneyimse, yavru kediniz bunu tekrarlamak isteyecektir. Tatsız bir deneyimse, bundan kaçınmaya çalışacaktır. Yavru kedinizin eğitimi söz konusu olduğunda, ödüllerin başarı sağladığı,unutmamanız gereken en önemli noktadır.Bağırmak kesinlikle sonuç vermez; bu yalnızca onu korkutacaktır.

Yavru kedinizi yapmasını istemediğiniz bir şeyden vazgeçirmek için, onun yapmasına izin verilen şeylerin çevresinde olumlu bir ortam oluşturun. Örneğin mobilyalarınızı tırmalamasını önlemek için, bunun yerine tırmalama tahtası kullanmaya teşvik edin. Heyecanlanmasını sağlayan bir aktivite merkezi yapmayı deneyin; çevresine oyuncaklarını yerleştirin, biraz kedi nanesi koyun ve aktivite merkezini kullandığında onu övün.

Kedinizle olan ilişkiniz eğlenceye ve oyuna dayanıyorsa ve ona vakit ayırıyorsanız, ayrıca onu meşgul etmek için çok sayıda harekete geçiren oyuncak sağlıyorsanız, kötü davranmak aklından bile geçmeyecektir. Kötü davranış çoğu kez yalnızca can sıkıntısının bir sonucudur.

Ne diye bunu yapıyor ki?

Normal bir davranış için bu kadarı fazla. Ancak bazen yavru kedinizin biraz garip görünen şeyler yaptığını fark edeceksiniz. İşte bazı açıklamalar.

 

Yavru kedim niçin bir şeyleri emiyor?

Bazen yavru kedinizin bir battaniyeyi ya da bir oyuncağı emdiğini fark edebilirsiniz; bazı kişiler, uyandıklarında yavru kedilerini kendi kulaklarını emerken bile bulmuştur! Bunun net bir açıklaması yoktur; ancak muhtemelen, sütten daha erken kesilen yavru kedilerin, huzur bulmak için bir şeyleri emme olasılığı daha yüksektir. Belki de can sıkıntısından kaynaklanıyor olabilir; kedinizin dikkatini oyuncaklara çekmeye ve bu ilgiyi korumaya çalışın.

Kedilerin besin olmayan şeyleri yemesi Pika olarak adlandırılmaktadır. Kediler kumaş ya da ip gibi sindirimi bloke edebilen şeyler yiyorsa, Pika tehlikeli olabilir. Ayrıca bazı saksı bitkileri de kediler için toksik olabilir. Çimen yemek kediler için normaldir, bu konuda endişelenmeyin. Nadir durumlarda Pika bazı hastalıklarla bağlantılı olabilmektedir; bu nedenle endişelenmeniz halinde, duraksamadan veteriner hekiminizle iletişim kurun.

Yavru kedim niçin çok fazla uyuyor?

Kedilerin çoğu günde 13 ila 18 saat uyur; ancak bu süre onların kişiliğine ve yaşına bağlıdır. Yavru kedi muhtemelen daha fazla uyur. Gerçekten de, ilk doğduklarında, yavru kediler zamanın çoğunu uyuyarak geçirir. Bu, annelerinin yakınında kalmalarını, tek başlarına dolaşmamalarını ve kendilerini tehlikeye sokmamalarını sağlar.

Kediler geceyi seven hayvanlardır; bu nedenle, gün boyunca uyumaktan ve geceleri daha aktif olmaktan hoşlanırlar. Özellikle gün içinde yavru kedinizle oyun oynamak isteyen küçük çocuklarınız varsa ya da yavru kediniz 'gece çılgınlığına' eğilimliyse, bu durum karmaşık olabilmektedir. Gün içinde ve özellikle yatma zamanından önce yavru kedinizle oyun oynarsanız, gece uykusunu sürdürme şansınız daha yüksektir.

Related Articles

 • Kedilerde yas

  Kedilerde yas konusuna fazla ilgi gösterilmemektedir bunun nedeni, çoğunlukla 'yabanıl' yapılarını büyük oranda koruyan bağımsız hayvanlar olarak görülmeleridir.
 • Evin içine idrar püskürtme ve idrarını yapma

  Kedilerin çoğu tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve sürekli olarak evin içindeki bir kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkıyalacaktır.
 • Evin İçine Dışkılama | Hill's Pet

  Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle, dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir.
 • Yavru kediniz niçin tırmalıyor

  Kediniz büyüdükçe, tırnakları da büyüyecektir. Ve onların sivri kalmasını sağlamak için de tırmalayacaktır. Tırmalama, bölgeyi belirlemenin doğal bir yöntemi ve iyi bir gerginik kazanmanın mükemmel bir yoludur.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Tuna

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Turkey

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli hindi seçeneği ile tam ve dengeli beslenme