Yavru Kedi Psikolojisi: Kedinizin Ne Düşündüğünü Anlama

$authorText
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedinizi anlamaKedi Görüntüsü

Kediler, oldukça gizemli ve ilk bakışta anlaması zor olmalarıyla ünlüdür. Kedinizin ne düşündüğünü ve davranış şekillerinin nedenini anlamaya çalışmak önemlidir. Bu, onun niyetlerini anlamanızı ve daha sıkı bir bağ kurmanızı sağlayabilmenin yanı sıra sorunlu davranışlarını yönetmenize de yardımcı olur; böylece evinizi paylaşmaktan mutlu olduğunuz bir kediniz olur.

Yavru kediniz nasıl daha akıllı bir kedi olur?

Yavru kediler deneyimle öğrenir. Mutlu bir deneyim yaşarsa yavru kediniz bunu tekrar etmek ister. Hoş olmayan bir deneyimse ondan kaçınmaya çalışırlar. Yavru kedinizi eğitirken en önemli şey, ödüllerin işe yaradığını unutmamaktır. Bağırmak kesinlikle işe yaramaz; yalnızca yavru kedinizi korkutur.

Yavru kedinizin istemediğiniz bir şeyi yapmasını engellemek için yapmasına izin verilen bir davranışla olumlu ilişkilendirme yapmasını sağlayın. Örneğin, mobilyalarınızı tırmalamasını önlemek için tırmalama direği kullanmasını teşvik edin. Çevresine oyuncaklar ve kedi nanesi koyarak heyecan veren bir aktiviteye dönüştürün ve kullandığında ödüllendirin.

Arada sırada da olsa istenmeyen davranış genellikle can sıkıntısının belirtisidir. Yavru kedinizle ilişkiniz eğlenceli ve oyuna dayalıysa, birlikte zaman geçiriyorsanız ve ona birçok teşvik edici oyuncak sağlıyorsanız yaramazlık yapmaya vakti olmayacaktır.

Ne diye böyle bir şey yaptı ki?

Normal davranışlar bir yere kadar! Bazen yavru kedinizin biraz tuhaf şeyler yaptığını fark edersiniz. Bunun bazı açıklamaları olabilir.

Kedim neden eşyaları emiyor?

Bazen kedinizin bir battaniyeyi veya oyuncağı emdiğini görebilirsiniz. Bazı insanlar uyandığında kedilerinin kulaklarını emdiğini fark ederler! Bazı ırklar bu davranışa daha yatkındır ve sıklıkla memeden erken ayrılan kediler eşyaları emmeye daha çok eğilim gösterir. İlgilerini yüksek tutmak için kedinizin oyuncaklarını dönem dönem değiştirin ancak bu davranış aşırıya kaçarsa nitelikli bir hayvan davranış bilimcisiyle iletişime geçmelisiniz.

Pika sendromu, hayvanların gıda dışındaki maddeleri yemesidir. Pika, kediler kumaş veya iplik gibi sindirimi engelleyecek şeyler yiyorsa tehlikeli olabilir. Bazı ev bitkileri de kediler için zehirli olabilir. Kedilerin çimen yemesi normaldir, bu yüzden endişelenmeyin. Nadiren de olsa pikanın nedeni belirli hastalıklar olabilir, bu nedenle endişelenirseniz veteriner hekiminizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yavru kedim neden çok uyuyor?

Çoğu kedi günde 13 ila 18 saat uyusa da bu, kişiliklerine ve yaşlarına bağlıdır. Yavru kediniz muhtemelen daha da fazla uyuyordur. Hatta ilk doğduklarında yavru kediler, vakitlerinin çoğunu uyuyarak geçirir.

Çoğu kişi kedilerin gece hareketli olduğunu düşünür ancak bu doğru değildir. Aslında krepüsküler olarak bilinirler; yani en çok alacakaranlıkta ve şafakta aktif oldukları anlamına gelir. Siz veya çocuklarınız, günün diğer vakitlerinde kedinizin sizinle etkileşime geçmekle ilgilenmediğini fark ederseniz bu doğal oyun vakitlerini beklemeniz yardımcı olabilir. 

Şu sözü duymuş olabilirsiniz: "Köpeklerin efendisi, kedilerinse çalışanları vardır." Bu akıllıca söylenmiş bir sözdür. Kediler hayatı kendi şartlarına uygun yaşadıklarında en mutlu hayvanlardır. Bu yüzden oynamak, keşfetmek ve araştırmak istediklerinde mümkün olduğunda izin verin ve dinlenirken ona huzurlu bir yer sağlamaya çalışın.

İnceleyen: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Evin içine idrar püskürtme ve idrarını yapma

  Kedilerin çoğu tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve sürekli olarak evin içindeki bir kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkıyalacaktır.
 • Evin İçine Dışkılama | Hill's Pet

  Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle, dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir.
 • Kedilerde yas

  Kedilerde yas konusuna fazla ilgi gösterilmemektedir bunun nedeni, çoğunlukla 'yabanıl' yapılarını büyük oranda koruyan bağımsız hayvanlar olarak görülmeleridir.
 • Kediler niçin miyavlar?

  Küçük bir çocuk bile, bir kedinin çıkardığı sesi bilir ve taklit eder. Bu ayırt edici 'miyav', basit bir kedi sesi değildir.

İlgili ürünler