Kızgınlık dönemindeki kediler

Kızgınlık dönemindeki kediler için özel bakım ve dikkat gereklidir. Kediniz zaten kızgınlık dönemindeyse, onun çıkardığı ulumaya benzer sesleri ve sürekli dikkat taleplerini unutamayacaksınız.

Çiftleşememesi halinde, bu dönem her ikiniz için de sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir. Öte yandan çiftleşebilmesi durumunda, potansiyel olarak yılda iki kez doğacak kedi yavrularına hazırlıklı olmanız gereklidir. Kedinizi çiftleştirmeyi planlamadığınız takdirde, en iyi yöntem onu kısırlaştırmaktır. Bu hem onun, hem de sizin için daha iyi olacaktır.

Doğurgan

Kediniz 'kızgınlık döneminde' olduğunda, üreme döngüsünün doğurgan dönemindedir ve çiftleşme arayışındadır. Çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde kızgınlık dönemine girecektir ve bu kızgınlık, birkaç gün ila birkaç hafta arasında değişen bir süre boyunca devam edebilmektedir. Bir kedi normal olarak yaklaşık altı aylıkolduğunda ilk kızgınlık dönemine girer; ancak bazı kedilerde ilk kızgınlık dört aylık gibi erken bir dönemde gerçekleşebilmektedir.

Dikkat etmeniz gerekenler

Kızgınlık döneminde kediniz daha sevecen olabilir; mobilyalara, duvarlara ve sevdiği insanlara sürünebilir. Muhtemelen özellikle arka ayaklarıyla sürünecektir ve arka ayakları ile kuyruğunu kaldırarak sık sık çiftleşme durumu sergileyebilir.

Bir kedi sahibi için kızgınlık döneminin en sorunlu özellikleri kedinin çıkardığı sesler ve idrarını püskürtmesidir. Kediler, çiftleşmek için bir erkeğin dikkatini çekmeye çalıştıklarından, kızgınlık döneminde yüksek sesle ve sürekli olarak ulumaya benzer sesler çıkaracaktır. Ayrıca orada olduklarını bir erkeğe belli etme çabasıyla, duvarlara ya da mobilyalara kokusu güçlü olan idrarlarını da püskürtebilirler.

Kediniz evin içinde yaşıyorsa, umutsuzca dışarıya çıkmaya çalışabilir ve hatta pencerelere ya da kapılara bile saldırabilir.

Kısırlaştırma

Veteriner hekiminiz bu belirtileri azaltmak için bir ilaç reçete edebilecek olsa da, bir kedinin kızgınlık dönemine girmesini önlemenin en iyi yolu onu kısırlaştırmaktır. Kısırlaştırıldıktan sonra, kedi artık kızgınlık dönemine girmeyecek, kendi bölgesine çok daha az düşkünlük gösterecek ve idrar püskürtme ya da tırmalama olasılığı daha düşük olacaktır.

Veteriner hekimlerin çoğu, kısırlaştırma işlemi uygulamadan önce, kedinin bu döngüsü bitinceye kadar beklemeyi tercih etmektedir. Bir kedi yavrusunun küçük yaşta kısırlaştırılmasnı ya da ilk kızgınlık dönemini geçirinceye kadar beklenmesini savunan ve karşı çıkan görüşler vardır. Veteriner hekiminiz, kendi görüşünün hangi yönde olduğunu size söyleyecektir.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Evin İçine Dışkılama | Hill's Pet

  Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle, dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir.
 • Yavru kediniz niçin tırmalıyor | Hill's Pet

  Kediniz büyüdükçe, tırnakları da büyüyecektir. Ve onların sivri kalmasını sağlamak için de tırmalayacaktır. Tırmalama, bölgeyi belirlemenin doğal bir yöntemi ve iyi bir gerginik kazanmanın mükemmel bir yoludur.
 • Kediler niçin miyavlar? | Hill's Pet

  Küçük bir çocuk bile, bir kedinin çıkardığı sesi bilir ve taklit eder. Bu ayırt edici 'miyav', basit bir kedi sesi değildir.
 • Yavru kedi psikolojisi | Hill's Pet

  Yavru kedinin düşünme tarzını ve bu şekilde davranmasının nedenini anlamak için çaba göstermeye değer. Bu şekilde, onunla daha da yakın bir bağ kurabileceksiniz.
 • Fare yakalayan kediler | Hill's Pet

  Kediler fare yakalamayı sever. Ve doğal avcılar olarak, bu işi son derece iyi yaparlar.
 • Yavru kedinizi anlamanız | Hill's Pet

  Kediler, çıkardıkları seslerle ya da vücutlarıyla ne istediklerini anlamanızı sağlama açısından iyidir. Yavru kedinizin size ne anlatmaya çalıştığını anlamanız uzun sürmeyecektir.