Kızgınlık dönemindeki kediler

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kızgınlık dönemindeki kediler için özel bakım ve dikkat gereklidir. Kediniz zaten kızgınlık dönemindeyse, onun çıkardığı ulumaya benzer sesleri ve sürekli dikkat taleplerini unutamayacaksınız.

Çiftleşememesi halinde, bu dönem her ikiniz için de sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir. Öte yandan çiftleşebilmesi durumunda, potansiyel olarak yılda iki kez doğacak kedi yavrularına hazırlıklı olmanız gereklidir. Kedinizi çiftleştirmeyi planlamadığınız takdirde, en iyi yöntem onu kısırlaştırmaktır. Bu hem onun, hem de sizin için daha iyi olacaktır.

Doğurgan

Kediniz 'kızgınlık döneminde' olduğunda, üreme döngüsünün doğurgan dönemindedir ve çiftleşme arayışındadır. Çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde kızgınlık dönemine girecektir ve bu kızgınlık, birkaç gün ila birkaç hafta arasında değişen bir süre boyunca devam edebilmektedir. Bir kedi normal olarak yaklaşık altı aylıkolduğunda ilk kızgınlık dönemine girer; ancak bazı kedilerde ilk kızgınlık dört aylık gibi erken bir dönemde gerçekleşebilmektedir.

Dikkat etmeniz gerekenler

Kızgınlık döneminde kediniz daha sevecen olabilir; mobilyalara, duvarlara ve sevdiği insanlara sürünebilir. Muhtemelen özellikle arka ayaklarıyla sürünecektir ve arka ayakları ile kuyruğunu kaldırarak sık sık çiftleşme durumu sergileyebilir.

Bir kedi sahibi için kızgınlık döneminin en sorunlu özellikleri kedinin çıkardığı sesler ve idrarını püskürtmesidir. Kediler, çiftleşmek için bir erkeğin dikkatini çekmeye çalıştıklarından, kızgınlık döneminde yüksek sesle ve sürekli olarak ulumaya benzer sesler çıkaracaktır. Ayrıca orada olduklarını bir erkeğe belli etme çabasıyla, duvarlara ya da mobilyalara kokusu güçlü olan idrarlarını da püskürtebilirler.

Kediniz evin içinde yaşıyorsa, umutsuzca dışarıya çıkmaya çalışabilir ve hatta pencerelere ya da kapılara bile saldırabilir.

Kısırlaştırma

Veteriner hekiminiz bu belirtileri azaltmak için bir ilaç reçete edebilecek olsa da, bir kedinin kızgınlık dönemine girmesini önlemenin en iyi yolu onu kısırlaştırmaktır. Kısırlaştırıldıktan sonra, kedi artık kızgınlık dönemine girmeyecek, kendi bölgesine çok daha az düşkünlük gösterecek ve idrar püskürtme ya da tırmalama olasılığı daha düşük olacaktır.

Veteriner hekimlerin çoğu, kısırlaştırma işlemi uygulamadan önce, kedinin bu döngüsü bitinceye kadar beklemeyi tercih etmektedir. Bir kedi yavrusunun küçük yaşta kısırlaştırılmasnı ya da ilk kızgınlık dönemini geçirinceye kadar beklenmesini savunan ve karşı çıkan görüşler vardır. Veteriner hekiminiz, kendi görüşünün hangi yönde olduğunu size söyleyecektir.

Related Articles

 • Yavru Kedi Psikolojisi: Kedinizin Ne Düşündüğünü Anlama

  Yavru kedinize mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için onu anlamak önemlidir. Yavru kedinizin ne düşündüğü ve yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Evin içine idrar püskürtme ve idrarını yapma

  Kedilerin çoğu tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve sürekli olarak evin içindeki bir kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkıyalacaktır.
 • Evin İçine Dışkılama | Hill's Pet

  Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle, dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir.
 • Kedilerde yas

  Kedilerde yas konusuna fazla ilgi gösterilmemektedir bunun nedeni, çoğunlukla 'yabanıl' yapılarını büyük oranda koruyan bağımsız hayvanlar olarak görülmeleridir.

Related Products