Kedilerin Yaptığı Garip Şeyler & Onlara Aşık Olmamızın Sebepleri

Published by
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Birçok kedi ebeveyni, yaptıkları garip şeylerden ötürü kedi dostlarını çok tatlı buldukları konusunda hemfikirdirler. Komik kedi davranışlarının öngörülemezliği tüm evlere neşe getirir, ancak sizin çılgın ve eğlenceli bulduğunuz şeyler, aslında onların içgüdülerinin peşinden gitmelerinden başka bir şey değildir. İnsanları günlük rutinlerine dahil ederek, onlara tolerans göstererek ve ardı sıra gelen her gülünç davranışlarıyla onların sevgisini kazanırlar.

İşte sizi onlara aşık eden beş eşsiz, bazen de gizemli kedi özelliği.

1. Masaj Yapma

Kedilerin en yaygın ve kendilerine has sevgi gösterilerinden birisi masaj yapmalarıdır. Siz yatağa çıkar çıkmaz ya da en sevdiğiniz koltuğa kıvrıldığınız anda bir anda belirirler ve size ve/veya örtülerinize masaj yaparlar.

Emen yavru kediler, annelerinin süt akışını tetiklemek için masaj yaparlar, ancak kediler bu davranışı yetişkinlik dönemlerine de taşımaya meyillidirler. Blue Cross, kedinizin size masaj yapmasının sizin için büyük bir iltifat olduğunu ve sizi güvenli ve rahatlık hissi veren bir figür olarak gördüğü anlamına geldiğini söylüyor. Diğer bir teori ise masaj yapmanın, kedinizin patilerindeki ter bezlerini kullanarak bölgesinin sınırlarını belirlediğidir. Altta yatan sebep ne olursa olsun, bu davranış kedinizin yaptığı en cazibeli şeylerden biri olabilir. Kedi dünyasında masaj yapmak, aşk ve sevgi ile eş değerdir.

2. Çeviklik

Kedi videolarının çok tıklanmasına sebep olan en eğlenceli alışkanlıklardan bir tanesi, rahatlıkla ve inanılmaz bir denge yetisi ile yükseklere doğru hoplayıp zıplama yetenekleridir. Hatta onların halkalardan (abartmıyoruz) atlama veya sürünerek tüneller içinden geçme becerilerini herkese göstermek için profesyonel kedi çeviklik yarışmaları bile düzenlenmektedir.

Onlara zarar verme ihtimali olan şeyleri yapmaları için onları kandırmamak gerekir çünkü genel inanışın tersine kediler her zaman dört ayak üstüne düşmezler! Yine de onların gizli gizli yaptıkları bu hareketleri hayranlıkla izlemelisiniz. Tüylü bebeğinizin bir kedi oyuncağını merdivenlerde aşağı yukarı kovalamasını ya da bir parça kedi mamasına aniden dalışını seyretmek tıpkı, size özel yapılan bir akrobasi gösterisini en ön sıradan izlemek gibidir.

3. Ufak Yerlerde Saklanmak

Bir poşetten dışarı doğru uzanan ya da bir silindir karton kutunun (bir kedinin üçte biri büyüklükteki!) içine sıkışmış bir çift boncuk göz görmekten daha tatlı ne olabilir? Kediler ufak saklanma yerleri arama konusunda ünlüdür ve bu davranış, son derece tatlı olmasının yanı sıra, aynı zamanda kedinizin kendisini daha güvende hissetmesini de sağlar. Bir ayakkabı kutusu veya hatta banyo küveti gibi size garip gelen yerlerde rahatlık, güvenlik ve sıcaklık ararlar.

Bu özellik, aynı zamanda her an her yerde uyuyabilme yetileriyle de bağlantılıdır. Bu yüzden, kedi dostunuzu bir çamaşır sepetinde ya da boş bir kitap rafında kıvrılmış halde bulmak sizi şaşırtmamalıdır. Ancak dikkatli olun; her zaman saklandıklarını göremeyebilirsiniz, bu sebeple nerede olduklarını bildiğinizden emin olun. Böylece onlara yanlışlıkla zarar vermez ya da bir dolaba kilitlemezsiniz.

4. Evin Bir Yanından Öbür Yanına Koşmak

Bu belki de kedilerin yaptığı en garip şeylerin başında gelir ve bunu oldukça sık yaparlar. Eğer bir kediyle kısa süre de olsa beraber yaşadıysanız, bu durumla karşılaşmışsınızdır. Sessiz sedasız otururken bir anda odanın diğer tarafına doğru fırlar ve son hız koşarak bir şeyi kovalarlar... aslında hiçbir şeyi. Belki de size öyle geliyordur.

Kediler, çevreleriyle mükemmel şekilde iletişimdedir; insanların duyamadığı şeyleri duyar, göremediklerini görürler, örneğin 10 metre ötede havada süzülen bir toz parçası gibi. Kedinizin bir köşede oturup görünmez bir şeye dik dik bakması biraz ürkütücüdür ancak muhtemelen önemli bir şeye baktıklarından emin olabilirsiniz.

5. Gözetleme

Gözetleme, kedilerin usta olduğu özel ve bazen de endişe verici bir davranıştır. Gecenin ortasında uyanıp size dik dik baktıklarına şahit olduysanız ya da odada yalnız olduğunuzu düşündüğünüz anda "ürpertici" kedinizin arkanızda dikildiğini fark ettiyseniz, kedilerin bu özel, biraz da endişe verici davranışta usta olduğunu biliyorsunuz demektir.

Kediler, biz insanlar üzerinden gözlerini ayırmamaktan hoşlanırlar. Minik bir mahalle bekçisi gibi saatlerce pencereden dışarıya bakabilir, gelen geçeni takip edebilirler. Daha iyi görebilmek için storların veya perdelerin arasından baktıkları dahi bilinir. Evet, komşularınız onları sizin gözetlediğinizi düşünecektir!

Bunlar, kedilerin sizin dünyanıza sevgi, eğlence ve huzur getirmek için yaptığı garip şeylerden sadece birkaçıdır.

İlgili Yazılar

 • Fare yakalayan kediler

  Kediler fare yakalamayı sever. Ve doğal avcılar olarak, bu işi son derece iyi yaparlar.
 • Kızgınlık dönemindeki kediler

  Kızgınlık dönemindeki kediler için özel bakım ve dikkat gereklidir. Kediniz zaten kızgınlık dönemindeyse, onun çıkardığı ulumaya benzer sesleri ve sürekli dikkat taleplerini unutamayacaksınız.
 • Yavru Kedi Psikolojisi: Kedinizin Ne Düşündüğünü Anlama

  Yavru kedinize mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için onu anlamak önemlidir. Yavru kedinizin ne düşündüğü ve yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Kediler niçin miyavlar?

  Küçük bir çocuk bile, bir kedinin çıkardığı sesi bilir ve taklit eder. Bu ayırt edici 'miyav', basit bir kedi sesi değildir.

İlgili Ürünler