Kediler niçin miyavlar?

Published by
min read
Cat Meow

Küçük bir kedi bile, kedi sesini bilir ve taklit eder. Diğerlerinden farklı olan bu 'miyavlama' yalnızca basit bir kedi sesi değildir. Aslında şaşırtıcı derecede karmaşık bir iletişim yöntemidir; o halde kediler niçin miyavlar?

Bu miyavlamaya dikkat ederek kediniz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Aslında bir kedinin sesi, herhangi bir insanda olduğu gibi kişisel bir özelliktir. Neredeyse hiç sesi çıkmayan bir kediniz olabileceği gibi, son derece geveze bir kediniz de olabilir. Farklı ırklar, aynı şekilde farklı miyavlama sesleri çıkaracaktır. Örneğin Siyam kedileri, özellikle kulak tırmalayan çığlıklarıyla ünlüdür.

Bak bana!

En yaygın miyavlama türü, kedinin dikkat çekmek için dokunaklı bir şekilde bağırmasıdır. Ortamdaki genel durum, kedinizin miyavlama nedenini belirlemeye yardımcı olacak pek çok şey sağlayabilir. Mutfakta dönüp dolaşıyorsa muhtemelen mama istiyordur. Kediniz eve yeni geldiğinizde miyavlıyorsa, muhtemelen yalnızca sizi gördüğü için mutlu olmuştur ve okşanmak ya da kucağa alınmak istiyordur.

Karşılama miyavlaması, özellikle sürekli olarak tekrarlandığında, çiftleşmeyle de ilgilidir. Kızgınlık dönemindeki bir kedi, erkeklere varlığını duyurmak için sürekli olarak miyavlayacaktır. Bazı kedilerde bu miyavlama saatler, günün ve gecenin her saatinde uzun süren bir inlemeye dönüşebilmektedir.

Bir kedi, ele geçirmek istediği avı gördüğünde, bazen tuhaf bir gıcırtı ve hatta melemeye benzer sesler çıkaracaktır. Hiç kimse, kedilerin bunu neden yaptığından tam olarak emin değildir. Bazıları, tıpkı bir kişinin dudaklarını şaklatması gibi, beklenti ya da gerilimi gösteren basit bir kedi sesi olduğunu ileri sürmektedir. Bazı insanlar da, incelenen bu tuhaf sesin, kedinin avını kandırmak için kullandığı bir taktik olduğunu düşünmektedir.

Hırlaması, tükürmesi, tıslaması ve çığlığa benzer sesler çıkarması, saldırgan ya da savunmacı haykırışlardır. Bu durum, çoğunlukla kediniz aç ya da korkmuş olduğunda oldukça açıktır. Benzer biçimde, çıkardığı sesin biraz açıklanması gereklidir. Kediniz yalnızca memnundur.

Aniden miyavlamaya başlayan sakin bir kediniz ya da aniden ses çıkarmayı bırakan gürültücü bir kediniz varsa, bu durumun kedinizde bir rahatsızlık olduğunu gösterebileceği belirtilmelidir. Kum kabını kullanırken, kendini temizlerken ya da mama yerken sürekli olarak miyavlamaya başlayan kedilere özel bir dikkat göstermelisiniz. Bunlar, kedinizin bir tür sıkıntısı olduğunu gösteren belirtiler olabilir.

Kedinizin çıkardığı sese kulak verin ve bundan zevk alın. Onu anlamanızı istiyor.

Related Articles

 • Kedilerde yas

  Kedilerde yas konusuna fazla ilgi gösterilmemektedir bunun nedeni, çoğunlukla 'yabanıl' yapılarını büyük oranda koruyan bağımsız hayvanlar olarak görülmeleridir.
 • Evin içine idrar püskürtme ve idrarını yapma

  Kedilerin çoğu tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve sürekli olarak evin içindeki bir kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkıyalacaktır.
 • Evin İçine Dışkılama | Hill's Pet

  Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle, dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir.
 • Yavru kediniz niçin tırmalıyor

  Kediniz büyüdükçe, tırnakları da büyüyecektir. Ve onların sivri kalmasını sağlamak için de tırmalayacaktır. Tırmalama, bölgeyi belirlemenin doğal bir yöntemi ve iyi bir gerginik kazanmanın mükemmel bir yoludur.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>