Kısırlaştırmanın yararları

Kısırlaştırma ve kastrasyon, kedinizin üremesini olanaksız hale getiren cerrahi prosedürlerdir. Kısırlaştırma, dişi kedinin yumurtalıklarının çıkarılması ve kastrasyon da, erkek kedinin testislerinin çıkarılmasıdır. Kısırlaştırma, hem erkek hem de dişi kediler için uygulanan prosedürü tanımlamaktadır.

Evin dışında yaşayan bir kediniz ya da evin içinde yaşayan çok sayıda kediniz varsa, kedinizi kısırlaştırmayı ciddi olarak düşünmelisiniz. Dünyada inanılmaz derecede büyük bir başı boş kedi popülasyonu vardır. Bunların çoğu barınaklarda ya da sokaklarda kalmakta ve sahiplenilmemeleri durumunda, uyutulmakta ya da travma, açlık veya elementlere maruz kalmaları nedeniyle ölmektedir.

Çiftleştirmeyi planlamadığınız ve tüm yavru kedilere ev bulmak için kendinize güvenmediğiniz (bir dişi kedi yılda 15-20 yavru dünyaya getirebilmektedir) takdirde, gerçekleştireceğiniz en sorumlu davranış kedinizi kısırlaştırmaktır.

Kısırlaştırmanın yararları

Kedinizin evin içinde kalması ve çiftleşeceği uygun bir partnerle birlikte yaşamaması durumunda dahi, kedinizin kısırlaştırılması yine de iyi bir fikirdir. Dişi bir kediniz varsa, kısırlaştırma yumurtalık kanserini imkansız hale getirmekte ve rahim kanseri riskini de çarpıcı bir biçimde azaltmaktadır.

Bu prosedür ayrıca sakıncalı bulabileceğiniz pek çok davranışı da ortadan kaldıracaktır. Kısırlaştırılmayan bir dişi kedi, yılda üç-dört kez kızgınlık dönemine girecektir. Bu dönemde kedi sürekli olarak miyavlayacak ya da evin dışına çıkmaya çalışacaktır.

Bir dişi çiftleşme olmaksızın birkaç kez kızgınlık dönemine girdiğinde, bu kedide depresyon, iştahsızlık, ishal ve kusma gibi sorunlar gelişebilmektedir. Kısırlaştırma, bu tür tüm davranışları ortadan kaldıracaktır.

Erkekler

Erkek kedilerde de kısırlaştırma büyük yarar sağlamaktadır. Testis kanseri riskini ortadan kaldırmakta ve erkek kedi sahibi olmayı güçleştirebilen pek çok davranışı önlemektedir.

Kısırlaştırılmış erkek kediler kendi özel alanlarına daha az düşkündür; bu alanlarını işaretlemek için nadiren idrarını kullanacak ve idrarının pek güçlü bir kokusu olmayacaktır. İki erkek kediniz varsa, kedilerinizin kısırlaştırılması, kavgalarının sayısını çarpıcı bir biçimde azaltacaktır. Gerçekten de kısırlaştırılmış kediler genellikle çok daha usludur ve idare edilmeleri daha kolaydır.

Operasyon

Gerçekleştirilecek prosedür için her iki cinsiyette de aynı hazırlıklar yapılmaktadır. Cerrahi girişimden yaklaşık 12 saat öncesinden itibaren kedinize mama vermemelisiniz.

Kediye genel anestezi uygulanmakta ve komplikasyon gelişmediğinden emin olmak için gözlem ekipmanına bağlanmaktadır. Daha sonra bir kesi yapılarak; dişi kedilerde yumurtalar ve bazen de rahim; erkek kedilerde de testisler çıkarılmaktadır. Bunun ardından, yapılan kesi içeride gizli olarak atılabilen dikişlerle kapatılmaktadır.

Dişi kediler için daha büyük bir kesi gerekli olması nedeniyle, dişi kedilerin bir ya da iki gün klinikte kalması gerekebilirken, erkek kediler genellikle aynı gün eve gönderilmektedir.

Operasyondan sonra

Veteriner hekiminiz, dikişleri dişleyerek çiğnemesini önlemek için kedinize bir elizabeth başlığı takabilir. Yarada şişme, yırtılma, kanama ya da akıntı belirtileri görülmediğinden emin olmak için gözünüzü kediden ayırmamanız gerekecektir.

Bu semptomlardan herhangi birinin ortaya çıkması halinde, derhal veteriner hekiminize bilgi vermelisiniz. Kediler kısırlaştırma operasyonundan sonra çoğunlukla tamamen iyileşmektedir ve veteriner hekim bir ya da iki hafta içinde dikişlerini alacaktır.

İyileşme döneminde, kedinizin içmesi için bol miktarda su bulunduğundan, yatağının temiz ve rahat bir ortamda dinlenme olanağı olduğundan emin olmalısınız.

Bir kedinin kısırlaştırılması için en uygun zaman oldukça tartışmalı bir konudur. Veteriner hekimlerin çoğu, kediniz cinsel olgunluğa ulaşmadan, altı ila sekiz aylık olduğunda kısırlaştırılmasını önermektedir. Veteriner hekiminize kediniz için ne önerdiğini sorunuz.

Yan etkiler

Kısırlaştırıldıktan sonra, kedilerin hormon dengesinde metabolizmanın yavaşlamasına neden olan bir değişiklik olmakta ve bu da, kediyi kilo almaya eğilimli hale getirmektedir. Hill's™ Science Plan™ SterilizedCat™, yalnızca kısırlaştırılmış kediler için doğru miktarda kalori içermektedir. Buna ek olarak, kısırlaştırılmamış olan kedilere kıyasla, kısırlaştırılmış kedilerde yağ birikimi daha fazla ve kas kütlesi daha düşüktür. Bu nedenle, Hill's™ Science Plan™ SterilizedCat™, yağların yakılmasına ve kas oluşumuna yardımcı olan lisin ve L-karnitin içeren benzersiz Kilo Yönetimi Formülümüz (WMF) kullanılarak formüle edilmektedir.

Üriner sorunlar kedilerde sık görülmekte ve kısırlaştırmadan sonra daha da artmaktadır. Hill's™ Science Plan™ SterilizedCat™, kontrollü mineral düzeyleri içerecek ve idrar kesesi taşları oluşma riskini azaltan ve üriner sağlığı koruyan uygun idrar pH düzeyi oluşturacak şekilde formüle edilmektedir.

Hill's™ Science Plan™ Sterilized Cat™, veteriner hekiminizden veya pet shopunuzdan temin edilmektedir.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Kedinizdeki Deri Problemlerinin Kontrolü | Hill's Pet

  Eğer bir kediniz varsa onların tüylerini temiz tutmak için gösterdiği çabayı görmüşsünüzdür. Bu son derece iyi bakımlı dış görünüm sayesinde onu rahatsız eden deri sorunlarını tespit etmek biraz zaman alabilir.
 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez | Hill's Pet

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.
 • Kedilerde gebelik | Hill's Pet

  Kedinizi çiftleştirmeyi planlamıyorsanız, en iyi yöntem her zaman onu kısırlaştırmaktır. Kedilerde gebelik önemli bir olaydır ve kedinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir.
 • Kediniz şişmanlıyor mu? | Hill's Pet

  Kedisinin şişmanladığını fark ettiğinde, pek çok kedi sahibi endişelenmeye başlamaktadır. Kısırlaştırılmış olan kediler için, kısırlaştırma öncesine kıyasla üçte bir oranında daha az mama gereklidir ve dikkat etmemeniz halinde, bu kediler gerçek bir sağlık riski oluşturacak şekilde hızla aşırı kilolu olacaktır.
 • Kusma ve İshal: acil bir durum mu? | Hill's Pet

  Kediniz kustuğunda ve rahatsızlık belirtileri gösterdiğinde bunun ne anlama geldiğini öğrenmeniz, en iyi bakım yolunun ve evcil hayvanınıza yardımcı olacak eylem planının belirlenmesi açısından çok önemlidir.
 • Kuru bir burun, kedinin hasta olduğu anlamına gelir mi? | Hill's Pet

  Kaygılı kedi sahipleri, sıklıkla kuru bir burnun kedinin hasta olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun kısa yanıtı tek bir sözcüktür: hayır!