Kediler karanlıkta görebilir mi?

Published by
min read

Kedilerle ilgili şehir efsaneleri

Şimdi bir kedi yavrusuna sahip olduğunuza göre, yıllar boyu kediler hakkında duyduğunuz onca şey sizi aniden daha fazla ilgilendirmeye başlamış olabilir. Hayatınız boyunca duyduğunuz şehir efsaneleri ve kocakarı hikayelerinin doğru olup olmadığını kestirmek oldukça güç. Bu liste gerçekle kurguyu ayırmanıza yardımcı olacaktır.

Kediler daima dört ayak üzerine mi düşer?

Maalesef, bu sorunun cevabı kocaman bir 'hayır'. Kediler oldukça çeviktir ve içgüdüsel olarak önce ayakları üzerine düşme eğilimindedir, ancak her yıl çok sayıda kedi yüksekten düşerek yaralanır, hatta hayatını kaybeder. Pencerelere ve balkonlara koruyucu tel takarak yavru kedinizi güvende tutun. Ve kesinlikle bu iddiayı test etmeyi denemeyin!

Kediler için süt dolu bir tabaktan daha iyi bir mama yoktur

İşte bir şehir efsanesi daha. Yavru kediniz iyi besleniyorsa ve ona komple bir mama veriyorsanız, içmesi gereken tek şey sudur. Aslında, kediler sütü sevse de çok fazla süt onun için pek de iyi değildir. Birçok kedi için inek sütündeki laktozu sindirmek zordur ve bu, ishale neden olabilir.

Bir kedinin patisine biraz yağ sürmek kaybolduğunda eve dönüş yolunu bulmasına yardımcı olur

Evinizdeki mobilyaların her yerinde yağlı pati izleri görmek sizi rahatsız etmeyecekse yavru kedinizin patilerine tereyağı sürmenizde bir mahsur yok. Ancak, gerçekten eve dönüş yolunu bulmasını istiyorsanız ona bir mikroçip takın. Bu şekilde her kaybolduğunda ve yerel veteriner kliniğine veya barınağa teslim edildiğinde sizi bulmak için bilgilerini oradan kontrol edebilirler. Böylece onu eve güvenli ve sağlam şekilde geri getirebilirler.

Kediler karanlıkta görebiliyor

Yavru kediniz zifiri karanlıkta hiç bir şey göremez. Bu şehir efsanesi muhtemelen kedilerin çok az ışıkta görebiliyor olmasından ötürü ortaya çıktı. Bunu yapabilmelerinin nedeniyse göz bebeklerinin tüm mevcut ışıklardan en iyi şekilde yararlanmak için büyümesi.

Hamile kadınlar kedilerle her türlü temastan kaçınmalıdır

Bazı kediler, insanlara genellikle kedi tuvaletleri veya bahçedeki kedi dışkısı yoluyla bulaşan ve doğmamış bebeklerde ciddi sorunlara neden olan toksoplazmoz adlı bir hastalık bulaştırabilir. Bununla birlikte, hamile kadınlar kedilerle temastan kaçınmak zorunda değildir ve sadece birkaç mantıklı önlem almaları yeterli olur. Eğer bir bebek bekliyorsanız yavru kedinizin tuvaletini siz değil de ailenin bir başka üyesi temizlesin. Bunu siz yapmak zorundaysanız lastik eldiven kullanın ve sonrasında ellerinizi iyice yıkayın. 

Related Articles

Related products

 • Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Prescription Diet™ i/d™ Feline with Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Prescription Diet™ Feline r/d™

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ kilo problemine sahip kedilerin beslenmesinde kullanılır.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ NeuteredCat Mature Adult with Chicken

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span>VetEssensials NeuteredCat<sup>TM</sup> Lower Fat Mature Adult 7+ Chicken kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »