Kedilerde Karaciğer Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri ve Semptomlar

Published by
min read

Karaciğer hastalığı nedir?

Karaciğer, besinlerin sindirimi ve dönüşümü, toksik maddelerin kandan atılmasının yanı sıra vitamin ve minerallerin depolanması gibi birçok işleve sahip önemli bir organdır. Karaciğer, çok sayıda farklı maddenin vücuttan atılmasına dönük faaliyet yürüttüğü için birçok değişik kaynaktan gelebilecek hasara açıktır. Karaciğer hastalığı, hepatit olarak bilinen iltihaplanma ile sonuçlanır. Bu hastalık tedavi edilmezse sağlıklı karaciğer hücrelerinin yerini yaralı dokular aldığı için işlev kaybını beraberinde getirebilir. Vücudun başka yerlerinde görülen hastalıklar da karaciğerin işlevini olumsuz etkileyebilir.

Neyse ki, karaciğer hastalığı etkili bir şekilde tedavi edilebilir ve ilerlemesi sınırlandırılabilir. Birçok kedi, teşhisten yıllar sonra bile mutlu yaşamlarına devam etmektedir. Doğru beslenme ve veteriner hekiminizle sürekli diyalog içerisinde olunması, kedinizdeki karaciğer hastalığının tedavisinde kilit öneme sahiptir.

Karaciğer hastalığının nedenleri nelerdir?

Kedinizin karaciğer hastalığına yakalanma olasılığını artıran faktörler şunlardır:

Yaş: Geriatrik kedilerde karaciğer disfonksiyonu da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar yaygındır.

Cins: Örneğin siyam kedileri gibi bazı cinslerde belirli karaciğer problemlerinin ortaya çıkma ihtimali ya da yatkınlığı daha yüksektir.

Obezite: Aşırı kilolu kedilerin karaciğer hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

İlaçlar ve kimyasal maddeler: Asetaminofen içeren ilaçlar kedilerde karaciğere zarar verebilir.

Kedimde karaciğer hastalığı var mı?

Karaciğer hastalığının belirtileri diğer problemlerin belirtilerine çok benzer olabilir. Kedinizdeki aşağıdaki işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, eksiksiz bir muayene için veterinerinize başvurun.

Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunlardır:Common signs of liver disease

 • İştahsız kaybı
 • Ani zayıflama
 • Kilo kaybı
 • Sarılık (diş etlerinin ve gözler veya ciltteki beyaz kısımların sarıya kayması)
 • Su ihtiyacında artış
 • Kusma veya ishal
 • Davranışlarda değişme
 • Aşırı salya
 • Enerji kaybı veya depresyon

Karaciğer rahatsızlıklarının diğer olası belirtileri arasında koyu renkli idrar, solgun diş etleri veya karın bölgesinde ani kilo alımı ile karıştırılabilecek sıvı birikmesi sayılabilir. Veterineriniz, karaciğer hastalığını teşhis etmek için bazı testler yapabilir.

ÖNEMLİ: Karaciğer hastalığının belirtileri çok spesifik değildir ve tespit etmek zordur. Eğer obez kediler yemek yemeyi bırakırsa bunun ölümcül sonuçları olabilir. İki ila üç gün boyunca iştahını yitiren kediler, karaciğerin düzgün çalışmasını engelleyen ve tehlikeli bir yağ birikmesiyle ilişkili bir durum olan Felin Hepatik Lipidoz ile karşılaşabilir. Kediniz yemek yemiyorsa, hemen veterinerinize başvurun.

Beslenmenin önemi

Kedinizde bu hastalık teşhis edilmişse bununla nasıl ilgilenebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Tüm karaciğer hastalıklarının tedavisi, karaciğeri dinlendirmeyi ve yağ, protein, karbonhidrat ve ilaçların metabolizması ile bağlantılı işlevleri en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Kedinizde karaciğer hastalığı olduğunda, onu doğru kedi mamasıyla beslemek daha da önem kazanır. Sürmekte olan karaciğer hasarını kontrol altına almak ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirmek için kedinizi kolay sindirilen karbonhidratlar, yüksek kaliteli yağlar ve sınırlı miktarda sodyum içeren mamalarla besleyin.

Doğru teşhis ve tedavi seçenekleri için, daima veterinerinize danışın ve ondan kedinizin karaciğer sağlığı açısından en faydalı yiyecekleri önermesini isteyin.

Veterinerinize Karaciğer Hastalığıyla İlgili Şunları Sorun:

 1. Kedimin durumu nedeniyle ona vermekten kaçınmam gereken yiyecekler var mı?
  • İnsanların yediği yiyeceklerin kedinizin sağlığını nasıl etkileyebileceğini sorun.
 2. Kedimin karaciğer sağlığı için Hill’s® Prescription Diet® kedi mamasını tavsiye eder misiniz?
  • Kedinize dair özel beslenme endişeleriniz hakkında sorun
  • Tavsiye edilen mamadan kedinize hangi miktarda ve ne sıklıkla vermeniz gerektiğini öğrenin
  • Kedinize hangi ödül mamalarından verebileceğini sorun
 3. Kedimin durumundaki iyileşme belirtilerini ne kadar sürede görmeyi beklemeliyim?
 4. Kedim için karaciğer hastalığıyla ilgili yazılı talimatlarda veya bir kitapçık önerisinde bulunabilir misiniz?
 5. Sorularım olduğunda size veya hastanenize en çabuk hangi şekilde (e-posta/telefon) ulaşabilirim?
  • Kontrol amaçlı bir takip randevusuna gerek olup olmadığını sorun.
  • Bir hatırlatma e-postası veya bildiriminin gönderilip gönderilmeyeceğini sorun.

Related Articles

 • Kedimin Derisi Kuru Mu? İpucu ve Tavsiyeler

  Kedilerde aşırı kuru derinin belirtilerini nasıl tespit edeceğinizi, deri tahrişine neyin neden olabileceğini ve kedinizin derisindeki kabuklanmayı hafifletmeye nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.
 • Kedi Anksiyetesi: Stresli Kedinizi Anlamak

  Kediler de anksiyete yaşar! Kedilerde anksiyete belirtilerini, bunun genel sağlıklarına etkilerini ve endişesini rahatlatmaya yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin
 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.
 • Kedilerde gebelik

  154502253 Kedinizi çiftleştirmeyi planlamıyorsanız, en iyi yöntem her zaman onu kısırlaştırmaktır. Kedilerde gebelik önemli bir olaydır ve kedinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>