Kediniz kilo mu alıyor?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedi ebeveyni olmak, kedinizin sağlığı ve durumu hakkında sorumluluk almak anlamına gelir. Bu ilişkinin en önemli kısımlarından biri, kedinizin kilolu ya da zayıf olmadığından emin olmak için tartıda çıkan rakamları dengede tutmaktır. Kedinin farklı yaşam dönemlerine göre kilosu doğal olarak farklılık gösterebileceği için bu dengeyi sağlamak zor olabilir. Örneğin, kısırlaştırılan bir kedi öncesine göre daha az mamaya ihtiyaç duyar ve mama miktarı, vücudundaki değişikliklere göre ayarlanmazsa hızlı bir şekilde kilolu veya obez olabilir.

Bu, her zaman kolay değildir ancak neye dikkat edeceğinizi ve beslenmesi ve günlük rutinle nasıl yardımcı olacağınızı anlamak, olası sağlık risklerini ortaya çıkmadan önleyebilir.

Aşırı kilolu olmak bir sorun mu?

International Cat Care'e göre, çalışmalarda obezitenin kedilerin beklenen yaşam süresini kısalttığı görülmüştür. Ayrıca aşırı kilolu kedilerde, aşağıdakiler gibi bazı farklı hastalıklar görülme riski daha yüksektir:

 • Diyabet
 • Eklem iltihabı
 • İdrar yolu sorunları
 • Kanser

Ne yazık ki, aşırı kilo kedinin konforunu ve memnuniyetini azaltarak mutlu ve dolu bir hayat yaşamasını son derece zorlaştırır. Bu nedenle sizin görevleriniz şunlardır:

 1. Kedinizi sağlıklı bir kiloda tutun.
 2. Halihazırda aşırı kiloluysa kilo vermesine yardım edin.

Kedimin aşırı kilolu olup olmadığını nasıl anlarım?

Düzenli kilo kontrolleri, kedinizin kilosunun artmaya başladığını fark etmeniz için harika bir alışkanlıktır. Ancak kediniz arada sırada vücuduna dokunulmasından hoşlanıyorsa kontrol edebileceğiniz başka şeyler de vardır:

 • Karnının altında veya arka bacaklarının arasında bir yağ "kalkanı" veya kitlesi var mı?
 • Onu severken nazikçe bastırdığınızda kedinizin kaburgalarını hissedebiliyor musunuz? Hissedemiyorsanız muhtemelen çok fazla yağ vardır.
 • Yukarıdan baktığınızda, kedinizin omuzları ve göğüs kısmı daha geniş, kaburga ve pelvis arasındaki yan kısım, bel bölgesi gibi daha dar olmalıdır. Yandan baktığınızda, kedinizin gövde hatlarının, göğüsten karın bölgesine doğru kıvrılarak ilerlemesi gerekir.

Kedim neden aşırı kilolu?

Çoğu kedinin aşırı kilolu olmasının nedeni fazla beslenmesidir ve bunun nedenini anlamak çok kolaydır. Bazı ödül mamalarının ve yeni mamaların onları ne kadar mutlu ettiğini çabucak öğreniriz.

Ancak kedinizi tekrar forma sokmak için kalorileri azaltmanız ve/veya aktivite düzeylerini artırmanız gerekir. Aldığı kalorileri azaltırken unutulmaması gereken bazı önemli noktalar bulunur. Yalnızca yediği mamanın porsiyonlarını azaltmak tehlikeli olabilir çünkü vitamin ve mineral gibi diğer besinleri yeterince almamasına neden olabilirsiniz. Ayrıca bu durumda kediniz aç kalabilir, kızgın veya saldırgan olabilir, mama için yalvarabilir ya da mama çalabilir.

Kedinizin kilosunu yönetmeye yönelik bazı ipuçları

Veteriner hekiminiz, aşırı kilolu kedi için sağlıklı bir beslenme programı düzenlemeye yardımcı olacak en iyi kişidir ancak şu ipuçları da yararlı olabilir:

 • Kedilerin her gün birkaç küçük öğün yemesi gerekir. Uzun süre evden uzak kalıyorsanız mama topu veya zamanlayıcılı mama kabı deneyebilirsiniz.
 • Kediniz mama için yalvarıyorsa ona mama yerine daha fazla ilgi veya sevgi gösterin.
 • Her gün kedinizle oynamaya zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Onu bazı yeni oyuncaklarla ödüllendirin veya yalnızca buruşturulmuş bir kağıt kullanın.
 • Kedinizi tırmanmaya teşvik etmek için uzun bir tırmalama direği veya aktivite merkezi alın.
 • Öğünlerinden bazılarını evin farklı yerlerine veya farklı seviyelere koymak da kedinizin mamaya ulaşmak için daha fazla hareket etmesini gerektirir.
 • Kedi ödül mamalarına dikkat edin; bunların kalorileri çok yüksektir.
 • Veteriner hekiminizden bir kilo yönetimi maması önermesini rica edin.
 • Konserve veya saşe mamaları deneyin. Bunlar, kedinizin daha tok hissetmesine ve daha az atıştırmalık arayıp mama için daha az yalvarmasına yardımcı olabilir.
 • Kedinizin her zaman eksiksiz ve dengeli beslendiğinden emin olun.

Kedinizin sağlıklı bir kiloda kalmasını sağlama sorumluluğu sizin olsa da veteriner hekiminiz kedinizin aşırı kilolu olup olmadığını söyleyebilir ve mutlu ve sağlıklı kalması için önerilerde bulunabilir.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Kedilerde kilo alımının nedeni nedir?

  154502253 Kedilerde aşırı kilo, birçok ciddi sağlık sorunu riskiyle karşı karşıya kalmalarına neden olur. Kilo alma, vücut yağında bir artışı gösterir ve genelde kediniz çok fazla yediğinde ya da çok az hareket ettiğinde olur.
 • Kediler karanlıkta görebilir mi?

  Şimdi bir kedi yavrusuna sahip olduğunuza göre, yıllar boyu kediler hakkında duyduğunuz onca şey sizi aniden daha fazla ilgilendirmeye başlamış olabilir. Hayatınız boyunca duyduğunuz şehir efsaneleri ve kocakarı hikayelerinin doğru olup olmadığını kestirmek oldukça güç. Bu liste gerçekle kurguyu ayırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.
 • Kedinizdeki Deri Problemlerinin Kontrolü

  Eğer bir kediniz varsa onların tüylerini temiz tutmak için gösterdiği çabayı görmüşsünüzdür. Bu son derece iyi bakımlı dış görünüm sayesinde onu rahatsız eden deri sorunlarını tespit etmek biraz zaman alabilir.

İlgili ürünler