Kedilerde Göz Bakımı: Kedilerde 6 Göz Probleminin Belirlenmesi ve Önlenmesi

Published by
min read
$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediniz sürekli size göz kırpıyor ve siz de gözlerini ovuşturduğunu fark ettiniz. Alerji mevsimi gelmiştir, bu yüzden sizin gözleriniz de yanmakta ve kaşınmaktadır. Kedinizin sadece alerjisi mi var, yoksa daha ciddi bir problem mi var? Kedilerde göz sağlığı, evcil hayvanınızın genel sağlığı açısından önemli bir faktördür ve kedilerde oluşan göz problemlerini anlamak, kedinizin görüşündeki ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Animal Eye Care her ne kadar kediler, köpekler kadar göz hastalıklarına duyarlı olmasa da kedilerde göz problemi oluştuğunda bu durumun çoğunlukla kronik olduğunu belirtiyor.Karşılaşabileceğiniz altı göz hastalığı şunlardır:

1. Konjonktivit

"Pembe göz" olarak da bilinen konjonktivit, göz küresinin dışını ve göz kapağının içini kaplayan mukoz membran iltihaplandığında görülür. İnsanlardaki pembe gözde olduğu gibi bu rahatsızlık oldukça bulaşıcıdır, ancak kediler sadece birbirlerine bulaştırabilirler.

 • Nedenleri: Cornell Üniversitesi Veteriner Fakültesi, konjonktivitin tipik olarak virüs veya bakteriyel enfeksiyon kaynaklı bir üst solunum yolu hastalığının sonucu olduğunu belirtiyor.
 • Belirtileri ve semptomları: En belirgin semptom göz akıntısıdır. Göz akıntısı berrak ya da gri, sarı, yeşil ve hatta koyu, pas gibi kırmızı renkte olabilir. Gözün iç kısmı şişmiş ve/veya kızarmış görünebilir ve gözlerin biri veya her ikisi de etkilenebilir. Üst solunum yolu hastalığının hapşırma veya burun akıntısı gibi başka belirtileri de görülebilir.
 • Tedavi: Tipik olarak konjonktivit, damla veya merhem formunda topikal antibiyotiklerle tedavi edilir. Bir üst solunum yolu hastalığı varsa veteriner hekiminiz bunu da tedavi edebilir. Bu göz hastalığına neden olan bir diğer enfeksiyon türü de Kedi Herpes Virüsü olarak bilinen FHV-1'dir. Sebebin bu olduğu belirlenirse veteriner hekiminiz, bu virüsü kontrol altına almak ve gelecekte yeniden tekrarlamasını önlemek için ek tedaviler belirleyebilir.

2. Diğer Göz Enfeksiyonları

Konjonktivit, kedinizin yaşayabileceği tek göz enfeksiyonu değildir. Başka göz enfeksiyonları da kedilerde yaygın olarak görülür. Bunlar genellikle gözlere sıçrayan üst solunum yolu enfeksiyonunun bir sonucudur. Göz enfeksiyonlarının bulaşıcı olup olmadığı, enfeksiyonun altında yatan sebebe bağlıdır.

 • Nedenleri: Göz enfeksiyonlarının bakteri, viral enfeksiyon, mantar ve parazit gibi birçok nedeni olabilir.
 • Belirtileri ve semptomları: Gözlerini ovma ve kısma, kedinizde bir göz enfeksiyonu olduğunu işaret eden en sık görülen belirtilerdendir. Diğer semptomlar arasında kızarma ve şişme, göz akıntısı, ayrıca hapşırma ve burun akıntısı yer alır.
 • Tedavi: Tipik olarak veteriner hekiminiz, göz rahatsızlığına neden olan altta yatan enfeksiyonu tedavi edecektir. Hafif enfeksiyonlarda dinlenme, gözlerden akıntıyı temizleme, sağlıklı bir beslenme ve bol su içmesini sağlama yoluyla semptomları tedavi etmeye odaklanmak, sık başvurulan bir uygulamadır. Ağır enfeksiyonlar topikal merhemler veya damlalarla ve muhtemelen sistemik antibiyotiklerle de tedavi edilebilir.

3.  İrritasyon

Kediler genellikle kaşınan, sulu gözlere neden olan türde alerjiler yaşamasa da ortamlarında bulunan irrite edici unsurlar, benzer bir etki yaratabilir.

 • Nedenleri: Kedilerde gözleri tahriş eden unsurlar arasında parfüm gibi güçlü kokular, kimyasal temizliyiciler, sigara dumanı ve toz yer alır. Kedinizin gözüne kaçan her şey, irritasyona neden olabilir.
 • Belirtileri ve semptomları: Kızarıklık ve akıntının yanında göz kısma veya ovma gibi belirtilerin olup olmadığını gözlemleyin.
 • Tedavi: Kedinizde ki semptomlara irritasyonun neden olduğu açıksa ve kediniz izin veriyorsa gözlerini bir göz yıkama solüsyonuyla yıkayın. Bununla birlikte irritasyon durumundaki semptomlar, daha ciddi bir rahatsızlığın semptomlarıyla neredeyse aynı olduğundan herhangi bir göz rahatsızlığı belirtisinde veteriner hekiminize danışmanız en iyisidir. Rahatsızlığa neyin neden olduğunu anladıysanız, o irrite edici unsuru ortadan kaldırmak da iyi bir fikirdir.

Veterinary placing a few drops of eye drops cat

4. Korneal Ülserler

Potansiyel olarak ciddi bir hastalık olan korneal ülserler, gözün etkilenen kısmının bulanık görünmesine neden olan göz yüzeyindeki açık yaralardır.

 • Nedenleri: Korneal ülserler göz yaralanmalarından, kronik göz kuruluğundan veya anatomik bozukluklardan kaynaklanabilir. Bunlar, özellikle tedavi edilmeyen göz enfeksiyonlarının bir sonucu da olabilir.
 • Belirtileri ve semptomları: Etkilenen alanın bulanık görünmesine ek olarak korneal ülser belirtileri arasında gözleri ovma ve kısma, belirgin göz ağrısı, kızarıklık ve akıntı sayılabilir.
 • Tedavi: Altta yatan sebep tedavi edildiğinde hafif ülserler hemen iyileşir, yine de veteriner hekiminiz kedinizin ağrılarını hafifletmek için vereceği ilaçların yanında antibiyotik merhem veya damla da yazabilir. Gözün derinine inen ülserler, ameliyat gerektirebilir. Doğru tedavi ile korneal ülserler genellikle tedavi edilebilir hastalıklardır; ancak tedavi edilmezlerse kalıcı körlüğe ve hatta şekil bozukluğuna yol açabilirler.

5. Glokom

Bu hastalık, aşırı sıvı birikmesi sonucu gözde oluşan basınçtan kaynaklanır. Glokom, kalıcı körlüğü veya şekil bozukluğunu engellemek için en kısa sürede tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.

 • Nedenleri: Birçok sebep, göz sıvısının boşalmasını engelleyip sonucunda da glokoma neden olan birikmeye yol açabilir. Buna anatomik bozukluklar, göz enfeksiyonları, inflamasyon, göz travması ve tümörler dahildir. Bazı kedilerde bu hastalığa genetik bir yatkınlık vardır, bu durumda her iki gözün de etkilenmesi olasıdır.
 • Belirtileri ve semptomları: Glokom olan kediler genellikle gözleri ovma ve kısma, insanlardan uzak durma ve acıyla miyavlama ya da ağlama gibi önemli ağrı belirtileri gösterir. Gözler bulanık, akıntılı veya kızarmış görünebilir. Ağır vakalarda göz küresi de şişmiş görünebilir.
 • Tedavi: Kedinizde glokom olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bir veteriner kliniğine götürün. Göz basıncını hafifletmek için sıvı ne kadar çabuk boşaltılırsa, gözü kurtarma şansı da o kadar yüksektir. Hafif vakalarda altta yatan sebep giderildiğinde glokom kendi kendine ortadan kalkabilir; ancak ağır vakalarda aşırı sıvı birikimini önlemek için devamlı bir hastalık yönetimi gerekebilir. En kötü vakalarda gözü almak gerekebilir.

6. Katarakt

Katarakt, göz merceğinde oluşup ışığın gözün arkasına ulaşmasını engelleyen, bu nedenle de görüş kaybına ve bazı durumlarda körlüğe neden olan bulanık bir alandır.

 • Nedenleri: Katarakt yaşlanmanın bir sonucu olabilirken, şeker hastalığı (diabetes mellitus) veya gözün renkli iç zarının iltihaplanması yüzünden de görülebilir. Katarakt ayrıca elektrik çarpması veya radyasyona ya da toksik bir maddeye maruz kalma sonucu da oluşabilir. Bu hastalık, kalsiyum eksikliğinin bir göstergesi de olabilir.
 • Belirtileri ve semptomları: Katarakt göze bulutlu, bulanık bir görünüm verecektir. Bununla birlikte katarakt, tipik olarak görüşü bozacak kadar ilerlediğinde fark edilemez, bu noktada da kediniz nesnelere çarpma veya özellikle loş ışıkta yavaş hareket etme gibi görüş kaybı belirtileri gösterebilir. Kataraktın sebebi şeker hastalığı ise kedinizde kilo kaybı, aşırı susuzluk ve sık idrar yapma gibi semptomlar görülebilir.
 • Tedavi: Yaşla ilgili olmayan sebepleri ortadan kaldırmak, varsa bunları ayrıca tedavi etmek için veteriner hekiminize danışmanız gerekir. Kataraktın tedavisinde ise kataraktı ameliyatla giderip görüşü geri kazandırmak bir seçenektir; bununla birlikte kapalı mekanda tutulduğu ve tehlikeli durumlardan uzak durduğu sürece kedinizin görüş kaybına gayet iyi uyum sağladığını fark edebilirsiniz.

Kedilerde Göz Bakımı

Kediniz, herhangi bir göz problemi yaşadığına dair belirti gösteriyorsa hemen bir veteriner kliniğini ziyaret etmeniz önemlidir. Çeşitli hastalıklar birçok ortak semptom gösterdiğinden, muayene edilmeden göz problemlerini doğru teşhis etmek imkansızdır. Sorunun ne olduğunu tahmin etmeye çalışmak veya kendi kendine geçmesini beklemek, durum ciddiyse kedinizin gözünü kurtarmada çok değerli olabilecek zaman kaybına neden olur.

Kedinizde göz problemine ait belirti görülüp görülmediğinden bağımsız olarak iyi bir göz bakımı, bu tip sorunların oluşmasını en baştan önleyebilir. Kedinizi yüksek kalitede et bazlı bir kedi mamasıyla beslemek, aşılarını ihmal etmemek, kapalı mekanda tutmak ve bulaşıcı olabilecek yabancı kedilere yaklaşmasını kısıtlamak, sadece genel sağlığını ve yaşam kalitesini değil, aynı zamanda kedinizin gözlerini korumaya da büyük katkı sağlar.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus, Tulsa, Oklahoma'da yaşayan bir roman yazarı ve serbest çalışan bir yazar ve editördür. Bir çok tüylü dostunun ona eşlik ettiği evindeki ofisinden, evcil hayvanlar ve evcil hayvan sağlığı hakkında yazılar yazmaktadır.

 

İlgili Makaleler

 • Kusma ve İshal: Bir kedi acil durumu mu?

  İnsanlar gibi kedilerin de bazen mideleri bozulabilir. Kedinizde, özellikle yemek yedikten sonra aşağıdakileri gözlemlerseniz hassas bir midesi olabilir.
 • Kısırlaştırmanın yararları

  Dişi ve erkek kedilerin kısırlaştırılması, kedinizin üremesini engelleyen cerrahi girişimlerdir.
 • Tüy yumaklarının üstesinden gelme

  Neredeyse tüm kedi sahipleri bir tüy yumağı görmekte ya da öksürmeye çalışırken kedilerinin sesinin bozulduğunu duymaktadır. Kendine özgü silindirik (tüp şeklinde) tüy kütleleri şeklini aldıklarından, tüy yumakları kolayca tanınmaktadır.
 • Kediniz kilo mu alıyor?

  Cat playing with ownerw Kedilerde obezitenin uyarıcı işaretleri, belirtileri ve tedavileri, kedilerde kilo yönetimi ve kediniz üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.

İlgili ürünler

 • Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Science Plan™ Feline Adult Optimal Care™ Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »