Kediler Gaz Çıkarır mı?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediler gaz çıkarır mı? Yemek masasında konuşulacak en iyi konu olmasa da kedilerde gaz çıkarma, evcil hayvan ebeveynlerinin bilgi sahibi olması gereken önemli bir konudur.

Diğer gastrointestinal işlevler gibi gaz (gaz çıkarma) de hayvanlarda doğal bir olaydır. Köpekler ve insanlar kadar sık (veya sesli) olmasa da asil kediler de gaz çıkarır. Aşırı gaz çıkarma, ishal veya akışkan dışkı gibi sindirim sistemi sorunlarının bir işareti olabilir. Çoğu kedi tuvalet için dışarı çıktığından aşırı gaz, bazen bir şeylerin ters gittiğinin en bariz ipucu olabilir.

Kediler Neden Gaz Çıkarır?

Şişkinlik çoğunlukla sindirim sisteminde gaz birikmesinden kaynaklanır ve bu gaz daha sonra vücuttan atılır. Çoğu durumda kedilerde gaz normaldir. Ancak kediniz çok fazla hava yutarsa aşırı gaz oluşumu görülür.

koltuğunda sırt kısmında dinlenen kedi
Gıda alerjileri ve hassasiyetleri de aşırı gaz oluşumuna yol açar. Hatta mama, kedilerde gaz oluşumunun temel nedenlerinden biri kabul edilir. World Small Animal Veterinary Association (WSAVA), beslenme yönergelerinde veteriner hekiim beslenme değerlendirmesi için global "Beslenme Taraması Risk Faktörü"nde "değişen gastrointestinal işlev" olarak gaz oluşumunu da dahil ediyor. WSAVA'nın beslenme değerlendirmesine "atıştırmalıklar, ödüller, masadaki yiyecekler, ilaç vermek için kullanılan yiyecekler ve beslenme takviyeleri" de, yani kedinizin midesine giren her şey dahildir.

Mama ve Kedilerde Gaz

Kedi dostunuz için doğru kedi mamasını seçmek, gaz oluşumunu yönetmek için harika bir ilk adımdır. Gerekli vitaminleri ve mineralleri içeren ve büyüklüğüne, yaşına ve hareket düzeyine uyan bir öğün planı seçin. Örneğin lif, bir kedinin sindirim sistemi için çok yararlıdır ancak bazı tür lifler aşırı gaza neden olabilir. Bazı durumlarda veteriner hekiminiz, düzgün kedi sindirimi için özel olarak formüle edilmiş diyetetik kedi maması önerebilir.

Ayrıca kedilerde gaz, kedinize insan yiyecekleri vermemeniz gerekmesinin nedenlerinden biridir. Kediniz bazı insan yiyeceklerini tolere edebilse de RSPCA'ya göre tüylü dostunuz için formüle edilmiş mamaya bağlı kalmak en iyisidir. Çoğu insan yiyeceğinin kedinizin beslenme ihtiyacını karşılamayacağına ve bazı yiyeceklerin zehirli olabileceğine dikkat çeker.

Güvenli olduğundan emin olmak için kedinize insan yiyeceği vermeden önce her zaman veteriner hekiminizle iletişime geçin. Bu ödülleri minimum miktarda tutmaya da dikkat edin.

Gaz ve Sağlık Sorunları

Nadiren de olsa kedilerde gazın nedeni Tritrichomonas foetus gibi ciddi bir hastalık olabilir. Liverpool Üniversitesi, bu iç parazitten etkilenen kedilerde gaza "kötü kokulu" ishalin de eşlik edebileceğini belirtiyor. Kedinizde ishal ve kusma gibi başka gastrointestinal bozukluk işaretleri varsa ve gazının kokusu yoğunsa altta yatan bir sorun olup olmadığını kontrol edebilmesi için onu hemen veteriner hekime götürün.

Endişelenmeyin, çoğu gazın nedeni endişe yaratacak bir durum olmaz. Kediler çok gaz çıkarmadığı için bunu yaptıklarında onlar da sizin kadar çok şaşırır. Kediler zarif canlılardır ve çıkardıkları gaz da çoğu zaman, aynı kediniz gibi kokusuz, narin ve hassas olduğu için çoğu zaman sesini veya kokusunu duymazsınız.

Çoğu zaman gaz, yalnızca gazdır. Ancak herhangi bir endişeniz varsa veteriner hekiminizle konuşmayı ihmal etmeyin. Sindirim sistemi sağlığı için doğru şekilde beslediğinizden emin olmak amacıyla, veteriner hekiminizden kaliteli kedi maması tavsiyesi alabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yazar, anne ve iki Mavi Rus kedisinin evini yönettiği uzun süreli bir kedi annesidir. Evcil hayvanlar, hamilelik ve aile yaşamı hakkında yazdığı çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de yayımlanmıştır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

İlgili ürünler