Kedileri Serinletme Yöntemleri

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanlarınızla yazların sıcak geçtiği bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Klimanız yoksa, kedinizin sıcaktan bayılabileceği konusunda endişeniz olabilir. Belki de aklınızdan şu sorular geçiyordur: Siz gittiğinizde gün içerisinde başlarına bir şey gelir mi? Kediniz terler mi veya çok acı çeker mi?

Neyse ki, evinizi tüylü dostunuz için yeterince serin tutma anlamında yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Cat drinks water from a bucket and licks his nose

Cehennem Sıcağında Zavallı Bir Kedi Yavrusu

Sıcaklıklar yükselmeye başladığında, kediniz sandığınızdan daha rahat durumda olabilir: The Washington Post'a göre kedinizin ortalama vücut sıcaklığı 39 derece Celcius civarında kalır. Ataları çölde evrim geçirdiği için ihtiyaç duydukları nemi yedikleri şeylerden alabilir.

Yine de bu, sıcak bir evde kilitli kaldığında güvenli ve rahat olacağı anlamına gelmez. Kediler, insanlar gibi terleyemezler. Bunun yerine, kedinizin serin yüzeylere yayılarak, daha hızlı nefes alarak ve soğuk su içerek sürekli ısı salması gerekir.

Önlem amaçlı olarak kediniz için evin etrafında birkaç tedbir alarak onun rahatından emin olun:

 • Her yere bol miktarda su koyun: Yaz aylarında su daha hızlı buharlaşacağından - ve kediniz evde pek fazla gezinme eğiliminde olmayacağından - evin çeşitli yerlerinde birkaç kase soğuk su bulundurmak iyi bir fikirdir. Eviniz birkaç kattan oluşuyorsa her kata bir kase koyun. Kaseleri sandalyenin altına veya güneş ışığından ve kedi mamasından uzak koymak onları daha çekici hale getirebilir. Hatta bazı su kaplarını gece boyunca dondurucuya koyabilir ve sabahları bunları doldurarak suyun daha uzun süre soğuk kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ev yapımı buz torbası: Kedinizin dinlenmeyi sevdiği yere ev yapımı bir buz torbası bırakın. Kediniz sıcaktan çok bunaldığında bir havluya sarılmış buz dolu bir su şişesi iyi bir gündüz şekerleme arkadaşıdır. (Eve döndüğünüzde kabı tekrar dondurucuya koymayı unutmayın.) Kedinizi piyasada satılan bir buz torbasıyla asla yalnız bırakmayın, çünkü içindeki kimyasal maddeler patlar veya sızarsa tehlike yaratabilir.
 • Perdeleri kapatın: Birkaç odayı perdelerle karartarak, gün içinde evinize giren güneş ve ısı miktarını sınırlayabilirsiniz. Bu durumsa yarattığınız gölge için sadece kediniz size müteşekkir olmakla kalmaz, aynı zamanda siz de kapıdan girer girmez sıcak hava dalgasına kapılmazsınız.
 • Bir vantilatörü çalışır bırakın: Doğru noktalara koyulmuş küçük bir veya iki fan, hava dolaşımına yardımcı olur ve kedinizi gün boyunca daha serin tutar. Tüm gün çalışmasını istemiyorsanız, fan için bir zamanlayıcı ayarı kullanabilirsiniz.
 • Ona serin bir mağara oluşturun: Kediler mobilyaların altında serinlemeyi sever, bu yüzden yayılması ve rahatça uyuyabilmesi için yatağınızı yerden yükseltin. Alternatif olarak, mutfak masanıza bir yere uzanan masa örtüsü örtmek ona serin bir karo veya ahşap zemin üzerinde havadar bir kaçış yeri sağlayabilir.

Güvenlik Önerileri

Kediler serinlemek için suya ve temiz havaya ihtiyaç duyar ama bunların fazlası da her zaman iyi değildir. Kedinizin büyük küvetlere veya yüzme havuzlarına erişemediğinden emin olun. Boğulma tehlikesi yaratabileceği için küvetinizi veya büyük su kovalarını dolu şekilde bırakmayın. Havuzunuz varsa, siz evde değilken kedinizin buraya erişemeyeceğinden emin olun.

Ayrıca pencereleri açık bırakmamaya da dikkat etmelisiniz. Kediler sineklikleri ittirip kaçabileceği veya ağır bir pencere aniden üzerlerine kapanabileceği için siz evde yokken ağır pencereleri açık bırakmamalısınız. Evcil hayvanınızın temiz hava alması için en az bir pencereyi güvenli şekilde açık bırakın. Hafif bir açık pencerenin önüne fan yerleştirilmesi, kedinizi tehlikeye atmadan hava dolaşımını sağlar.

Orange cat lying on a blue tile floor sleeping.

Sıcaktan Bunalan Kediler: Uyarı Belirtileri

Kedinizin serinlemesi için elinizden gelenin en iyisini yapsanız bile, kedilerde sıcaktan bunalma olasılığı her zaman mevcuttur. Kedilerde sıcak çarpması özellikle bazı cinslerde diğerlerinden daha yaygındır. Preventive Vet dergisine göre İran kedileri ve diğer düz yüzlü kediler diğer ırklara göre serinleme amaçlı hızlı nefes alıp veremedikleri için vücutlarını doğal yollarla serinletme anlamında daha çok zor zorlanır ve sıcaktan bunalmaya daha yatkındır.

Aşırı derecede nefes nefese kalma, hızlı kalp atışı, çukurlaşmış gözler veya kedinizin tuvalet kabında daha az idrar belirtisi fark ederseniz, kediniz susuz kalmış ve sıcaktan aşırı muzdarip olmuş olabilir. Boynu ve omzu arasındaki deriyi hafifçe sıkarak nem seviyelerini kontrol edin: "Dik ve canlı" duruyor mu? Yoksa hemen yatıyor mu? Eğer öyleyse, muhtemelen susuz kalmıştır ve hemen veterinere götürülmesi gerekir. Sonrasında durum daha da şiddetlenmeden serumla sıvı verilmesi gerekebilir.

Amerika Hayvanlara Yönelik Kötü Muameleyi Önleme Derneği (ASPCA), düz yüzü kedilerin yanı sıra yaşlı, obez veya akciğer veya kalp sorunu yaşayan kedilerin sıcaktan bunalma açısından yakından izlenmesini tavsiye ediyor. Kedinizin bu durumlardan birini yaşıyorsa ve onu klima olmadan serin tutmak için tüm diğer yolları denediyseniz veterinerinizle konuşma vakti gelmiş demektir. Unutulmaması gereken en önemli şey, termometre hızla yükseldiğinde proaktif davranmak ve dikkatle gözlemektir, böylece sıcaktan bunalma belirtilerini hızla tespit edip çözebilirsiniz.

Katkıda Bulunan Kişinin Öz Geçmişi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger, evini tüylü dostlarıyla, iki çocuğuyla ve kocasıyla paylaşmaktan hoşlanan bir evcil hayvan sahibidir. Chrissie öğretmenlik yapmadığı, blog yazıları yazmadığı veya okumadığı zamanlarda tüm aile üyeleriyle vakit geçirmekten hoşlanır. Tüm çabası, evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarıyla daha aktif ve anlamlı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak makaleler yazmak üzerinedir.

Related Articles

 • Kusma ve İshal: Bir kedi acil durumu mu?

  İnsanlar gibi kedilerin de bazen mideleri bozulabilir. Kedinizde, özellikle yemek yedikten sonra aşağıdakileri gözlemlerseniz hassas bir midesi olabilir.
 • Kısırlaştırmanın yararları

  Dişi ve erkek kedilerin kısırlaştırılması, kedinizin üremesini engelleyen cerrahi girişimlerdir.
 • Tüy yumaklarının üstesinden gelme

  Neredeyse tüm kedi sahipleri bir tüy yumağı görmekte ya da öksürmeye çalışırken kedilerinin sesinin bozulduğunu duymaktadır. Kendine özgü silindirik (tüp şeklinde) tüy kütleleri şeklini aldıklarından, tüy yumakları kolayca tanınmaktadır.
 • Kediniz kilo mu alıyor?

  Cat playing with ownerw Kedilerde obezitenin uyarıcı işaretleri, belirtileri ve tedavileri, kedilerde kilo yönetimi ve kediniz üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.

Related products

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »