Kedinizin Mide Rahatsızlığıyla Başa Çıkma

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yardım edin, kedimin midesi bozuldu!

Kedinizde kanlı dışkı olduğunu veya kedinizin sürekli hastalandığını mı fark ettiniz? Çoğu kedininzaman zaman midesi bozulur. Buradaki bazı ayrıntılar okurken hoşunuza gitmeyebilir ancak ne beklemeniz ve nasıl davranmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Kusma veya ishal, ne evcil hayvanlar ne de ebeveynleri için hoş değildir ancak ara sıra görülen kusma veya sulu, akışkan dışkı, evcil hayvanlarımızın yaşamının bir parçasıdır.


İşaretlere Göz Atın 

Kedinizin kusacakmış gibi sesler çıkardığını duyarsanız önüne bir gazete veya eski bir kase ya da tepsi koymak için hızlı davranın. Bu şekilde, onları rahatsız edebilecek taşımadan kaçınabilir ve etrafın çok daha temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde, dışarı çıkmak için kapıyı tırmalayan bir kedinin bağırsakları harekete geçmiş olabilir ve bağırsaklarını normalde yaptığı gibi kontrol edemeyebilir. Bazı kediler, karın bölgesinde ağrı olduğunda huzursuz görünebilir veya yalnızca kıvrılıp yatar ve dertli görünür. Dikkat edilmesi gereken diğer işaretler kilo kaybı, iştahta değişiklikler, gaz, midede gurultu sesi veya dışkı yaparken zorlanmadır.


Tetikleyicisi Nedir? 

Kedilerde mide bozulması çoğunlukla kedilerin yakaladığı bir kuş veya fare gibi reaksiyon verdiği bir şeyi yemesinden, onların mamasını veya tüylerini yutmasından kaynaklanır. Çoğu kedi, biraz yardımla bu tür bozulmaların hızlı bir şekilde üstesinden gelebilir; bu nedenle erken bir aşamada veteriner hekiminizden tavsiye alın. Ancak bazı evcil hayvanların, asla tamamen iyileşmeyen veya bazen alevlenen daha uzun süreli rahatsızlıkları olabilir. Bir veteriner hekimin, daha uzun süreli olan mide bozukluklarının nedenini bulmak için çeşitli testler gerçekleştirmesi gerekir. Teşhise yardımcı olması için kedinizin yaşadığı sorunları, gösterdiği belirtileri, epizoda yol açan günlerde neler yediğini bir günlüğe kaydedin.

Önemli İpuçları

 • Kediniz kusuyorsa mamaya erişimini hemen kesin ve taze suyun hazırda bulunduğundan emin olun.
 • Kediniz iyi görünmüyorsa, kusmaya devam ediyorsa veya kusmuk ya da dışkısında kan varsa veteriner hekiminizle iletişime geçin.
 • Kedinize ne zaman yüksek düzeyde sindirilebilir kedi mamasından küçük miktarlarda vermeye başlayabileceğinizi veteriner hekiminize sorun. Mide bozulmasından sonra evcil hayvan için genelde veteriner hekim muayenehanelerinde bulunan diyetetik kedi maması önerilir.
 • Önerilen kedi mamasını yaklaşık 5 gün boyunca veya veteriner hekiminizin belirttiği kadar vermeye devam edin.
 • Bu süreden sonra kedinizin mamasından biraz ekleyin ve kediniz normal şekilde beslenene kadar sonraki 7 gün boyunca miktarı kademeli olarak artırıp diyetetik mamanın miktarını azaltın.

Evcil hayvanınızın sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa her zaman veteriner hekiminizden tavsiye alın.

İlgili Yazılar

 • Kedilerde kilo alımının nedeni nedir?

  154502253 Kedilerde aşırı kilo, birçok ciddi sağlık sorunu riskiyle karşı karşıya kalmalarına neden olur. Kilo alma, vücut yağında bir artışı gösterir ve genelde kediniz çok fazla yediğinde ya da çok az hareket ettiğinde olur.
 • Kediler karanlıkta görebilir mi?

  Şimdi bir kedi yavrusuna sahip olduğunuza göre, yıllar boyu kediler hakkında duyduğunuz onca şey sizi aniden daha fazla ilgilendirmeye başlamış olabilir. Hayatınız boyunca duyduğunuz şehir efsaneleri ve kocakarı hikayelerinin doğru olup olmadığını kestirmek oldukça güç. Bu liste gerçekle kurguyu ayırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kediniz kilo mu alıyor?

  Cat playing with ownerw Kedilerde obezitenin uyarıcı işaretleri, belirtileri ve tedavileri, kedilerde kilo yönetimi ve kediniz üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.

İlgili ürünler