Evcil hayvanınızın mide sorunlarıyla nasıl başa çıkacaksınız?

İmdat, evcil hayvanımın midesi bozuldu!

Evcil hayvanların çoğunda, zaman zaman mide sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu konudaki ayrıntılı bilgileri okumak bazen hiç hoş olmasa da, ne bekleyeceğinizi bilmeniz için bu bilgiler önemlidir.

Belirtileri kontrol edin

Bir evcil hayvanın her an kusacakmış gibi sesler çıkardığını duyarsanız, hızla harekete geçin ve evcil hayvanınızı hemen temizlenmesi daha kolay olan bir yere götürün. Benzer biçimde, dışarıya çıkmak için kapıda sızlanan bir köpek ya da kapıyı tırmalayan bir kedi, bunu ishal nedeniyle yapıyor ve bağırsak hareketlerini normalde olduğu gibi kontrol edemiyor olabilir. Bazı evcil hayvanlar dolanıp durarak huzursuz bir görüntü verebilir ve hatta, karın ağrısı çekmeleri durumunda çukurlar kazmaya başlayabilirler ya da yalnızca kıvrılırlar ve perişan görünürler. Dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler, kilo kaybı, iştah değişiklikleri, mide gazı, mide gurultusu ya da harekete geçerken zorlanmayı içermektedir.

Tetikleyen nedir?

Mide sorunları çoğunlukla evcil hayvanların çok fazla yemesinden, yanlış bir şey yemesinden (bozulmuş besinler gibi), bir reaksiyona neden olan bir şey yemesinden ya da mamasını çiğnemeden yutmasından kaynaklanmaktadır. Biraz yardımla, evcil hayvanların çoğu bu tür mide sorunlarını rölatif olarak hızla atlatır; bu nedenle, veteriner hekiminizden ilk aşamada yapmanız gerekenler konusundaki tavsiye isteyin. Ancak bazı evcil hayvanlarda, hiçbir zaman tam olarak iyileşmeyecekmiş gibi görünen ya da çeşitli zamanlarda şiddetlenen daha uzun süreli bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Daha uzun süren bu mide sorunlarının nedenini saptamak için, veteriner hekimin çoğunlukla çeşitli testler yapması gerekecektir. Tanıya yardımcı olmak için, evcil hayvanınızın sorunları olduğunda, gösterdiği belirtileri ve bir atağın ortaya çıktığı günlerde ne yediğini kaydedeceğiniz bir günlük tutun.

Önemli İpuçları

 • Evcil hayvanınızda kusma ya da ishal ortaya çıktıysa, mamasını ulaşamayacağı bir yere kaldırın ve 24 saat boyunca yalnızca küçük yudumlar halinde su verin.
 • Evcil hayvanınız kötü görünüyorsa, kusmaya devam ediyorsa ya da kustuğunda kan geliyorsa veya ishalse, veteriner hekiminizle iletişim kurun.
 • Kusma ve ishal 24 saat sonra hafiflerse, veteriner hekiminizden, sindirilebilirlik düzeyi yüksek evcil hayvan mamasının az miktarda verilmesi konusunda bilgi isteyin. Evcil hayvanlar için sıklıkla, veteriner hekim kliniklerinde mevcut olan Hill'sTM Prescription DietTM i/dTM evcil hayvan maması önerilmektedir.
 • Yaklaşık 5 gün boyunca ya da veteriner hekiminizin talimatına uygun olarak, önerilen evcil hayvan mamasını vermeye devam edin.
 • Evcil hayvanınızın normal mamasını yavaş yavaş ilave edin; evcil hayvanınız normal şekilde beslenmeye başlayıncaya kadar, 7 gün boyunca, normal mama miktarını kademeli olarak arttırın ve Prescription DietTMmiktarını aynı oranda azaltın.

Evcil hayvanınızın sağlığı konusunda endişeleriniz varsa, her zaman veteriner hekiminizin tavsiyesine başvurmalısınız.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez | Hill's Pet

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.
 • Kedilerde gebelik | Hill's Pet

  Kedinizi çiftleştirmeyi planlamıyorsanız, en iyi yöntem her zaman onu kısırlaştırmaktır. Kedilerde gebelik önemli bir olaydır ve kedinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir.
 • Kediniz şişmanlıyor mu? | Hill's Pet

  Kedisinin şişmanladığını fark ettiğinde, pek çok kedi sahibi endişelenmeye başlamaktadır. Kısırlaştırılmış olan kediler için, kısırlaştırma öncesine kıyasla üçte bir oranında daha az mama gereklidir ve dikkat etmemeniz halinde, bu kediler gerçek bir sağlık riski oluşturacak şekilde hızla aşırı kilolu olacaktır.
 • Kusma ve İshal: acil bir durum mu? | Hill's Pet

  Kediniz kustuğunda ve rahatsızlık belirtileri gösterdiğinde bunun ne anlama geldiğini öğrenmeniz, en iyi bakım yolunun ve evcil hayvanınıza yardımcı olacak eylem planının belirlenmesi açısından çok önemlidir.
 • Kuru bir burun, kedinin hasta olduğu anlamına gelir mi? | Hill's Pet

  Kaygılı kedi sahipleri, sıklıkla kuru bir burnun kedinin hasta olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun kısa yanıtı tek bir sözcüktür: hayır!
 • Kısırlaştırmanın yararları | Hill's Pet

  Dişi ve erkek kedilerin kısırlaştırılması, kedinizin üremesini engelleyen cerrahi girişimlerdir.