Evcil hayvanınızın mide sorunlarıyla nasıl başa çıkacaksınız?

Published by
min read

İmdat, evcil hayvanımın midesi bozuldu!

Evcil hayvanların çoğunda, zaman zaman mide sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu konudaki ayrıntılı bilgileri okumak bazen hiç hoş olmasa da, ne bekleyeceğinizi bilmeniz için bu bilgiler önemlidir.

Belirtileri kontrol edin

Bir evcil hayvanın her an kusacakmış gibi sesler çıkardığını duyarsanız, hızla harekete geçin ve evcil hayvanınızı hemen temizlenmesi daha kolay olan bir yere götürün. Benzer biçimde, dışarıya çıkmak için kapıda sızlanan bir köpek ya da kapıyı tırmalayan bir kedi, bunu ishal nedeniyle yapıyor ve bağırsak hareketlerini normalde olduğu gibi kontrol edemiyor olabilir. Bazı evcil hayvanlar dolanıp durarak huzursuz bir görüntü verebilir ve hatta, karın ağrısı çekmeleri durumunda çukurlar kazmaya başlayabilirler ya da yalnızca kıvrılırlar ve perişan görünürler. Dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler, kilo kaybı, iştah değişiklikleri, mide gazı, mide gurultusu ya da harekete geçerken zorlanmayı içermektedir.

Tetikleyen nedir?

Mide sorunları çoğunlukla evcil hayvanların çok fazla yemesinden, yanlış bir şey yemesinden (bozulmuş besinler gibi), bir reaksiyona neden olan bir şey yemesinden ya da mamasını çiğnemeden yutmasından kaynaklanmaktadır. Biraz yardımla, evcil hayvanların çoğu bu tür mide sorunlarını rölatif olarak hızla atlatır; bu nedenle, veteriner hekiminizden ilk aşamada yapmanız gerekenler konusundaki tavsiye isteyin. Ancak bazı evcil hayvanlarda, hiçbir zaman tam olarak iyileşmeyecekmiş gibi görünen ya da çeşitli zamanlarda şiddetlenen daha uzun süreli bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Daha uzun süren bu mide sorunlarının nedenini saptamak için, veteriner hekimin çoğunlukla çeşitli testler yapması gerekecektir. Tanıya yardımcı olmak için, evcil hayvanınızın sorunları olduğunda, gösterdiği belirtileri ve bir atağın ortaya çıktığı günlerde ne yediğini kaydedeceğiniz bir günlük tutun.

Önemli İpuçları

 • Evcil hayvanınızda kusma ya da ishal ortaya çıktıysa, mamasını ulaşamayacağı bir yere kaldırın ve 24 saat boyunca yalnızca küçük yudumlar halinde su verin.
 • Evcil hayvanınız kötü görünüyorsa, kusmaya devam ediyorsa ya da kustuğunda kan geliyorsa veya ishalse, veteriner hekiminizle iletişim kurun.
 • Kusma ve ishal 24 saat sonra hafiflerse, veteriner hekiminizden, sindirilebilirlik düzeyi yüksek evcil hayvan mamasının az miktarda verilmesi konusunda bilgi isteyin. Evcil hayvanlar için sıklıkla, veteriner hekim kliniklerinde mevcut olan Hill'sTM Prescription DietTM i/dTM evcil hayvan maması önerilmektedir.
 • Yaklaşık 5 gün boyunca ya da veteriner hekiminizin talimatına uygun olarak, önerilen evcil hayvan mamasını vermeye devam edin.
 • Evcil hayvanınızın normal mamasını yavaş yavaş ilave edin; evcil hayvanınız normal şekilde beslenmeye başlayıncaya kadar, 7 gün boyunca, normal mama miktarını kademeli olarak arttırın ve Prescription DietTMmiktarını aynı oranda azaltın.

Evcil hayvanınızın sağlığı konusunda endişeleriniz varsa, her zaman veteriner hekiminizin tavsiyesine başvurmalısınız.

Related Articles

 • Kedimin Derisi Kuru Mu? İpucu ve Tavsiyeler

  Kedilerde aşırı kuru derinin belirtilerini nasıl tespit edeceğinizi, deri tahrişine neyin neden olabileceğini ve kedinizin derisindeki kabuklanmayı hafifletmeye nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.
 • Kedi Anksiyetesi: Stresli Kedinizi Anlamak

  Kediler de anksiyete yaşar! Kedilerde anksiyete belirtilerini, bunun genel sağlıklarına etkilerini ve endişesini rahatlatmaya yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin
 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.
 • Kedilerde gebelik

  154502253 Kedinizi çiftleştirmeyi planlamıyorsanız, en iyi yöntem her zaman onu kısırlaştırmaktır. Kedilerde gebelik önemli bir olaydır ve kedinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>